Pwm çıkışından 5 adet logic mosfet.

Başlatan burç tankal, 30 Temmuz 2017, 17:27:42

burç tankal

İyi günler dilerim. 18f4520 denetleyicinin 5 kHz pwm çıkışına 5 adet logic level mosfet (IRLZ44N) bağlamayı düşünüyorum. Bunlardan bir tanesini hiç bir ek komponente ihtiyaç duymadan direk pine bağlayıp sıkıntısız kullanabiliyorum. Ancak 5 adet olunca bir danışmak istedim. Bildiğim kadarıyla mosfetler akım değil voltaj ile sürülüyor. Yine de bir pin tek başına 5 adet paralel logic mosfeti sürebilir mi? Gate direnci ya da transistör gibi ek komponentler takmak gerekir mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

OG

Mosfet çıkışları paralellenecek ise port-gate arasına birkaç ohm takmanızda fayda var. Ben 10R kullanıyorum LED sürmek için. Yani yüküm rezistif sayılır. Endüktif yüklerde farklı önlemler gerekir, en azindan birer transistor gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

burç tankal

Evet 30a civarı endüktif yük süreceğim. Bu durumda her bir mosfetin gate'ini transistör ile mi sürmem gerekir. Gate'ler de paralellendiği için tek bir transistör yeterli olur mu. resimdeki örnek doğru mudur?

OG

Endüktif yük nedir, valf gibi bir sey mi?
O bağlantı sekli uygun degil, gate voltajı kaybina neden olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

burç tankal

Teşekkür ederim. Bu şema logic level mosfet için de uygun mudur? Bir de pwm sinyali tersleniyor. Bunu düzeltmek için tekrar bir not kapısı mı kullanmak gerekir.

mehmet

Uygundur, mesele gate uçlarına uygun gerilimi göndermek...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

JOKERAS

Mosfet Gate'lerini Tampon Push-Pull transitörleri ile sürün.

Mosfet  Gate'leri özellikle yüksek hızlarda sürüldüğünde akıma da ihtiyaç duyarlar.
Yüksek hızlar da sürüldüğün de Mosfet gate empedansı düşer.Mosfet Gate'i direnç gibi davranmaya başlar.
O zaman Akım ihtiyacı artar.