Stop 0x000000F4 hatası?

Başlatan Mucit23, 31 Temmuz 2017, 22:36:39

Mucit23

Selamlar. Bir oyun makinesindeki sistem hakkında fikrinize ihtiyacım var.

Oyun salonlarındaki yarış arabalarını görmüşsünüzdür. Buda benzer bir makine. Makine çalıştığı zaman normal bir şekilde açılıyor. Oyunu başlatıyoruz oyun sürüyor. Sonra oyun bittikten sonra pc bir süre devam edip mavi ekrana düşüyor.

Bu sorun surekli tekrar ediyor.

Bu makine içinde windows8 tabanli bir pc var. 4gb ram 32gb ssd vs. Hepsini kontrol ettim.

Bu makinenin aynısından bir tane daha var. Ramleri felan çalışan makine ile değiştirip kontrol ettim sıkıntı yok. Sorun ssd de gibi görünüyor. Çünkü çalışan makinedeki ssdyi arızalı makineye taktığımda makine çalışıyor mavi ekranada düşmüyor fakat kontroller yanlış çalışıyor. Oda konfigürasyon ile ilgili

Arıza ssd de gibi fakat nasıl çözülür bilmiyorum. Acaba yeni bir ssd alıp eski ssdnin imajini yeni ssd ye alsam sorun çözülürmu?

Ek olarak ssd yi haricî olarak usb den bağlamak icin nasıl bir aparat gerekir?

baran123

Yeni bir imaj almak sorunu çözer.
SSD'ler HDD'lerde olduğu gibi SATA portunu kullandığı için "SATA to USB" çevirici işinizi görür.

muhendisbey

Sorun muhtemelen çözülmez. Alacağınız imaj bu şekildeki bir işletim sisteminin aynısı olcaktır. Temiz kurulum yapıp dosyaları aktarıp imajını almak daha sağlıklı olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mucit23

Selamlar

Bu arıza servisten öğrendiğim kadarıyla SSD arızası. SSD bir süre sonra çalışmayı durduruyor ve sistem mavi ekrana düşüyor. Sorunu çözmek için bu konularda tecrübeli bir arkadaştan aldığım bilgiye göre SSDyi birebir kopyalamam gerekiyor

orjinal 32GB ssd yi bir sata usb çeviriciye balayıp içini görüntüledim. 3 parçaya bölmüşler bir parçada windows dosyaları var. Diğer parçalardada bazı dosyalar var.

Ben 120gb bir tane SSD alıp SSD yi 3 parçaya bölüp her parçanın imajını alıp ayını şekilde yeni SSD ye yazdım. Yeni SSD de imaj yazma işlemi sonunda Dosya gezgini ile içini görüntülediğim de birebir aynı dosyaları görüyorum. Fakat SSD'yi PC ye takıp çalıştırdığımda PC hiç işletim sistemi yokmuş gibi davranıyor

Bu durumu tekrar teknik servisteki eleman ile konuştuğumda SSD yi birebir kopyalamam gerektiğini söyledi. Yani nasıl yapılacaksa muhtemelen imaj almadan sektör sektör kopyalayacak bir yazılım bulmam gerekiyor. Servisteki arkadaş ben dos ortamında yapıyorum dedi.
Böyle bir yazılım varmıdır?. Eski yaptığım imaj alma işlemini Acronics True İmage yazılımı ile yapmıştım. Fakat bu yazılım ile tümüyle harddiski kopyalayacak bir yöntem bulamadım. Partitionlar görüntüleniyor ve o partitionların imajını alabiliyorum.

Bu konuda fikri olan var mı? 

ilyas KAYA

Diskcopy komutu halen aktif diye hatırlıyorum. Bir deneyin şuan pc de değilim. Komut istemini yönetici olarak  calıştırıp diskcopy /? Yaparak parametlerini öğrenebilirsiniz.
Diskcopy c: d:
Olması lazım

MC_Skywalker

SSD işine girmeden önce;
Belleklerini test edin ve ısınma sorunu var mı kontrol edin varsa giderin.

Denetim masası içinde bulunan yönetimsel araçlarını kullanarak Event wiever(Olay bgörüntüleyisi) açın en son hata size ip ucu verir.

Mucit23

Hocam Bahse konu olan oyun makinasında Sisteme giremiyorum. Yani Windows 8 yüklü olsada masaüstüne felan giremiyorum. Üzerinde çalışan yazılım masaüstüne girmemi engelliyor. Güvenli modda bile açsam masaüstüne giremedim. Doğrudan oyun başlıyor.

MC_Skywalker

live linux cd lerinden biriyle sistemi boot edin.
live cd lerde bulunan memtest86+ size test için yardımcı olur. Microsoft ta öncelikli olarak ram ve sistem sıcaklık kontrlü yapın der.

mehmet

Partıtion kopyalamak için;
WinX için:
Norton Ghost

Linux için de:
dd
komutu yeterli...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Mucit23

Hdd raw copy tool yazilim ile copyalama yaptim. Bu sefer 120 gb ssdnin bölümlerinide kendi oluşturdu. Bölümlerin boyutu eski ssd ile aynı oldu. Dolayısıyla 80gb kadar ssd uzerinde ayrılmamış alan kaldı. Bi deneyelim bakalim bu sefer çalışacağını umut ediyorum

mehmet

Norton Ghost da farklı seçenekler
var. Yani ister aynı partition oluşturursunuz
ya da veri yazıldıktan sonra
kalan partition genişletilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

muhendisbey

Sisteme girersin aslında. Biraz müdahale gerek. Muhtemelen birçok hizmet kapatılmıştır. Bunları manuel başlatmanız gerekli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mucit23

Hocam hallettim gerek kalmadı.

Sorun SSD deydi. Hdd raw copy tool denen bir yazılım ile SSD nin tümüyle imajını alıp 120gb raw  yani biçimlendirilmemiş haldeki yeni SSD ye yazdırdım. Bu sefer partition bölümlerine kadar aynı oldu. Makineye takıp çalıştırdığımda bilgisayar normal harddisk varmış gibi başladı. Baya test yapmama rağmen mavi ekrana vs düşmedi.

32gb'lık alan için 120gb ssd kullanmak zorunda kaldım. Baya maliyetli oldu ama sorun çözüldü en azından.

muhendisbey

Oyun makinesindeki oyun neydi hocam merak ettim. Retro oyunlardan mı?
Eski oyunlardaki tadı şimdiki oyunlardan alamıyorum.

Mucit23

Makinenin adı Speed driver 2 daha dogrusu uzerinde bu oyun çalışıyor. Baya gerçekçi grafikleri vs oldukça iyi.