Banana pi - Arka planda çalışan program ve durdurma işlemi

Başlatan kasif, 01 Ağustos 2017, 13:46:47

kasif

Arkadaşlar, banana pi python 2 de küçük bir program yazdım ve çalıştırdım, günlerdir çok güzel çalışıyor, şimdi onu durdurup içine 1-2 satır ekleyip tekrar çalıştıracağım ama uzak masaüstü ile bağlandığımda çalışan ne idle ne pyton nede başka birşey var. 2 ayrı masaüstüne de baktım tertemiz, ama yazdığım program çalışıyor. Bu çalışan programı nasıl durdurabilirim.

Program; bir butona basılınca web client ile bir web sayfasından veri alıyor ve e-posta ile bana gönderiyor.

olcay54

ps -Af ile çalışan programların listesini al.
Durdurmak istediğin programın id'si not et.
kill -9  id ile o programı öldür. :)

kasif

@olcay54

komutu verince çook uzun bir liste çıktı, benim script in adını denemeXXX şeklinde idi ve bu isimde hiçbirşey çıkmadı.

Dün gece reboot ettikten sonra sadece root olarak python u çalıştırdım, istediğim örneği çalıştırdım ve uzak masaustunu kapattım, o saatlerde çalıştırdım tek komut olduğundan dolayı bulduğum bir satır var ama o satırda da denemeXXX şeklinde bir açıklama çıkmadı, bunu daha basit şekilde yapabileceğim ve kesin olarak bulabileceğim bir uygulama var mıdır?

mehmet

ps aux | grep -i aradiginProgramAdi

Şeklinde verilirse filtre edilmiş olur.
Hatta istediğin program adının 3-4
harfini de yazsanız yeterli.

Bir de -9. seviyede öldürmeden önce
normal yapılmalı. Yani -9 yazmadan.
Hala çalışıyorsa öyle yapılmalı.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

kasif

Ben python da yaptığım programın adını yazıyordum ve bulamıyordu doğal olarak bu halloldu.

python çalıştırılınca 1 tane, örnek koşturulunca 1 tane olmak üzere 2 tane python için pid numarası oluşuyor, 2. numarayı kill ile kapatırsak sadece program duruyor, 1. pid yi kapatırsak python programı tamamen kapanıyor.

Benim gibi bir acemiye göre anlatmaya çalıştım, ileride başkalarınında işine yarar umarım.

mehmet ve olcay54 e teşekkürler