Rezistans ısı kontrolü

Başlatan amamoslavida, 01 Ağustos 2017, 15:43:03

amamoslavida

Arkadaşlar iyi günler.

30 cm boyunda 4 mm kalınlığında bir rezistans telinin ısısını 1 derece hassasiyetle istenilen ısıda tutmak istiyorum. Çıkmak istediğim maksimum değer 1000 derece. rezistans teli 1400 e kadar dayanıyor. Bunu nasıl yapabilirim.

Benzer bir sistem incelediğimde sistemde bir trafo (220V AC giriş,4,5V AC 150 A çıkış var). Aynı trafodan sardırıyorum.

Şimdi düşündüğüm sistem termocouple ile ısıyı okuyup bir pid kontrol ünitesi yahut plc nin pid modulunden ssr ile bu trafoyu sürmek. Lakin ssr röleler hep 40 amper falan.

1) Benim trafonun çıkışına 150 A bir ssr röle takmam lazım değil mi? Trafonun girişini ssrla kontrol etsem trafoyu bozar mıyım?

2) Bu işi en optimum yolla nasıl çözerim. Şu ssr röleyi al ssr röleyi plc yahut şu pid kontrol cihazıyla kontrol et gibi bir öneride bulunur musunuz?

3) bu iş için ssr kontrol etmek doğru yöntem mi yoksa bi şekilde voltajla mı oynamak lazım?

Not: plc bilgim var ama güç elektroniğinde cahilim.

Cevaplarınız için teşekkürler.

Cemre.

SSR on-off çalışan bir eleman. Bu durumda trafonun girişini de anahtarlayabilirsiniz. Hatta bahsettiğiniz sebepten ötürü trafonun girişini anahtarlamak daha ucuza mal olacaktır. Yapmanız gereken bu sıcaklık değerlerini ölçebilecek bir sensörü PLC ile okuyup basit bir kontrol döngüsünde SSR'yi kontrol etmektir. Ancak bu şekilde sizin istediğiniz 1Derece hassasiyetin yakalanabileceginin garantisi yoktur. (1000de 1 hassasiyet sıcaklık ayarı için sıkı bir istek.)

selimkoc

Triyak ve zero-cross dedektörü olmayan bir opto ile dimleme mantığı ile yapılabilir. Ancak her alternansı çok yüksek değerlere bölmelisiniz ki hassasiyeti yakalayabilesiniz. Bunun için hızlı mcu kullanmak gerekebilir.

skara1214

hocam zero cross bile olsa saniyede 50 kere müdahale edebilirsiniz. Bence çok sıkıntı çıkmaz. Çıkarsa dediğiniz şekilde denenebilir.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

selimkoc

Saniyede 100 defa kesme oluşuyor. O ayrı. Benim dediğim fazı dilimlemeyle alakalı. Fazı 1000-2000 dilime ayırmalısınız ki 1 derece hassasiyeti ancak yakalarsınız diye düşünüyorum.

https://elektrokod.wordpress.com/2013/12/22/dijital-ac-dimmer/

bu uygulamada fazı 180'e bölmüştüm. PIC butonları ve komutları zor algılıyordu. (timer kesmesinden dolayı)