Pic proje linux dağıtımı yapalım mı?

Başlatan furkanyx, 02 Ağustos 2017, 23:45:17

sovalye

Hepiniz deşifre olduğuna göre, kimse kaçmadan sorumu şuraya yazayım. O kadar linux overken kolaydi.Çoluk çocuğu linux'a alıştırmaya çalışırken iyiydi.
Kamera sistemim 225.1.1.1'e udp paketlerini başarı ile gönderiyor. Kamera ve pc, birbirine switch üzerinden bağlı. Eğer windows'ta gelen videoyu oynatmayı denersem hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. Ama LİNUX 'ta bütün video playerler Multicasting'e bağlanamadık diye hata veriyorlar. İşlerse tam bu noktada ilginçleşiyor. Eğer switch'e internet bağlarsam her şey normale dönüyor. Linux playerler videoyu başarı ile oynatabiliyor. Daha sonra interneti kesiyorum. Programı kapatıp açıyorum. Video oynatma da hala sıkıntı yok. Linux'a restart attığımda multicasting hatası geri geliyor.
Ne yapmalıyım?

boreas

bilgisayar ip alamıyor gibi geldi bana. İnternetten kastın telefon kablosu değil sanırım modemden bağlantı yapıyorsun doğru mu ?

mehmet

Video okuyucularda "Vekil Sunucu"
otomatik olabilir. "Yok" olarak işaretleyin.
Sistemi yeniden başlatıp deneyin.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

boreas

Eee sonuç olarak ne oldu dağıtım işi ?

sovalye

Evet hocam. Modem baglantisi. Elle ip girmeyi dun de denedim cozum olmadi. Biraz once internet varken aldigi bilgileri kopyalayip girdim Gateway i duzgun girince duzeldi.

E-x8

Dağıtımda özel java programı yazılacaksa bilgim dahilinde yardım ederim. Umarım dağıtım işi yapılır.

furkanyx

@MrDarK tesekkurler hocam. Picprojeyi benim icin diger forumlardan ayiran bu uslup ve yaklasim :)

@boreas bu konuda daha onceki tecrubene dayanarak seninde desteğini alirsak guzel bir gelisme olacak.

@E-x8 bu baslik altinda veya yeni bir baslik altinda gereklilikleri tanımlarız ve oradan yapmak isteyen istedigini secer.

Paket yoneticisini en basta yapmak intihar olacagindan hangi paket yoneticisi ve hangi distro tabanli cikarmaliyiz onu kararlastiralim istiyorum. Ben yillardir debian tabanli dagitimlar kullandim ve diger dagitimlara biraz soguk bakiyorum. Sizler hangi dagitimlar ve paket yöneticine asinasiniz?

boreas

@furkanyx bana sorarsan öncelikle açılıştan kapanışa kadar işletim sistemini gerekli yazılımları kısacası yol haritasını planla. uygulama hatlarını çiz. Ben boreas 0.3 yapacak olsaydım robot / mekatronik tarzı uygulamalar ekleyecektim.  Kullanacak adama nasıl daha kolay bir uygulama ve işletim sistemi sunabilirz. Muadil uygulamalar ve eksik noktalar neler. Adam işletim sisteminde birşeyler geliştirirken zevk alması lazım ki yapılan birşeye değsin. Yoksa temel dağıtım paket sistemi bence bunlar sonraki uğraşılar. Ben sana liste olması amaçlı 0.2 sürümündeki uygulamaları listeliyorum.

Alliance (VLSI tasarım araçları)
Arduino (Arduino yazılım geliştirme ortamı)
AVR Asm. (AVR için asm. dili)
AVR Prog. (AVR için programlayıcı)
Boa Constructor (Python yazılım geliştirme ortamı Delphi benzeri)
GNU C++
GCC – ARM
GCC – MSP
GCC – AVR
GDB
GDB – ARM
GDB – AVR
Draw Timing (Zamanlama diagramı çizim programı)
Dia (Diagram çizim programı)
Eep24c
Easy Spice (Spice için grafik arayüzü)
Eclipse CDT  (Eclipse yazılım geliştirme ortamı)
Electric (Devre çizim Programı)
Energia (Energia yazılım geliştirme ortamı)
Emu8051 (8051 için emülatör yazılımı)
FreeCAD + PCB Module (Katı model geliştirme yazılımı PCB modül destekli)
FreeHDL (VHDL simülasyon yazılımı)
Fritzing (Fritzing çizim programı)
Gambas (Basic yazılım geliştirme ortamı VBasic gibi)
Geda (Şematik devre çizim paketi)
gerbv (Gerber dosya gösterici)
gLogic (Logic simülasyon yazılımı)
GnuCap (Devre analiz yazılımı)
GNU assembler, linker ve binary araçları
gpSim (Gnu pic simülatörü)
gputils (Gnu pic araçları)
gtkwave (GTK Sinyal gösterim yazılımı)
OpenCV ( Open Source Computer Vision kitaplığı)
Irsim
Icarus Verilog (Verilog simülatörü)
Kicad (Devre şematik ve baskı devre çizim paketi)
Lazarus (Pascal dilinde yazılım geliştirme ortamı Delphi gibi)
LibreCAD (2 Boyutlu CAD yazılımı)
Lpc Tools (LPC için geliştirme araçları)
Mcu8051 IDE (8051 için yazılım geliştirme ortamı)
Msp Debug (MSP için debug yazılımı)
Octave (Matlab alternatifi)
Oregano (Çizim ve simülasyon programı)
Pcb (Pcb devre çizim programı)
Pcb2gCode (Gcode üretici)
Picprog (Pic programlayıcı)
Processing (Processing programlama dili)
Putty  (Telnet istemcisi)
Sigrok Logic Analyzer (Logic analizör yazılımı)
qElectrotech (Çizim programı)
qRouter (VLSI Aracı)
Qucs (Devre Simülasyon yazılımı)
QT Development (QT geliştirme ortamı)
SDCC (Mikrodenetleyiciler için C programlama dili)
Simul AVR (AVR mikrodenetleyiciler için simülasyon yazılımı)
Simul Pic (Pic mikrodenetleyiciler için simülasyon yazılımı)
Tkgate (Simülasyon yazılımı)
Verilator (Verilog Simulator)
Yocto Project (Embedded Board OS Framework)
Xcircuit (Çizim Programı)
Xoscope (Ses kartını  osilaskop olarak kullanan bir yazılım)

furkanyx

Liste için teşekkürler. Önerilerinizi not aldım. Bu programlar dışında multimedya uygulamalarına da ağırlık vermeyi planlıyorum. Sürekli gerekli codecleri indireceğine tek seferde imajın içinden yükleyebilecek yeteneğe sahip bir uygulama yükleyici yazmayı planlıyorum.  3-4GB boyutunda bir imaj olsun ve tek seferde bu uygulamalar ve bağımlılıkları barındırsın. Gerektiğinde yükleme imajı veya internetten gerekli depolardan hızlıca indirsin.

İkinci dikkat edeceğimiz husus özelleştirme olmalı ekstra tweak tool indirmeden default olarak tema düzenleyici gelsin beginner dan prof a kadar belirli ayarlar olsun ve tüm ayarlar gerektiğinde sıfırlansın (debian da yaşadığım en büyük sorundu başlarda :) ). Arayüz olarak macbuntu temasını default koymak istiyorum. Çok dikkat çekici ve göze hitap eden bir tema. Çoğu kişi tarafından beğenildi ve hemen kullanıldı.

Yukarıda yazdıklarım aklımdan geçenler sizlerden de tavsiye bekliyorum.

boreas

codec işinde lisanslar önemli. Kullanıcının onaylaması gerektiği lisanslar olduğu için direk ekli gelmiyor diye biliyorum. divx mp3 vs. sıkıntılı codecler.

muhittin_kaplan

linux da versiyon takip programı kurmamışımlazım oldu, hangisini "offline" kullanabilirim ? bildiğiniz kullandığınız bir uygulama mevcut mu ?

muhittin_kaplan

Hocam makinalarımın internet bağlantısı yok. Bazaar svn kullanıyordum.
(Bu arada Başka Konu Açsam iyi olacak ;) )

StarfireTR

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 16 Ağustos 2017, 17:42:55
Hocam makinalarımın internet bağlantısı yok. Bazaar svn kullanıyordum.
(Bu arada Başka Konu Açsam iyi olacak ;) )
Git'i offline olarak da kullanabilirsiniz.