BLDC motor için ESC seçimi

Başlatan Mucit23, 03 Ağustos 2017, 12:28:57

Mucit23

Selamlar

Elimde Bulaşık makinesinde pompa olarak işlev gören bir BLDC motor var. Motor üzerinde Sensör yok. Bu motoru Sensörsüz sürebilecek bir sürücü arıyorum.

Motorun sarım sayısı biraz fazla Yani RC modellerde kullanılan Brushless motorlar gibi az sarımlı değil. Bende birkaç çeşit ESC vardı onlarla deneme yaptım ama çalıştırmadı. Bu motora uygun ESC bulmak için Motora ait hangi parametreleri bilmek gerekir?

Cemre.

Alıntı yapılan: Mucit23 - 03 Ağustos 2017, 12:28:57
Selamlar

Elimde Bulaşık makinesinde pompa olarak işlev gören bir BLDC motor var. Motor üzerinde Sensör yok. Bu motoru Sensörsüz sürebilecek bir sürücü arıyorum.

Motorun sarım sayısı biraz fazla Yani RC modellerde kullanılan Brushless motorlar gibi az sarımlı değil. Bende birkaç çeşit ESC vardı onlarla deneme yaptım ama çalıştırmadı. Bu motora uygun ESC bulmak için Motora ait hangi parametreleri bilmek gerekir?

Gimbal esc'lerine bir bakabilirsiniz. Onlar da çok kutuplu.

Yuunus

Mucit23 eminmisin bldc olduguna genelde 1 fazli sincap kafesli asenkron motor kullanirlar. yardimci sargi icin kondansator filan varmi motorun yaninda.

Mucit23

Yok motor biraz farklı. BLDC motor olduğuna eminim Sargılar görünüyor. Muhtemelen yıldız bağlı.

ipek

http://cache.nxp.com/docs/en/application-note/AN4704.pdf  burada sensor olmadan motorun çalıştırılması ve zorlukları anlatılıyor

Mucit23

Bu konuyu tekrar canlandırayım. Elimdeki motora ait fotoğraflar.

Bu motora uygun ESC arıyorum. Motorun kaç volt ile çalıştığını bilmiyorum. Sadece sargı dirençlerini ölçtüm 28ohm civarı. Motor üzerinde herhangi bir sensör koyulmamış. Sensörsüz çalışan bir sürücü olması lazım. Bu motora ne tür bir sürücü uygulanabilir? Fikri olan var mı?

Zoroaster

3 fazli step motor olmasin? Rotoru oyuksuz dissiz tam silindirik mi?
Seytan deliginden kacti.

Mucit23

3 Fazlı step motor olduğunu ilk defa sizden duydum. Ama BLDC motora daha benziyor. Niye derseniz sargılarını diğer ucları kısa devre edilmiş. Yıldız bağlanmış gibi motor. Ve bu motor bir Su pompası olarak çalışıyor. Yani mil en az 1500rpm de dönüyor tahminimce.

Ama siz söyleyince rotora bakmak istedim fakat fanı çıkarmam gerekiyor. Biraz zorlasam kırabilirim. O yüzden karışmadım. 

seyityildirim

Merhaba çalıştığım özel şirkette aynı bu tip bulaşık motorunun sensörsüz sürülmesi ile ilgili çalışma yapmaktayım. Kısaca şöyle bilgilendireyim.

Eğer kendiniz yapmayıp dışarıdan hazır bir şey almak istiyorsanız ST nin , TI 'ın ve Renesas'ın tak çalıştır Sensorless FOC kitleri var. google a aratıp bulabilirsiniz.

Kendim sürmek istiyorum diyorsanız da rotor açısını bilmeniz gerekir. Sensör olmadığına göre bir observer tasarlamanız gerekir. Firmaların genelde kullandığı observer Sliding mode observer. Rotor açısını elde ettikten sonra gerisi hızlı işlem yapabilen bir işlemciye kalıyor. Çünkü clark park dönüşümleri, space vector modulasyonu falan işin içine giriyor.

Kolay gelsin...

seyityildirim

Alıntı yapılan: Mucit23 - 18 Eylül 2017, 17:05:47
Bu konuyu tekrar canlandırayım. Elimdeki motora ait fotoğraflar.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Bu motora uygun ESC arıyorum. Motorun kaç volt ile çalıştığını bilmiyorum. Sadece sargı dirençlerini ölçtüm 28ohm civarı. Motor üzerinde herhangi bir sensör koyulmamış. Sensörsüz çalışan bir sürücü olması lazım. Bu motora ne tür bir sürücü uygulanabilir? Fikri olan var mı?

Şuan çalıştığım motorun tıpkısı :)

Bulaşık motorları (su pompası olarak kullanılan ) genelde 2000 - 3400 rpm arasında çalıştırılıyor.

Mucit23

Alıntı yapılan: seyityildirim - 18 Eylül 2017, 20:47:44

Şuan çalıştığım motorun tıpkısı :)

Bulaşık motorları (su pompası olarak kullanılan ) genelde 2000 - 3400 rpm arasında çalıştırılıyor.

Bu motor makina üzerinde kaç volt ile çalışıyor? Bilginiz varmı?  Açıkçası biz tasarım ile uğraşmaktansa hazır bir çözüm arıyoruz. Piyasada bulduğum FOC kitlerin hepside ortalama 24V DC gerilimi destekliyorlar. Hazır birkaç tane ESC ile deneme yaptım ama çalıştırmadı

SERRO EFE

Motordan 2 konnektör çıkıyor sarım şekli nasıl bilemiyorum ama yıldız yada üçgen bağlayıp 3 faz motoru 1 faz çalıştırıyor gibi bir kondansatör ilavesi ile hareket verilebilir. Tabi size devir kontrolü gerekli değilse.

çonçon