Power Supply düşük voltaj değerleri

Başlatan Juxs, 04 Ağustos 2017, 04:14:44

Juxs

Merhaba arkadaşlar ben forudma yeniyim. sizlerden bilgi edinmek istiyorum öncelikle sorunumu yazayım.
Bundan Kısa süre önce anakartımı garantiye gönderdim. Gigabyte UD4 x99 Anakart
İlk önce sorunu anlatayım.

Anakart'a elektirik gelmiyordu. Power Supply Kontrol ettim çalışıyordu.
Daha sonra CLR_CMOS yaptım. Anakart çalıştı. Akşam bilgisayarı kapattığımda sabah kalktığımda tekrar açmaya çalıştım açılmadı. Daha sonra tekrar Power Supply kontrol ettim.

Yine çalışıyor. Daha sonra bir şey fark ettim.

Power Supply

Ana 24 pin'de Kırmızılar +5v vermesi gereken yerde +4.8v veriyor.
Turuncu kablolar doğru şekilde +3.3v veriyor.

Anlamadığım sebepten dolayı sarı kablo +12v vermesi gereken yerde nadir olarak +11.8v çıkıyor. Daha sonra +11v düşüyor.

CPU 8 pin girişte de sarı kablo nadir olarak +11.8v çıkıyor. Daha sonra +11v düşüyor.
Anakarta zarar veren sizce bu mudur ? ve bunu nasıl düzeltirim.

yesilu

psu çıkış kondansatörleri bozulmuştur, 5v çıkışındakilerden başlayarak kondansatörleri değiştirebilirsin . Ama zahmet/maliyet açısından verimsiz bir iş olur, en iyisi direk yeni bir psu takmak.

Juxs

yani bunları yaptımmı düzelirmi. 750 veya 800 watt psu lar çok pahalılar.

Sozuak

Güç kaynağınız kaliteli bir ürün ise sorun olması halinde kendini kapatır, zaten anakarta "power good" sinyali göndermez dolayısıyla da anakartınız açmaz. Güç kaynağını boşta iken çalıştırıp 5 volt hattından 1.5-2 amper  çekerek voltajlarını kontrol edin.
5 volt için +/- %5 yukarısı  içinde -%10 tolerans var standart olarak.

asma

Alıntı yapılan: Sozuak - 04 Ağustos 2017, 11:47:01
Güç kaynağınız kaliteli bir ürün ise sorun olması halinde kendini kapatır, zaten anakarta "power good" sinyali göndermez dolayısıyla da anakartınız açmaz. Güç kaynağını boşta iken çalıştırıp 5 volt hattından 1.5-2 amper  çekerek voltajlarını kontrol edin.
5 volt için +/- %5 yukarısı  içinde -%10 tolerans var standart olarak.
Güç kaynaklarının boşta tam değer vermemeleri arıza göstergesi değildir. 5V veya 3V3 hattından akım çektiğinizde voltaj değerleri yerine gelir.
Ya PC içinde çalışırken ya da yapay yük ile ölçebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Sozuak

Ben boşta demedim ki boşta denerseniz 1.5-2 a çekin öyle deneyin limitler içinde mi dedim ?

yesilu

Hatırladığım kadarıyla bunların 5v çıkışına yük olarak wattlı bir direnç bağlı oluyor(smps ler yüksüz çalışırken çıkış gerilimleri dalgalanıyor, o yüzden var sanırım), gerilim geribeslemesini de 5v çıkışını takip ederek yapıyor. (Bu yüzden önce 5v çıkışındaki kondansatörlerden başlayın dedim). Kondansatörlerden olma ihtimali yüksek ama başka bir sorun da olabilir. İlginiz, zamanınız, teknik imkanınız varsa deneyebilirsiniz . Ben standart bir psu olduğunu düşünerek yenileyin dedim ama böyle özel psu yu tamir ettirmek daha uygun olur.

asma

Alıntı yapılan: Sozuak - 04 Ağustos 2017, 15:14:54
Ben boşta demedim ki boşta denerseniz 1.5-2 a çekin öyle deneyin limitler içinde mi dedim ?
;D
Benzer düşünceyi farklı iki yorumla tekrar etmek , vurgulamak istedim.

Kolay gelsin.