motor sürücülerde yüksek akım sorunu

Başlatan analog06, 06 Ağustos 2017, 23:12:18

analog06

1 kW bir bldc motora motor sürücü ürettim ırfp260n tipi mosfet kullanıyorum dataSheet de  50 Amper gözükmesine rağmen mosfetim üzerlerinde soğutucu blok olmasına rağmen 15 20 amperlerde sürünce kısaa sürede çok yüksek sıcaklıklara çıkıp yanıyor mosfetlerin VGS gerilimleri 15V pwm VDS  gerimleri ise 48 v sizce nasıl bir soğutma uygulamalıyım veyahut 250 amperlik mosfetler kullanmalımıyım yardımcı olursanız sevinirim

Cemre.

Akımın/gerilimin grafiğini görebilirsek daha iyi yorum yapabiliriz ancak şöyle söyleyeyim ticari ürünlerde 230VAC besleme için 2.2kW motor sürücülerin IGBT akımları 15-20A civarlarındadır. Sizin 250A pek akılcı bir çözüm olmazdı sanıyorum. Yukarıdaki grafik muhtemelen sorununuzu özetliyor. Anahtarlama anındaki kayıplar iletim kayıplarından çok daha fazla.

MOSFET gate akımlarınız nedir? Bu akımları sağlayabiliyor musunuz? Layout dizaynınız ne durumda? Dead-time uyguluyor musunuz? Uyguluyorsanız kaç ns?

Yuunus

Osciloscope ile izleme imkaniniz var ise Gate ve Drain pinlerini izleyin belki mosfetin kaldirabileceginden daha fazla guc harciyor olabilirsiniz, belkide sorun yukden ziyade; mosfetlerin cakismasidir.

analog06

gate de ve drainde bozulmalar olabılıyor gerilim piklenmeleri gibi ama mosfetlerin çakıştığını düşünmüyorum

foseydon

pwm frekansınız nedir? Frekans arttıkça mosfet kayıplarınız artar.

ilyas KAYA

Mosfet lerde çakma mal çok. Aynı surucude aynı model 3 farklı kanaldan  mosfet denedim. Orjinal olanı 4 kusur dolar çakmalar 0.6 dolar fiyatı vardı. Çakma olanlar benzer şekilde ısınırken ve ne zaman bozulacagi belli değilken , orjinal olanlar yıllarca ve hiç ısınmadan çalışıyordu.
Belki sorun bundan da kaynaklı olabilir ancak isi kaç dereceye çıkıyor ve uygulamayı görmeden de kesin budur demek zor.
Mosfet sürücü olarak ne kullanıyorsunuz mesela ? Yada mosfet sürücüyü ne ile besliyorsunuz?  Bir çok soru var bu konuda

analog06

analog06

hocam mosfetleri direnç.net den alıyorum bilmiyorum çakma mıdır orjinali nerden alabilirim mosfet sürücü olarak ir2110 kullanıyorum bunları dc adaptör veya denerken lipo kullanıyorum

ilyas KAYA

260n modeli 1 paket 25 adet 270 tl artı kdv olarak vishay in fiyatı :)
Ayrıca vgs gerilimi 20volt ve model numarasına göre 25 volt da olabiliyor.  Ürünün tam kodu ile arama yaparak doğru datasheet e ulaşmaya çalışın