Akü-Şarj Devresi

Başlatan Teğmen, 07 Ağustos 2017, 16:07:44

mistek

1)Akünün toplam kapasitesini kesin olarak voltmetre ile ölçemezsiniz.Sadece yaklaşık şu kadar bitmiştir diyebilirsiniz. Anahtar kelime: state of charge

2)Gerilimi düşer ancak tam lineer olarak düşmez.
3) Akünün uçlarından 14V gerilimi çektiğinizde bir süre sonra akü voltajı düşmeye başlar. Atıyorum 14V uyguladınız akü doldu şarjdan çektiniz. 1 saat sonra ölçtüğünüzde akü hala 14volt olmayacak. 12.8v gibi bir değerlere düşmüş olur.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Maxim

akülerin kapasitesini iç direncini ölçerek (heralde) şak diye gösteren cihazlar var
tam olarak nasıl ölçüyor nasıl yapıyor detayını bilmiyorum ama kesinlikle doğru gösteriyor

Teğmen

@Maxim bu ölçen cihazların ismi modeli var mıdır ?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Maxim

Maxim

foseydon

Alıntı yapılan: Teğmen - 27 Ekim 2017, 12:05:42
Akü konusu konuşuyoruz madem temel olabilecek
Birkaç soru daha sormak istiyorum.
1.)Elimde 12V 7AH/20HR etiket değerli bir akü var ben bu akünün kapasitesini nasıl ölçebilirim?(Devreyle değil normal multimetre gibi)
2.)Akü bitmeye yaklaştıkça gerilimi mi düşer ve bu düşmenin bir oranı var mıdır?Yani mesela 1V düştüyse yarısı bitmiştir 2V düştüyse tamamı bitmiştir diye birşey söyleyebilir miyiz?
3.)Aküyü şarj işlemine başladık ve 14 V ile şarj ediyoruz diyelim şarj bittiğinde 12V olan aküden 14V gerilim değeri ölçmez miyiz?Bu da problem oluşturmaz mı?

Multimeter ile akü kapasitesi olcemezsiniz. Aküyü yükleyerek belirli bir voltaj seviyesine gelene kadar aldığı elektronları saymaniz gerekir. Yani anlık olarak yapacağınız her hangi bir ölçümleri kesin sonuç alamazsınız fakat yaklaşık sonuç elde edersiniz.

Haliyle akü boşaldikca gerilimi düşer, buna göre göreceli olarak kalan kapasitesini belirleyebilirsiniz. Bununla alakalı akunun datasheetinde boşalma eğrileri bulabilirsiniz. Burada konu şu, siz gerilime bakarak görece olarak kalan kapasiteyi kestirseniz bile tam kapasitenin ne kadar süre olduğunu bilemezsiniz. Yani sağlam bir aküde yük altinda gerilimin 1V düşmesi 30 dakika sürecek de ömrünü doldurmuş bir aküde bu 3 dakika olabilir. Siz gerilime bakarak kapasite %50 oldu deseniz bile, o %50 ne kadar sürede sıfır a inerse bilemezsiniz. Ayrıca bu voltaj düşümü akü eskidikce lineerligini kaybetmeye başlar.

12V rated sağlam bir akunun açık devre gerilimi zaten 13.8V tur. Akülerin üstünde 6 cell 12 cell diye bir ibare bulunur. Bu akudeki pil hücresi sayısını gösterir ve her hücre 2.3V tur. Yani zaten tam dolu12V bir aküde olcmeniz gereken voltaj 14V civarıdır, normali budur.

Edit:
Akü iç direncini ölçmek zor değil. Değeri bilinen toleransı düşük bir direnç ile yükleyip üzerindeki akımı ve gerilimi olcmeniz yeterli. Akü iç direnci ile yük direnciniz seri olacağı için, ohm kanunu ile akım ve voltaja karşılık gelen direnci hesap Edip bundan yük direnciniz in değerini çıkartırsınız akü iç direncini bulursunuz. 100% doğru sonuç vermez ama ona yakındır.

Teğmen

@foseydon aktardığınız bilgilerden dolayı teşekkür ederim.
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Teğmen

@foseydon ve @mistek şu anda akü iç direncini ölçmeye çalıştım.
1957kOhm yani yaklaşık 2 Megaohm buldum değeri . Bu değer çok yüksek bir değer değil mi ?

Teğmen

Şu anda tekrar 2 ölçüm daha yaptım değişik multimetreyle sanırım ilk multimetre arızalıymış.
2.28-2.58 ohm arasında bir değer elde ettim.
Yinede tecrübe etmiş birisi bilgi verirse sevinirim.

foseydon

Alıntı yapılan: Teğmen - 27 Ekim 2017, 16:08:26
@foseydon ve @mistek şu anda akü iç direncini ölçmeye çalıştım.
1957kOhm yani yaklaşık 2 Megaohm buldum değeri . Bu değer çok yüksek bir değer değil mi ?

Çok çok fazla. Bence yanlış ölçüm ve/veya hesap yapıyorsun hocam.

Mantıken şöyle düşün, voltaj kaynağını yüklediğin zaman gerilimin çok fazla düşmemesi istenir ve beklenir. Bu durumda senin kaynağa bağlayacak devrenin empedansınin kaynağın iç direncinden çok büyük olmasi gerekir, ki bağlayanan devrenin empedansı muhtemelen birkaç 10ohm mertebesinde olur. Bu durumda kaynağın iç direncinin birkaç ohm seviyesinde olmasını beklersin(olması gereken). Elbette nette standart iç dirençleri veren tablolar bulabilirsin, ben kendi mantığını aktarmak istedim.

foseydon

Alıntı yapılan: Teğmen - 27 Ekim 2017, 16:42:02
Şu anda tekrar 2 ölçüm daha yaptım değişik multimetreyle sanırım ilk multimetre arızalıymış.
2.28-2.58 ohm arasında bir değer elde ettim.
Yinede tecrübe etmiş birisi bilgi verirse sevinirim.

Ben yazarken doğrusunu bulmuşsun bile hocam. 2.5 ohm normal sayılabilecek bir değer bence.

Maxim

miliohm olması gerekmezmi o değerin?

foseydon

Alıntı yapılan: Maxim - 27 Ekim 2017, 18:29:18
miliohm olması gerekmezmi o değerin?

Akü tipine ve  kapasitesine  o göre  değişir. Bahsi geçmemiş sanırım, ben kafamda hep nicd gibi düşünerek cevapladım. Siz söyleyince baktım, http://batteryuniversity.com/learn/article/rising_internal_resistance için grafik verilmiş. Arkadaşın akü kapasitesi 7000mah buna oranla 2ohm normali olması gerek gibi. Belki değildir, ama bana normal geliyor.

tunayk

Aküler için iç direnç mOhm seviyede olur. 2ohm direnci olan bir aküden yeterince akım çekemezsiniz. Kapasite değerleri 10,5 Volta düşene kadar Kapasitenin belirli bir yüzdesi kadar akımda deşarj edebileceğimizi söyler. Bunun yanında Bu akü10,5V A kadar, 2A akımla en az 2-3 saat gitmesi gerekiyor.  Ancak iç direnç 2Ohm olursa bu mümkün olamaz. Daha başlarken 10V ile başlarsınız.

foseydon

Alıntı yapılan: tunayk - 27 Ekim 2017, 19:24:44
Aküler için iç direnç mOhm seviyede olur. 2ohm direnci olan bir aküden yeterince akım çekemezsiniz. Kapasite değerleri 10,5 Volta düşene kadar Kapasitenin belirli bir yüzdesi kadar akımda deşarj edebileceğimizi söyler. Bunun yanında Bu akü10,5V A kadar, 2A akımla en az 2-3 saat gitmesi gerekiyor.  Ancak iç direnç 2Ohm olursa bu mümkün olamaz. Daha başlarken 10V ile başlarsınız.

Üstat verdiğim linkten nimh 7v 500mah battery internal resistance 780mohm olarak verilmiş. Ben bu Aku'den iki tane seri yapsam 14v 1000mah tek akü gibi düşünebilirim. Bu durumda iç direnç 1.5 ohm eder.

Savunduğum için söylemiyorum, anlamak için soruyorum. Benim kafamda 5000mah 12v akü 1.5 ohm gibi bir referans noktası var hep. Fakat 2 kişi bunun fazla olduğunu söylüyor. Belki öyledir ama 2mohm da çok az değil midir?