Akü-Şarj Devresi

Başlatan Teğmen, 07 Ağustos 2017, 16:07:44

yesilu

12v 7ah yeni ve kaliteli akünün iç direnci tahminimce 0.1 ohm un altındadır, 2ohm olsa 5a çeksek 10v gerilim düşmesi olur, bilgisayar ups leri 20a çekiyo bundan.
Hocam 2 tane serilersen mah 2 katına çıkmaz 14v 500mah olur

tunayk

En doğrusu akü üreticisinin kendi sitesine bakmak olacak.  Buyrun link;
http://www.ritarpower.com/battery/Reserve%20Power%20Battery/RT%20Series/

12V 7Ah Akü için 30mOhm verilmiş.

yesilu

İşini görür mü bilmem, çok voltajlı adaptörler var, 9v a ayarlayınca yüksüzken 15v veriyor, yük binince düşüyor.buna 13-14v 1w zener diyot bağla,sürekli aküye bağlı kalsın, akü zener gerilimine kadar şarj olur, fazla şarjdan bozulmaz. Dezavantajı yavaş şarj olur, çok sık elektrik kesilmiyorsa sorun olmaz. Şahsen denemedim ama olur gibime geliyor.

Teğmen

Merhaba arkadaşlar akü şarj devresini projemde kullanılacak şekilde LM317 entegresi ile gerçekleştirdim.Şimdi sıra geldi MCU ile akünün gerilimini ve akım değerlerini okumaya ?
Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.
@JOKERAS usta SMPS in devamı buralar sizde bir fikir verin.
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

JOKERAS

Teğmen usta,ne fikri vereyim?Kelin ilacı olsa Başına sürer misali durumum:)

Bilmiyorum.Bilelim öğrenelim dedik bir dayak yemediğimiz kaldı:)

foseydon

Alıntı yapılan: Teğmen - 01 Kasım 2017, 14:21:07
Merhaba arkadaşlar akü şarj devresini projemde kullanılacak şekilde LM317 entegresi ile gerçekleştirdim.Şimdi sıra geldi MCU ile akünün gerilimini ve akım değerlerini okumaya ?
Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.
@JOKERAS usta SMPS in devamı buralar sizde bir fikir verin.

Gerilim en basit şekilde gerilim bölücü ile ölçülebilir. Ama daha sağlıklısi op amp'tan geçirmek ve filtreleme olur. Sen anahtarlama yapacaksın sanırım, akımın gerilimi sinusoid şeklinde olacak daha doğrusu asimetrik bir sawtooth gibi. Anahtarlama frekansinin üzerindeki frekansları filtreleyecek bir alçak geçiren filtre ile ölçmenin en iyisi olacaktır. Elbette voltajı bir noktada işlemci seviyesine uygun bilmen lazım.

Akım içinde akım trafosu veya şönt direnç kullanabilirsin.

Burada dikkat etmen gereken, her iki sinyalde yukarıda dediğim gibi değişen yapıda olacak, voltaj için çok sorun olmaz ama akım ölçümünde sorun olabilir. Discontinuous conduction mode da çalışırsan akımın sıfıra basacak. Yani doğru zamanda ölçüm almazsan, ölçümün yanlış olur.

Teğmen

@foseydon AC değil akü voltajını ölçeceğim için DC akım ve gerilim okumam gerek?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

foseydon

Alıntı yapılan: Teğmen - 01 Kasım 2017, 17:46:02
@foseydon AC değil akü voltajını ölçeceğim için DC akım ve gerilim okumam gerek?

Hocam dikkat edersen anahtarlama yapıyorsan demiştim. Anahtarlama yaparsan, düz DC göremezsin. Aslında en sağlıklısi devre şeması paylaşman. Ben yazıyı göndermeden önce baktım, ama göremedim. Belki arada gönderdiysen kacirmisimdir. O yüzden anahtarlama yaptığını farzettim bildiğimi aktarmaya çalıştım.

HexfeT

Şu modülü araya girip akım, gerilim, güç bilgisini I2C üzerinden tertemiz okuyabilirsiniz. ---> https://goo.gl/BXGAVN

Not: Forumdaki bir eklentiden kaynaklanıyor sanırım. Yazılanların başına-sonuna kafasına göre yığınla tag koyup saçmalıyor.

Teğmen

@foseydon usta şema paylaşmadım ama olay tamamen şu 12V 7AH bir akü var elimde bunun gerilimini ölçmeye çalışıyorum.
Ve şarj olma işlemi sona yaklaştıkça akünün çektiği akım azalıyormuş bu akımı okumak istiyorum.Çok genel birşey aslında.

foseydon

Alıntı yapılan: Teğmen - 02 Kasım 2017, 08:29:44
@foseydon usta şema paylaşmadım ama olay tamamen şu 12V 7AH bir akü var elimde bunun gerilimini ölçmeye çalışıyorum.
Ve şarj olma işlemi sona yaklaştıkça akünün çektiği akım azalıyormuş bu akımı okumak istiyorum.Çok genel birşey aslında.

O zaman yukarıda yazdığım şekilde olcebilirsiniz. Gerilim bölücü ile voltajı, şönt direnç kullanarak akımı olcebilirsiniz. Sont dirençteki enerji kaybı işime gelmez derseniz, akım trafosu veya Hall effect ile akım ölçen sensörler var, bunları kullanabilirsiniz.

Bu arada uygulamaya göre değişir tasarım. Sizin akuyu sadece akü şarj etme ile, akuyu hem şarj hem deşarj etme esnasında alacağınız ölçümler için kuracaginiz devre farklı olacaktır. Siz anladığım kadarıyla ufak bir UPS yapmaya çalışıyorsunuz. Onun için ben anahtarlama yapacaginizi düşünerek birşeyler yazdım.

Teğmen

@foseydon UPS yapıyorum fakat burda sadece akünün durumunu kontrol edeceğim anahtarlama söz konusu fakat bu kısımda değil.

foseydon

Alıntı yapılan: Teğmen - 02 Kasım 2017, 12:06:36
@foseydon UPS yapıyorum fakat burda sadece akünün durumunu kontrol edeceğim anahtarlama söz konusu fakat bu kısımda değil.

Hocam sen şebeke gittiği zaman, aküyü kullanarak yükü besleyeceksin. Akü'den yükü beslemek içinde anahtarlama ile sinüs oluşturman gerekecek. Bu anahtarlamanın etkisini de akü üzerinde göreceksin. Akü şarj ve deşarj için ayrı ayrı ölçüm devreleri, elbette ki, kurabilirsin. Ama iki durumun kesiştiği ortak noktaya tek bir devre kursan maliyetin düşer, başka avantajların da olur. Benim mantığını bunu söylüyor belki ben yanlış düşünüyor veya biliyorumdur. Bilenler aydınlatır ise sevinirim.

Teğmen

@foseydon usta dediklerin olabilir.Devrenin o kısmına geldiğimde yine yazmaya devam edeceğim

ibra

Alıntı yapılan: Teğmen - 02 Kasım 2017, 08:29:44

XH-M603 Charging Control Module 12-24V Storage Lithium Battery Charger Control Switch Protection Board With LED Display
http://s.aliexpress.com/eEzmYj2m

Üzerindeki entegrenin datasheet dosyasını bulamadım belki başka bir fikir verir.
A_C5h5n5