Colpitts- osilator yardım

Başlatan sayangku, 08 Ağustos 2017, 08:07:51

sayangku

sa arkadaşlar colpitts osilatorunu hem gercek anlamda ogrenip devre yapmak istiyorum internette arastirdim ama hesap işini tam çözemedim biri baska
yazmıs biri baska bende bir online simulasyon buldum hesap yaptırdım bu degerler  2khz için dogrumudur? birde  çalışma voltajı frekansı etkiler mi
yani ben 5 voltla 470u 27u 27u  2khz sinyal elde edebilirmiyim ? aklımda deli sorular :) aslında amacım şuydu 2khz frekans elde edip arduino okutmak
bunu yapabilirmiyim?

470 uh
27uf
27uf colpitts osilator.

bu degerlerde opamplı olarak yapsam bana yardımcı olurmusunuz 2khz opamplı colpitts devresi 
çalışma voltajı 12 volt.

polleme

555 ile kolayca yaparsınız, neden bu frekans için Colpitts tercih ediyorsunuz?

sayangku

Alıntı yapılan: polleme - 08 Ağustos 2017, 10:28:17
555 ile kolayca yaparsınız, neden bu frekans için Colpitts tercih ediyorsunuz?

hocam aslında bfo dedektor yapıcam oyuzden tercih ettim bobine metal yaklasınca frekansı degisicek
bende degisimini ölçücem

Zoroaster

2Khz dusuk degil mi? Daha yuksek bir frekans secip hemen hemen ayni frekansdaki sabit osc ile mix edip ara frekans degerine bakman lazim.

Ornegin birisi 100Khz digerisi 98khz colpist osc yapsan mix ardindan 2khz sinyal elde edersin ve bu frekans 100khzdeki degisimlerden etkilenir.
Seytan deliginden kacti.

sayangku

Alıntı yapılan: Zoroaster - 08 Ağustos 2017, 11:58:41
2Khz dusuk degil mi? Daha yuksek bir frekans secip hemen hemen ayni frekansdaki sabit osc ile mix edip ara frekans degerine bakman lazim.

Ornegin birisi 100Khz digerisi 98khz colpist osc yapsan mix ardindan 2khz sinyal elde edersin ve bu frekans 100khzdeki degisimlerden etkilenir.
hocam yorumunuz için teşekkür ederim şöyle birşey yapim ozaman 16khz colpitts osilator bu
metali gordugu zmaan frekansi degisicek osilator olsun digeride sabit osilator 16 khz olsun
fazla olursa topraktaki derinlik azalir metali fazla gormez oyuzden 16khz iyi  gibi neyse dediniz
karsilastirici kullanıcam colpitt degisim olursa yani iki osilator arasinda frekans farki olursa cıkıs verdiricam led yakarız yada ses o kolay iş yalnız sıkıntım su 16khz hesabını tam yapmayı bilmiyorum bobin 470uf olcak ve mosfet ile iyi akım gecicek onu nasıl ayarlıcam problemım o biri sekil felancizse anlarım henuz ogrenciyim çok tasarım bilgim yok malesef bu yuzden yardim istedim sizlerden

OptimusPrime

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Hattusa

en basit şekliyle yapabileceğiniz BFO sistem metal dedektörü şeması linktekidir. burada en kritik olan başlık yapımıdır. TX ve RX bobinlerinin akortunu düzgün yapabildiğiniz takdirde ferro ve no-ferro ayrımını bile elde edebilirsiniz.

http://blog.circuits4you.com/2015/07/metal-detector-circuit.html
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>