2 Wire ve 3 Wire 4-20 mA Farkları

Başlatan ugurer, 10 Ağustos 2017, 11:41:24

ugurer

Arkadaşlar öncelikle merhaba. Pwm ve xtr116 serisi kullanarak 4-20 mA transmsmitter yaptım. Devrenin bir ucunda analog sinyalim öteki kısımda da besleme voltajım +24 ve GND var. 4-20 mA değerini de bu besleme voltajı üzerinden okuyorum. Ayrıca şu anda pwm kaynağı ile besleme voltajımın groundları birbirinden farklı birleştirmeye kalktığımda devre saçmalaya başlıyor. Daha board üzerinde çalıştığım için şematik çıkarmadım ama anlatamadıysam görsel olarakta hazırlayabilirim. Şimdi sorularıma geliyorum.

1-) Öncelikle benim yaptığım sistem 2 kablolu transmitter fakat ben bunu 3 kablolulu olarak yapmam gerekiyor. XTR serisi kullaarak bu işi gerçekleştirebilir miyim ?
2-) Kaynakların groundlarının farklı olması gerekliliği bu 2 wire olmasından dolayı anladığım kadarıyla yoksa 3 wire olduğu durumda da bu gerekli olacak mı ?
3-)İncelediğim devrelerde harici transistör yok fakat xtr devrelerinin hepsinde kullanılmış. Bu transistörü kullanmadan da devrenin düzgün bir şekilde çalışması ve uzak mesafe iletim yapması mümkün müdür?

Biraz uzun oldu ama cevaplayabilirseniz eğer çok sevinirim.

ugurer


Allegro


fahri-

1. xtr 116   2 kablolu olarak tasarlanmış. 3 kablolu olmaz. XTR serisinin 3 kablolu olanları var. onlara bakabilirsin.
2. 3 kabloluda, 1. kablo: 4-20 tarafındaki devrenin beslemesi için kullanılır
                       2. kablo:4-20 akımın + ucu
                       3. kablo : GND olarak kullanılır.
3. Referans devrelerde transistör var. Bence stabilizasyon için transistorler mutlaka kullanılmalı.


Bu arada google a 2-3 kablolu  4-20 yazarsan konuyu açıklayan çok kaynağa ulaşabilirsin.

CaFFeiNe

öncelikle 2 kablolu yapmışsın ne güzel niye 3 kablolu olmasını istiyorsun buraya biraz açıklama getirsek?


ben anlamadım çünkü, mesela plc analog girişine bağlamak istesek 2 kablolu sensörün bir ucuna 24V veririz diğer ucunuda plc analog girişe gireriz, analog girişin eksi ucunuda sensöre gönderdiğimiz 24V beslemenin eksi ucuna bağlarız işlem tamam


3 kablo istemenin özel bir sebebi var demekki bunu bir açalım önce

fahri-

4-20 mA verecek taraftaki devre eğer 2-3 mA den fazla akım çeken bir devre ise 2 kablolu kullanılamaz. Çünkü 4-20mA veren devre kendisi 2-3 mA harcıyor. Bu durumda 2 kablolu olursa minumum akım  4 mA den fazla olur. O zaman da 4-20 mA standardı tutmaz.