Sizce CubeMx Kullanmak mı Kullanmamak mı?

Başlatan volkanunal, 10 Ağustos 2017, 11:23:30

volkanunal

Merhabalar forumda bir çok işveren ya da sektörde çalışan insanların olduğu kesin,onların fikirlerini almak amacıyla şunu sormak istiyorum.
Sizce ARM programlarken CubeMx üzerinden herhangi bir derleyiciye generate etmek mi mantıklı olan yoksa oturup bir çok işlemi kendimizin mi hazırlaması?

Bir led yakıp söndürme işleminde bir çok tanımlama yapmamız gerekirken tek tuşla arayüz üzerinden halletmek çoğu zaman mantıklı gelen fakat bu gibi durumlarda arka planlarda ne gibi işlemler döndüğü konusunda bilgi sahibi olamayabiliyorum , bu durumda zaman zaman beni rahatsız ediyor.

Primum nil nocere

muhittin_kaplan

Volkan cubemx tamamıyla açık kod üretiyor. Bu açıdan bakarsak kullanmanın bir problem olacağını düşünmüyorum.

MC_Skywalker

CubeMx te gayet anlaşılır kod üretiyor takibi kolay. MCU içindeki her hangi bir registerin ne yaptığını CubeMx te öğrenmen zor fakat dahasheet kurcalamışsan üretilen kod da onu bulup takip etmen kolay.

magnetron

cubeMx Standart Peripheral Library için de kod üretiyor mu ?

baran123

Alıntı yapılan: magnetron - 10 Ağustos 2017, 23:45:32
cubeMx Standart Peripheral Library için de kod üretiyor mu ?
Bildiğim kadarıyla hayır. Zaten CubeMX'in amacı bu.
SPL desteğini yavaştan kesip HAL'ı yaygınlaştırmak.

RaMu

Bil de, ister kullan ister kullanma.

Sadece CubeMx kullanmak yeterli mi diye soruyorsan,
tabiki yeterli değil.
Her hangi bir işte arka planda ne olduğuna dair hiçbir fikrin yoksa
o işi yapamazsın demektir.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Okan AKÇA

Cemre.

memo333

@magnetron
STD Lib değilde ona çok benzer olan LowLayer (LL) kütüphanesi için üretiyor.

bunun dışında bilmediğiniz herhangi birşeyi kullanmak hep sakıncalıdır. Örneğin F1 serisi için olan HAL kütüphanesinin CAN kodlarında hata var ve ne zamandır bu hata giderilmedi. 
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

MrDarK

Bence mesleğinizde profesyonel olarak devam ediyorsanız bu tarz hazırcı programlardan uzak durmanızda yarar var. Hızlı başlangıç için elbet faydalı bu tarz programlar fakat ondan sonra yeterli zamanınız var ise manuel proje oluşturma ve clk benzeri ayarların ne olduğunu nasıl konfigüre edildiğini öğrenmek çok önemli. Çünkü ARM mimarisi kullanıyorsunuz ve bu mimari sadece STM'de yok.

Örn çok uzun zamandan sonra ilk defa STM'den SiLabs'in bir chipine kod taşımam gerekti, inanın hiç zorlanmadım. SiLabs için bir CubeMx yok. O yüzden zamandan kazanmak ve işi kısa yoldan halletmekse evet CubeMx; fakat temeli anlamak değerlendirmek ve uzun vadede kendi projelerinizi kendiniz oluşturun. PLL neydi bölen oranı nasıl oldu, peripheral clock falan bunları bilmek lazım :)

Birde bu tarz hazır programlar yüzünden gördüğüm yeni nesil biraz tembel alışılıyor. Herşeyin driver'ını internette arar olduk. Yazın kardeşim datasheet'den bakarak bir driver. En azından bir kere yazın yani. Örn DHT11'in driverını yazın basitte olsa bir kere bu işi yapmakta yarar var
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

RaMu

tdk.gov:
Alıntı Yap
fırsatın kaçırılıp artık yapılacak bir şeyin kalmadığını anlatan bir söz

netten:
Alıntı Yap
Atı alan üsküdarı geçti
zamanında Bolu beyine baş kaldıran köroğlunun
dillerde yağızmı yağız atı çalınır.
bütün civarı arar tarar yok.
bir kimse birde istanbuldaki pazarları dolaş der.
istanbulda pazarları dolaşırken atına rastlar.
pazar sahibine şu ata bir bineyim hele der.
pazarcıda buyur der .
eski sahibinin kokusunu alan at şahlanıp,
dört nala ordan uzaklaşır.
dövünen pazarcıya ihtiyarın biri gelip ,
ah evlat! atı alan üsküdarı geçti.
o köroğluydu ,atın gerçek sahibi...

Yani atı tanımıyorsan,
değil Üsküdarı geçmek,
elindekindende olursun.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html