cok turlu pot ile pozisyon okuma

Başlatan mert3162, 13 Ağustos 2017, 03:00:54

mert3162

merhaba arkadaslar bir proje fikrim var aklımda arka arkaya dizilen 1-2cm kalınlıgındaki cisimlerin hazne içinde kaç tane olduğunu hesaplamam gerekiyor anlık ilgili bölgede stok takibi yapmak için.

ilk aklıma gelen yaylı bir mekanizma üzerinden her cisim alındığında stok -1 olacak sekilde bir program hazırlayacağım potlar bu işler için uygunmudur.alan cok dar oldugundan ve maliyeti aşırı yükselttiğinden enkoder fikrine sıcak bakmıyorum.

örneğin haznede bir cisim var diyelim potumuz 10k yazdıgım program söyle olacak potları oku 1 nolu port analog degeri 1kohmsa 1 adet var al bunu ilgili değişkene yaz ikinci potu oku .... falan diye düşündüm.çok yüksek hacimli hareketler olmaz diye düşünüyorum.o yüzden ne dersiniz pot ile pozisyon algılama yapılabilirmi ?

yoksa güvenli kararlı olmaz mini enkoder kullanmamımı tavsiye edersiniz.

Bu durumda mini enkodere ihtiyacım olacak ve önerilerinize acıgım.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Zoroaster

Siradan karbon yuzeyli potlar bu tip uygulamalarda bir sure sonra su koyar. Cok turlu tel sargili potlar kontak temasi acisindan daha uzun sure dayanir. Ancak cok turlu potlarda mil donme acisi ile degisen resistans degeri sorun olabilir.

Kapasitif/enduktif sensorler ya da optik sensorler daha yakisikli cozum olabilir.

Seytan deliginden kacti.

mert3162

@Zoroaster hocam ilk önce infraruj ve tk19 ikilisini düşündüm ancak maliyeti yükseltiyor gibi görünüyor.her cismin karsısına koymam gerekiyor.Laser level metreleri düşündüm rakamlar korkunç :) açıkcası plc ler ile enkoder projeleri yaptım ama mikroişlemcilerle yapmadım.kontrolünü yapacağım en az 20 adet bölge var.İşlemci olarak st32f4 düşündüm.cihazın belki internete yada local bir ağdaki pc ye veri göndermesi gerekebilir.piclerle hiç bu tarz uygulama geliştirmedim.

Proje donanımını bir an önce çıkartsam başlayacağımda en önemli bölüm bu noktada algılamayı nasıl yapacağım yönünde mini absolute enkoder araştırayım en iyisi.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

sezgin05

Hocam ben sıvı ölçmede "Sharp GP2Y0A51SK0F Analog Distance Sensor 2-15cm" sensörü kullandım yıllardır çalışıyor.
Ayrıca ağırlık ölçme seçeneğini de değerlendirin.

skara1214

@sezgin05 sıvı saydammıydı? birde buhardan etkileniyormu?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

CaFFeiNe

@mert3162

ultrasonik olabilir mi?, hani şu arduinoya takılan tip ucuz şeyler, araştırsan belki hazır mesafeye göre analog çıkış verenleri bile olabilir aliexpress gibi yerlerde

sezgin05

@skara1214 : Siyah renkli bir sıvıydı hocam.Kapalı haznede.Buhardan etkilenebilir ama bende buhar durumu yoktu.