Akım koruma prizleri hakkında

Başlatan baran123, 13 Ağustos 2017, 23:26:52

baran123

Daha önce sürekli kesilen ve dalgalana şebeke hattı yüzünden bilgisayarım yanmıştı. Sonradan öğrendik ki mahallemizin yakınındaki bir trafo arızalanmış.
Tabi bilgisayar kasası mundar olduğu için yeni bir bilgisayar almıştım.
Fakat şu sıra gidip gelen elektrik beni yine korkutmaya başladı.

Sadece bilgisayar kasasına takmak için akım koruma prizlerini inceliyordum ve şöyle bir ürüne denk geldim.
http://www.hepsiburada.com/philips-spn3110c-1-li-900jules-36-000mah-duvar-tipi-yuksek-akim-korumali-priz-p-BS50300

Bu tarz ürünler bahsettiğim durumlar için iyi bir koruma sağlar mı ?
Sağlamaz ise ne gibi bir çözüm önerirsiniz ?
UPS bile düşündüm fakat maliyeti çok arttıran bir çözüm gibi geldi.

mg1980

Korumasını bilmiyorum ama fiyatı pahalı.Ben de Schneider'in 50 TL,ye almıştım aynısını 32 TL,ye başka yerde gördüm. Tunçmatik'in 30 TL civarında olanları da var.

OG

http://www.hepsiburada.com/philips-spn5044b-10-2m-1800j-4-lu-akim-korumali-siyah-priz-coklayici-p-BS600513
Şu tip bir şey almıştım ama philips değil hatırlamıyorum markayı, 25TL Carrefoursa'dan .

Koruma meselesi,
Fazla akım gördüğünde kendisinden bir işleme sahip değil, evin sigortasını attırıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Melih1802

Ben mini ups almayı tercih ederdim.

sinus

Priz yerine varistör kullansak olmuyor mu? (valvetrab gibi)

Sorun güç kaynağında olmasın?

mufitsozen

Alıntı yapılan: baran123 - 13 Ağustos 2017, 23:26:52

Bu tarz ürünler bahsettiğim durumlar için iyi bir koruma sağlar mı ?
Sağlamaz ise ne gibi bir çözüm önerirsiniz ?
UPS bile düşündüm fakat maliyeti çok arttıran bir çözüm gibi geldi.

Saglamaz.

Line Interactive UPS kullanin 100-150 lira arasinda bilgisayar, yazici vb icin yeterli olur.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

derbeder

bu üründe  işinizi görürü...

http://www.hepsiburada.com/tuncmatik-enerji-koruma-prizi-powersurge-2-li-beyaz-525-joule-tsk5080-p-BS600270

biryerde  okumuştum  bu ürünlerin joule  değeri  yüksek olanları alın diyordu....

baran123

Teşekkürler en iyisi müfit hocamın dediği gibi mini bir ups.
Alacağım zaman öneri isterim. :)

polleme

Ben de akım korumalı prizlerden kullanırken UPS konusunu tekrar gündemime aldım. Markaları şöyle bir inceledim. Makelsan, Inform gibi tavsiyeler de oldu. Tunçmatik düşünmüyorum. 1500-2000 VA civarında gücü olan bir model tercih etmek istiyorum. İki seçenek var: Line Interactive veya Online. Online olanların sesli çalıştığı ve şebeke dalgalanmalarına karşı iyi koruma sağladığı, ancak line interactive olanların şebeke kesildiği zaman devreye girdiği, bu sebeple bu cihazlardaki şebeke dalgalanmasından dolayı risklerin çok daha fazla olduğu şeklinde yorumlar okudum. Sizler ne dersiniz? Hangisi tercih edilmeli, neden? Line interactive istiyorum aslında, ama böyle bir risk varsa göze almak istemem.

MC_Skywalker

Tunçmatik marka lineactive model 1000VA UPS'i TV ünitesini korumak için kullanıyorum. Voltaj dalgalanması olduğunda sesli ikazını yanında içindeki rölenin devreye giriş çıkışını duyuyorum.