Osiloskop önerisi

Başlatan sytax333, 16 Ağustos 2017, 15:46:41

sytax333

Herkese iyi günler,
Başlıktada yazdığı gibi osiloskop arıyorum ancak bir türlü karar veremiyorum aktif olarak osiloskop kullanmış arkadaşlar kendi kullandıkları osiloskopları hakkındaki deneyimlerini paylaşırlarsa sevinirim.
Aradığım osiloskop için bütçem yaklaşık 2000tl. Herkese cevapları için şimdiden teşekkürler.

erkan614

200mhz 4 kanal tektronix kullanıyorum tek sıkıntım keşke girişleri birbirinden izole olsa yoksa diferansiyel prob almak lazım oluyor extra

sytax333

Hocam söylediğiniz özelliklerde olan osiloskoplar sanki biraz fiyatlı gibi geldi bana sizin kullandığınız model tam olarak nedir?

Okan AKÇA

Rigol 1054z  garantis süresi bittikten sonra 100mhz yaparsınız

muhendisbey

1054z den bende memnunum. Garanti süresi bitmeden girmiştim kodunu. Üstüne jitterfix yamasını da yüklemiştim bir sıkıntı yaşamadım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

sytax333

100MHz e çıkarma işi garantimi yani yanlış yapilicak sorun cıkarıcak bi durum olurmu? Herhangi bir tutorial varmı bu konu hakkında garanti olucak şekilde yapan arkadaşlar nerden referans alarak yapmışlar paylaşırlarsa çok iyi olur.

muhendisbey

Sadece osiloskopa şifre giriyorsun. Onun dışında osiloskopa bir müdahalen olmuyor. Bu işi garantili yapmak için rigolden seri kodu satın almanız lazım :) O da en son 300 euro civarındaydı sanki.

Osiloskopun seri numarasını alıyorsun, linkini hatırlamıyorum siteye giriyorsun verilen şifreyi osiloskopun encoder pot'ları sayesinde giriyorsun ve 50MHz 100MHz oluyor. Sadece bu da değil, SPI, I2C, UART çözümleme ekranlarına limitsiz kavuşuyorsun.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Maxim

Rigol 1054z aldığım gün 100mhz yaptım ve hiç bir sorun yaşamadım.
ama 1054z herkese yetmeyebilir!
ne iş yapacağınıza bağlı olarak skop bakmak lazım
çok iyi skop, çok hızlı skop = çok para

Mnemonic

Merhaba;
öneriden ziyade aslında siz ne amaçlı kullanacaksınız ne ölçümleri yapacaksınız nekadar hassasiyete ihtiyacınız var onu belirtirseniz ona göre tavsiyelerde bulunalım
mesela bende şu anda netesin kendi markası olan AA Tech var artık yeterli olmamaya başladı Rigol MSO 2000 yada 4000 Serisi bir cihaz almayı düşünüyorum

sytax333

Elektrik elektronik mühendisliği 3. sınıfa geçtim ve stm32 olsun elektronikle çok uğraşıyorum bu yüzden artık bi scope alma zamanı geldiğini düşündüm aşırı profesyonel birşey aramıyorum zaten bütçem yetmicektir söylediğiniz DS1054Z internetten araştırdığım kadarıyla gerçekten fiyatına göre iş yapan bir scope olduğu söyleniyor benimde bütçeme uygun olduğu için onu tercih etmeyi düşünüyordum. Yukarıda söylenenlere göre sorunsuz 100MHz e çıkaran arkadaşlar varmış fiyatına göre bence gayet sağlam bir scope, tabiki bunu daha önce scope almamış biri olarak söylüyorum sizin bildiğiniz kriterler varsa paylaşırsanız sevinirim hocam.

cetin1990

Elektrik elektronik mühendisliği 3. sınıfta
bir skop almamalısınız.  Gereksiz masraf.
Skop nerede lazımsa oraya alınır. Okul, iş yeri vb mekanlar...

Skop masrafı yerine bilgisayarınızı daha iyisi ve güçlüsü ile değiştirmeniz isabetli olur sanırım.

Okulu bitirseniz dahi skop gerekli olmayabilir. Evde skop yakışmaz.

Zaruri durumda sadece yetecek kadar PC tabanlı ufak bir usb skop alınarak bilgisayar ile kullanılabilir. Emanet bile olur.iş bitince iade edilir. Skoba, buzdolabı, klima gibi sürekli ihtiyaç duyulmayabilir. Yapılacak işe bağlı.

Mnemonic

@cetin1990 a katılıyorum.
PC bazlı basit bir scope yada illahki ihtiyacınız varsa ikinci el bir skop alabilirsiniz
hem daha uygun olacaktır hem cihaza alışıp nelerin yettiğini nelerin yetmediğinigörürsünüz

mehmet

Evde hobi amaçlı kullanmak için ikinci el
Rigol DS1042CD aldım.

2 + 16CH !!!  8-)
40Mhz, 400MSa/s
Lojik analizörü var üzerinde... Daha ne olsun.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Erol YILMAZ

İşyerinde kullanmak için Rigol 1054Z aldım,
bende gören 2 arkadaşım evde dursun diye aldı.

Alınası bi alet :)

OptimusPrime

5 yasinda UNI-T 20MHz 2 kanal osiloskopum var. Fena degil isimi goruyor.
sevmedigim ozellikleri
- iki kanal birlikte acinca ornekleme yariya iniyor
- birlikte gelen 2 probl 100MHz lik ama pek inanasim gelmiyor
- nadirende olsa 1. kanali tetikleyen isaret 2. kanali tetikleyemiyor
- zoom sanki bana sacmaliyormus gibi geliyor
- usb ye yakaladigi ekran goruntusunu cok dusuk kalitede kaydediyor

keske olsaydi dediklerim
- protokol cozucu
- tetiklemeyi iki kanalin ortak surmesi (and or gibi)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||