KEYPETİ ANLAMIYORUM YARDIM

Başlatan losswq, 18 Ağustos 2017, 22:15:24

losswq

Herkese Merhaba Ben Myo okumaktayım ve mikrodenetleyiciden yaz okuluna kaldım

hocamız bize vizede açma şifresi:16254 kapama şifresi :42653 olan bir kazanda seviye ölçümü yapılmaktadır dedi (3 seviye var) Su 3 seviyeye geldiğinde sistem otomatik olarak kapanacaktır bunun kodunu devresini algoritmasını yazın dedi

ben keypedi anlayamadım bi türlü 2 değişken atıyor Sifre Tus diye
sifre:lookup Tus(1,2,3,255...) vs yazıyorum
ama daha sonrasında bu açma kapaması şifresini kodda nasıl kullanacağımı bilmiyorum

Tuş:1 than mi yazmalıyım şart koşuluylamı lütfen yardım
PİC16F877A

mehmet

Mesajınızı "Türkçe Yazım Kuralları" na
göre yeniden düzenleyiniz.

(Cümlelerin ilk harfleri büyük olmaz mı? Belki
sonlarında da nokta olabilir.)
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ete

Yazım kuralları benim içinde çok önemli. Lütfen gereken önemi gösteriniz. Aksi taktirde dilimiz , yazımız yozlaşacak. Hem unutmayın yazı kişinin aynasıdır.

Keypad denilen şeyin Türkçesi Tuş-Takımı dır. Oluşturulacak algoritmaya göre tuşlardan birine bastığın zaman tus isimli değişkene badılan tuş değeri yerleşir. Şifre denilen gizli sayı ise birden fazla sayının birleşimidir. En azından şifre ile basılan tuşları karşılaştırabilmen için bastığın tuşları 10 tabanına göre sayı sisteminden örnek alarak tek değişkende toplaman gerekir. Sistem basittir. Toplam isimli bir değişken tanımlarsın. Başlangıç değeri sıfırdır. Şu formülü kullanarak her basılan tuşu toplama eklersin.
Toplam=toplam * 10 + Tus. Şimdi örnekle devam edelim.
- 1 tuşuna bastık. Toplam=0*10+1=1
- 3 tuşuna bastık. Toplam=1*10+3=13
- 5 tuşuna bastık. Toplam=13*10+5=135
Bu şekilde değişkenin müsaade ettiği sayı değerine kadar sayıları ayrı değişkende toplar ve sonunda Şifre ile eşitmi değilmi karşılaştırmanı yaparsın.
Umarım bir şeyler anlamışsındır.
Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com