Eliptik dünya

Başlatan muhittin_kaplan, 20 Ağustos 2017, 00:06:35

muhittin_kaplan

Bir grafik çizmem lazım. Bu grafikde 500 Km ilerideki uçan bir nesnenin yüksekliği yer alacak. Malum olduğu üzere dünya yuvarlak (her nekadar düz diyenler olsada).  500km ilerdeki yükseklik bulunduğum yerden daha aşağıda gösterilmesi gerek. Bunu nasıl yapacağımı kestiremedim. Aşağıda yapabildiğim ve yapmak istediğim grafik mevcut. Umarım anlatabilmişimdir ?

(dünyanın eğimini ile alakalı bir k faktöründen bahsediyorlar.)

Zoroaster

Ugrasacagimdan degil ama ilave bilgiler gerekli.

1) Eliptik egri fonksiyonu bilinmeli.
2) Bulundugun konumun koordinatlari bilinmeli. (Egri uzerinde neredesin?)
3) Ucagin yerden yuksekligi bilinmeli. (Ya da koordinati)

1. ve 2. siklarlaki veriden yararlanarak bulundugun yere ozgu hesap yapip tablo olusturabilir ve buna k faktoru diyebilirsin.

Seytan deliginden kacti.

muhittin_kaplan

Zoroaster

Capi belli, kutuplar arasi mesafe belli. Dunya duzgun eliptiktir yaklasimi altinda cozulebilir.
Seytan deliginden kacti.

muhittin_kaplan

muhittin_kaplan

ertuğrul54

arkadaşlar konuyla alakası yok ama muhittin beyin videosunu izlerken kendimi  dünya düz dür videolarında buldum  ;D ;D

muhittin_kaplan

:) Evet bende öyle oldum, yukarıda yazdım hafiften. Adamlar cidden dünya düzdür diyor.

ibra

Doğu batı ile kuzey güney hattı arasında da eğim farkı var
A_C5h5n5

OG

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 20 Ağustos 2017, 13:22:38
Uzaklik²x8cm demis
Tam Küre değil ki böyle sabit değere bağlansın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ibra

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 20 Ağustos 2017, 00:06:35
Bir grafik çizmem lazım. Bu grafikde 500 Km ilerideki uçan bir nesnenin yüksekliği yer alacak. Malum olduğu üzere dünya yuvarlak (her nekadar düz diyenler olsada).  500km ilerdeki yükseklik bulunduğum yerden daha aşağıda gösterilmesi gerek. Bunu nasıl yapacağımı kestiremedim. Aşağıda yapabildiğim ve yapmak istediğim grafik mevcut. Umarım anlatabilmişimdir ?

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

A_C5h5n5

foseydon

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 20 Ağustos 2017, 00:06:35

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

(x^2/(a + h)^2) + (y^2/(b + h)^2) =1 formülüne pozisyon için x ve y, yükseklik için h değerini girerek cizdirebilirsiniz. a ve b sabit, dünya için bu değerleri bulmanız lazım. Uçan çizim için x ve y, cizimden 0,0 noktasına çizilen doğrunun elipsi kestiği yerdir.