lazer sürücü devre hk.

Başlatan yolcu27, 20 Ağustos 2017, 16:41:39

yolcu27

Arkadaşlar elimde 2.5w 400-460nm özelliklerinde bir lazer var 12v güç kaynağım var fakat sürücü devrem yok. hazır sürücü devresi alsam şimdi çinden en az 2 3 hafta sürecek bunun yerine bir şema vs varsa bu lazeri kullanmam için sizden ricam yardımcı olabilir misinz? PCB çiziminde elimden geldiğini yaparım az çok daha önce çizim yaptım baskı devre şeklinde yaparım . Şimdiden teşekkür ediyorum. Lazeri 3dyazıcıda ince plexi kesme işleme vs gibi işlemler için kullanacağım.

argeman

Merhaba,elimde 1.8w vardı fakat kullanmadığım için sattım ,keşke sürücüsünü çizseymişim,fakat pleksi kesebileceğinizi sanmıyorum ancam markalama yada kazıma yapabileceğinizi düşünüyorum.

yolcu27

Alıntı yapılan: argeman - 20 Ağustos 2017, 16:53:00
Merhaba,elimde 1.8w vardı fakat kullanmadığım için sattım ,keşke sürücüsünü çizseymişim,fakat pleksi kesebileceğinizi sanmıyorum ancam markalama yada kazıma yapabileceğinizi düşünüyorum.

Hocam kesme için 2 3 sefer aynı yerden geçiş yapılırsa belki keser 2mm plexi keseceği.  Kesmese de kazisin vs ben bir şekilde kullanayim da boş durmasın.  Bu arada ne kadar eder satsam şimdi kurt düştü içime :)

yolcu27

şu şekilde bir devre buldum acaba iş görür mü?

amaç ramps üzerinden genel ttl seviyesine göre lazeri sürmek değil mi? eğer buysa bu devre iş görecek gibi duruyor en azından zaman geçirmek için değer gibime geliyor:)

Kabaca bir çizim yaptım

argeman

grupelektronik yada kalecnc ye bir danışın.

Yuunus

Bence sizim akim kontrolune de ihtiyaciniz var basit bir led'i dahi surerken akim sinirlamasi yapilir.bence lazeri cope atmayin.Hem voltaji hemde akimi sinirlayabileceginiz bir devre kurun.

yolcu27

İrfz44n ile sürdüm lazeri dan çıkışı ile. Isınma vs yok yavaş yavaş çalışma süresini uzatayim diyorum. Şuan 10dk yüzde 60 güçte calisrirdim ne mosfet ne lazer ısındı.  Yarın ufak bir resim kazıma denemeyi düşünüyorum kartonu güzel kesti yüzde 60 güçte

muhendisbey

Lazerler ısındıkça iç direnci düşen, yani çektiği akımı artan bir elemandır. Akım sınırlayıcı bir kaynak ile sürülmesi gerekir yoksa kısa sürede bozulur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 22 Ağustos 2017, 00:58:26
Lazerler ısındıkça iç direnci düşen, yani çektiği akımı artan bir elemandır. Akım sınırlayıcı bir kaynak ile sürülmesi gerekir yoksa kısa sürede bozulur.

Farkındayım hocam ısınmadan bitiriyorum ılık dâhi olmuyor  ve tam güçte çalıştırmiyorum şuan. Arkadaşın da dediği gibi bir LED için. Bir led icin bile akım sinirlama gerekiyor

muhendisbey

Hocam özel değilse lazeri nereden aldınız?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 22 Ağustos 2017, 09:26:47
Hocam özel değilse lazeri nereden aldınız?

Özel olacak ne var hocam 😀 corexy almıştım onun üzerinde vermişti daha doğrusu 2bin liraya almıştım lazer ile bilikte. Ama AliExpress de 250 TL civarı 2.5w modülü ile birlikte vardı. Türkiye de sadece kafa satan görmedim okadar baktım acaba yasak filan mı diye düşündüm . Bunu satmayı planlıyorum yazıcı üzerinde 2 in 1 şeklinde.  Ama el yapımı olanlar var onlar dikkatimi çekti lazerin soğutma bloğu içinde hotend radyatörü düşündüm onun içine girecek şekilde yapılabilirse çevresinede fan ile soğutma desteklenir . Kısmet bunu 6 ayda anca elime alıp düzelttim bahsettiğimi ne zaman yaparım Allah bilir :)
Şimdi o yazıcıyı adam ettim çıktı kalitesi çok güzel oldu. Lazeri de onun üzerine montaj yapayım dedim. Denemelere devam ediyorum. Kazıma işini çözemedim daha hep çizgi şeklinde çıkıyor inkspace kullanıyorum kurcalayarak dün akşamdan beri bu kadar oldu.

muhendisbey

Zaten ondan sordum hocam. Türkiye'de satışına ben de pek rast gelmedim. Satan var mıymış diye merakımdan sordum.

esensoy

http://www.grupelektronik.com.tr
Bu adamlar yerli ürettiklerini iddia etmişlerdi, diyot değil tabi, modülü,
Hatta bizden birileri gidip gözüyle de görmüştü diye hatırlıyorum, 2 3 sene olmuştur bu bahsettiklerim
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

muhendisbey

Kale cnc adı altında satıyorlar. Ondan haberim var. Lakin ürünlerine baktığımda devamlılık konusunda biraz sıkıntılı, fiyatlar da keza bir tık fazla.

argeman

Hem grupelektronikle hemde kalecnc ile tanışmıştım,hatta 1.8 w lazeri kaleden aldım zamanında,şöyle söyliyim kalecnc nin sitesine giremiyorsunuz sadece yurtdışına açık,ürünlerini ebay üzerinden satıyor ve youtubeda ürünlerin test videoları var ,dediğiniz gibi fiyatlar bir tık fazla fakat ürün kaliteli,maili olucaktı bende isteyen olursa kalecnc ile irtibata geçebilirsiniz.

Yolcu27 hocam hep çizgi şeklinde çıkıyor ne demek?ben mach3 ile kendi yaptığım mini cncde kullanmıştım,mach3 kartının üzerindeki röle yi kullanarak ve gerekli kodları ekleyerek aç-kapa yaptırıyordum.