ENC28J60 Sorunum

Başlatan ByTEK, 20 Ağustos 2017, 19:26:48

ByTEK

Merhaba arkadaşlar.

n11 üzerinden 2 adet ENC28J60 modülü satın aldım. arduino nano ile kullanmak için erher modülündeki örnekleri yükleyip denemeler yapmak istediğimde seri port ekranında "Failed to access Ethernet controller" hatası alıyorum. referans olarak aşağıdaki baüğlantı şeklini kullandım.

http://arduinoturkiye.com/enc28j60-ethernet-modulu-ve-arduino/

dikkatimi çeken bir diğer hususta beslemeyi nano üzerinden 3.3 oalrak verdim. modül tarafında sadece kırmızı led yanıyor. denemek için 5v besleme verince ethernet soketindeki data ışıkları data alışverişi olduğu anlamında yanıp sönüyor. Sorun yok gibi duruyor. Ama gene aynı hatayı alıyorum.

Bir süre sonra artık ethernet soketindeki ışıklar çalışmadı. üstündeki entegreninde aşırı ısındığını fark ettim.

Sanırım 5v verdiğim için usun süre dayanamadı ve yandı.

Bu konuda yapacağım birşey yok sanırım.??

kendinizin alıp kullandığı ucuz ethernet modülü önerirmisiniz ?

MrDarK

Arduino kullanacaksan eğer enc ile uğraşmaktansa wiznet chiplerini kullanmanı tavsiye ederim. Ethernet chipleri genel olarak fazla ısınıyor. O yüzden yadırgama ısınmalarını. Ben bozulduklarını zannetmiyorum. Uno veya megaya göre bir konfigürasyonları var. Büyük olasılıkla SPI pinlerini veya CS pinini doğru konfigüre edememişsindir. Ondan çalışmıyordur.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ByTEK

Peki 3.3 yerine 5 ile beslendiğinde ne gibi sorunlar çıkıyor ? 5 ile besleyince ethernet soketindeki data ışıkları yanıyor veya yanıp sönüyor.

3.3 ile besleyince sadece power ışığı yanıyor.

MrDarK

Modülün üzerinde 3.3v dönüştüren bir LDO bulunuyor. 5V vermediğin taktirde diğer yerler çalışmıyor olabilir. eğer ki standart bir enc modülü kullanıyorsan hatırladığım kadarıyla konnektör pinlerinde 3.3V çıkış veya giriş pini yoktu. VCC kısmına 5v vermek zorundasın. Interface (SPI) pinleri 3.3v olmalı.

3.3V verdiğinde vcc kısmından LDO devreye girmediği için ethernet bobinini ve ledlerini aktif hale getiremiyor.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Kabil ATICI

Bildiğim kadarı ile iki tipi var. Bir modelinde 3.3V ile besleme ile çalışıyor.
Diğer model de 5V ile çalışıyor. (devre incelenirse 3.3V regülatör vardır)

Çalışma konusunda bir sıkıntısı olmayan  devreler. Ama spi protokolünü  düzgün yapılmaz ise veya  Reset ve CE pinlerinde bir sıkıntı olursa devre çalışmayabiliyor. bazı devrelerde miso bacağını bir pull-up direnci ile  sürmek yerinde bir seçim olabiliyor.

ambar7