Samsun 82 ekran smart tv stanby blinking sorunu.

Başlatan ajemi, 22 Ağustos 2017, 11:54:02

ajemi

Kendi televizyonum(SAMSUNG-UE32D5500). Elektronik hobim. Yapmak istiyorum. Yardımlarınız olursa minnettar kalırım.

Arıza şöyle; Blinking (açılıp kapanma)

Önce SMPS de arıza olabilir düşüncesiyle SMPS yi dışarı alarak bakmak istedim. 5V(stanby) 13V(devre) ve 190V( Arka led ışık)

5v Sabit ama diğer 13V ve 190V blinking (azalma-çoğalma) yapıyor. Birkaç bilirkişiye sordum. Anakartta program entegresinin prg. bozulmuş dediler.

Ama ben hala PW. katına takılı kaldım. PW katı haricen çalıştırıdığında(TV dışında) blinking yapar mı? Değiştiğim parçalar: Anahtarlama entegresi ve Değişen voltajlara ait elektrolitikler.

JOKERAS

Led Backlight hatası gibi.Onların meşhur huyudur.

ajemi

Alıntı yapılan: JOKERAS - 22 Ağustos 2017, 13:31:50
Led Backlight hatası gibi.Onların meşhur huyudur.

Teşekkür ederim.

Ben özellikle şunu öğrenmek istiyorum sizden veye bilenlerden. Sağlam PWR katı blinking yaparmı? .

JOKERAS

Led Blink Hata şeklini gösterir.Direkt olarak Aha arıza burada demez.
O cihazların genel huyu Led bar ledlerinin arıza yapması.
Tabii her arızda Led arızası diyemeyiz,Main board veya Power kartta da olabilir.
Flash çökmesi çok zor.Çöktüğünü varsayarsak bile Falsh dosyasını nereden bulacaksınız?
Elinizde yedek dosya ve programlayıcı olmalı.
Yada J-Tag Pc Arayüzü ve Programı ve nereden prog atılacağını bilmek gerekir.Bir sürü iş.

Boşu boşuna parça değiştirmenin bir mantığı yok.Çalışıyorsa çalışıyordur çalışmıyorsa çalışmıyordur.
Bu yöntemde olmayan arızalar türeyebilir cihazı dahada kötü hale sokabilirsiniz.

190V led Sürücü devresinden çkan Ledleri sürmesi gereken voltaj,LED Bar ledleri açık devre olursa zincir kopmuş olur.
Dolayısı ile Led Sürücü devresi Max gerilime çıkar,Sürücü devre bu fazla gerilimi Referans noktasının üstünde görürse
devrenin bozulmaması adına Sürücü devreyi kapatır.O azalma çoğalma dediğiniz şey Led sürücü devrsenin Hiccup Protection özelliğinden kaynaklı.Yani diyorki Sen 190V'lara çıktın,biraz daha çıkarsan ortalık çarşamba pazarına dönecek.Dur diyor.
Durunca bir timer sayıyor tekrar aktif oluyor.Böyle devam ediyor.

ajemi

JOKERAS, verdiğin bilgiler çok değerli. Bunca zaman geçmesinin ve cevap veremememin nedeni tv yi servisine götürdüm. 5 gün beklemesine rağmen tv açmamışlar bile. Geri de dönmediler. Ben tlf la aradım. Ana kart sipariş, eğer arıza devam ederse panel siparişi olacak dediler. Tamir yok tabi sadece kart değişim. Kart değişimi Tv nin kendi fiatını geçiyor.

Aldım geldim tv yi. Bu arada sizin ve nette bulduğun en ufak bilgileri değerlendiriyorum. Power katındaki arıza tahminim zayıfladı tabi. Sizin ve tanıdığım bir elektronikçinin sözü ile backlight arızasına yöneldim. İlk defa panel dağıtıyorum. Tabi dikkatli ve yazarak dağıttım. Ledlere ulaştım. Ledlerde yanmayan yok. Tekrar kapattım. Çok dikkatli olmama rağmen. Üst sağ köşede 1TL büyüklüğünde bir leke oluştu. Önemli değil bence. Önemli olan tv yi yapabilmek.

Nette gezerken (daha önce) ve yine bir dostun söylediği; "hafıza çipini yeniden programlama gerekir." olayına takıldım şimdi onu araştırıyorum.

"Boşu boşuna parça değiştirmenin bir mantığı yok.Çalışıyorsa çalışıyordur çalışmıyorsa çalışmıyordur.
Bu yöntemde olmayan arızalar türeyebilir cihazı dahada kötü hale sokabilirsiniz."
İkazın için teşekkürler. Anahtarlama entegresini sipariş vermiştim geldi ve değitireyim dedim. SMD imiş epey zor değiştim. Hem de tabanca havya ile... :)

Sağol, keşke bana biraz daha yardımcı olabilseydin.

Bu arada ben emekliyim ve yüksek frekansçıyım.(telekomünikasyon)