STM32 de CanOpen Projesi

Başlatan erkinkent, 22 Ağustos 2017, 12:06:25

erkinkent

Canopen projesi gerçekleştiren var mı?

Veli B.

erkinkent

Araştırdığım şeyler genelde teorik yönde. Normal Canbus haberleşmesi yapabiliyorum fakat CanOpen ile ilgili bir şey bulamadım. Kütüphanesini kendimiz mi yazmamız gerekiyor? Canopen da SDO ve PDO protokolleri var bunları kullanmak gerekiyor ama nasıl kullanacağımı pek anlamış değilim. Yazılımsal farklılıkları nedir?

Veli B.

CAN-CIA' yı incelediniz mi?
Verdiklerinize karşılık alabileceğiniz her türlü bilgi bu sitede ve detaylı/örnekli olarak internette mevcut.

erkinkent

Evet inceledim. Normal Canbus dan yazılımsal farkını anlayamadım. Daha doğrusu SDO ve PDO. Sadece birkaç örnek bulabildim. Halihazırda çalışan bir sistem değil.

esensoy

Neyi canopen ile çalıştıracaksınız?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Erol YILMAZ

Can Open'ı iyi kullandığını düşündüğün bir cihazı satın alıp onunla haberleşeceksiniz.
PLC lerde fln varsa bence en ucuzundan 1 tane PLC alın...

Başka türlü anlamak ta ayarlamak ta kullanmak ta zor.

burak54

Protokol olduktan sonra adresler önemli olan en mantiklısı bir adet PLC ve CanOPEN kartı gibi gözüküyor deneme yapmak için

erkinkent

Alıntı yapılan: esensoy - 23 Ağustos 2017, 16:15:21
Neyi canopen ile çalıştıracaksınız?
Servo motor surucu ile haberlesmek icin kullanacagim

erkinkent

Alıntı yapılan: Allegro - 23 Ağustos 2017, 16:27:36
Can Open'ı iyi kullandığını düşündüğün bir cihazı satın alıp onunla haberleşeceksiniz.
PLC lerde fln varsa bence en ucuzundan 1 tane PLC alın...

Başka türlü anlamak ta ayarlamak ta kullanmak ta zor.

Evet baya zor gorunuyor.Plc yi stm ile kendim yapiyorum.Puls direction sistemi yavaslatiyor.bunun icin canopen gerekli.

erkinkent

Alıntı yapılan: burak54 - 23 Ağustos 2017, 16:41:50
Protokol olduktan sonra adresler önemli olan en mantiklısı bir adet PLC ve CanOPEN kartı gibi gözüküyor deneme yapmak için
Protokolu anlamak icin plc mantikli gibi duruyor.

esensoy

burak54

CanOpen ile Delta da Servolu sistem yapmıştım hattan akan plastik malzemeyi sistem boyunu girilen boyda çekerken aynı anda anlık olarak ultrasonic sensörden okudugu bilgi ile en uzun ve en kısa dakikada akacak olan metraja göre oranlayıp hızını değiştirmekteydi. Hızlı şekilde CanOpen cevap vermişti. Güvenilir ve hızlı bir iletişim yöntemi. Bir proje ile ugrasıyorsan Ethernet/IP ile denersen eğer CanOpen lazım değilse daha uzun süreli bir yatırım olacaktır.

erkinkent

Alıntı yapılan: burak54 - 24 Ağustos 2017, 09:24:30
CanOpen ile Delta da Servolu sistem yapmıştım hattan akan plastik malzemeyi sistem boyunu girilen boyda çekerken aynı anda anlık olarak ultrasonic sensörden okudugu bilgi ile en uzun ve en kısa dakikada akacak olan metraja göre oranlayıp hızını değiştirmekteydi. Hızlı şekilde CanOpen cevap vermişti. Güvenilir ve hızlı bir iletişim yöntemi. Bir proje ile ugrasıyorsan Ethernet/IP ile denersen eğer CanOpen lazım değilse daha uzun süreli bir yatırım olacaktır.
Amacımız tamamen kendi üretimimiz bir sistem gerçekleştirmek. Plc ye bağlı kalmadan. Kendi Plc mizde zaten Ethernet/UDP kullanıyoruz geriye CanOpen ı sisteme adapte etmek kalıyor. Servo sürücü için de çalışmalarımız var fakat çok meşakkatli bir iş .

esensoy

Alıntı yapılan: burak54 - 24 Ağustos 2017, 09:24:30
Nasıl bir sistem yaptınız merak ettim,
Özgün bir şey var mıydı içinde? Yoksa canopen çalışan cihazları bir birine mi bağladınız?