picoscope yada digilent yada bir baska usb scope kullanan varmi?

Başlatan Zoroaster, 26 Ağustos 2017, 09:01:29

Zoroaster

En azindan 20Mhz USB scope kullanan varsa deneyimlerini merak ediyorum.

Digilent 279 USD

http://store.digilentinc.com/analog-discovery-2-100msps-usb-oscilloscope-logic-analyzer-and-variable-power-supply/
https://reference.digilentinc.com/reference/instrumentation/analog-discovery-2/reference-manual?redirect=1

Picoscope 4 kanal 200Mhz 2135$

https://www.picotech.com/oscilloscope/2000/picoscope-2000-overview

Hantek 235 USD

Hantek 6204BD USB2.0 Digital Storage Virtual Oscilloscope 200MHz 4CH 1GSa/s F8T2
http://www.hantek.com/en/ProductList_1_2.html

Hantek 4 kanal 1GSample/s 235$, Digilent 2 kanal 100MSample/s 279$ kafa karistirici.

Ote yandan Digilent'in tasariminda Analog Devices da destek olmus. Bu da guven verici. Fakat ozelliklere bakinca Hantek acik ara onde.

Picoscope 2000 kusur dolar ile  ucmus.
Seytan deliginden kacti.

Erol YILMAZ

Picoscope 3206 kullandim bir ara...
Sinyalleri Gayet guzel yakaliyordu.
Pc de buyuk ekran ve windows kullanimiyla kolaylik sagliyordu...

Siz neyi merak ediyordunuz?

Maxim

çoğunda prob - usb şaseleri ortak, kolayca havaya uçurabilirsin.
birde giriş voltaj korumaları çok düşük ve koruma yöntemi ilkel olabiliyor, girişeri bozabilirsiniz
bu gibi detaylara dikkat ederek ucuz modelleri seçmemek lazım

Zoroaster

Alıntı yapılan: Allegro - 26 Ağustos 2017, 10:40:27
Picoscope 3206 kullandim bir ara...
Sinyalleri Gayet guzel yakaliyordu.
Pc de buyuk ekran ve windows kullanimiyla kolaylik sagliyordu...

Siz neyi merak ediyordunuz?

Analog scop hayrani oldugum icin digital scoplardan haz almiyorum. Fakat sik sik yer degisitirince buyuk scoplar agirlik acisindan kargo masrafi ve gumruklerde sikinti yaratiyor. Tasimasi da bir dert.

Sirf bu yuzden ekrani da olmayan bu digital scoplara gozum kaymaya basladi. Fakat ilk mesajimda verdigim fiyatlar kafa karistirici.
Ayrica bu scoplar bana gercekten gercek scop konforu yasatacakmi hic bilmiyorum.

Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Alıntı yapılan: Maxim - 26 Ağustos 2017, 10:46:04
çoğunda prob - usb şaseleri ortak, kolayca havaya uçurabilirsin.
birde giriş voltaj korumaları çok düşük ve koruma yöntemi ilkel olabiliyor, girişeri bozabilirsiniz
bu gibi detaylara dikkat ederek ucuz modelleri seçmemek lazım

Normal scoplarda da boyle degilmi?
Seytan deliginden kacti.

Maxim

Alıntı yapılan: Zoroaster - 26 Ağustos 2017, 11:06:57
Normal scoplarda da boyle degilmi?

evet ama usb skop usb kablosu üzerinden sizin notebooka bağlı oluyor mecburen
çalışırken prob üzerinden yüksek voltaj gelirse büyük sıkıntı
desktop skoplarda giriş voltaj koruması ise catII seviyesi dedikleri 600volt olması lazım

hantek yeni bir usb scop çıkarmış, wifi üzerinden iphone-android-pc telefonla çalışabiliyor, bakmak lazım.

Zoroaster

Hantek6204BD kullanan var mi?

Hantek6204BD ile Picoscope 3406D MSO arasinda ucurum fiyat farki var. Bunu izah edecek varmi?
Seytan deliginden kacti.

görkem

instrustar kullanıyorum 2x20 mhz olan versiyonu 2 yıldır, sorun yaşamadım.

muhittin_kaplan

hantek dso 2150 kullandım uzun bir müddet. Hiç eksiklik yaşamadım.
Kullanıcının nerelerde kullandığı ve ihtiyaçlarıda belirler aslında seçim aşamasını.Ben 30v altı, izalasyon ihtiyacı vs olmayan çalışmalarda kullandım.

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

sinus

Analog Discovery kullanıyorum. Sürekli
laptop çantamda geziyor.

2x skop
2x sinyal jeneratörü
Script yazabilme + Labview
I2c spi uart analizi vs vs.

Ben çok skop ve sinyal jeneratorunu kullanıyorum.

Zoroaster

Hantek 6204BD ile Hantek 6254BD arasinda cok az fiyat farki var. Birisi 200MHz diger 250MHz.

Fakat bu cihazin mesela 100Mhz sinus sinyali gosteren bir videosuna rastlayamadim.

Firmanin sitesinde 1Khz sinyale ait fotolar var.

Bu model Turkiye'de satista mi?

Seytan deliginden kacti.

tunayk

Hocam 100Mhz göstermesinde muhtemelen sorun olmaz.  Doğrudan ekrana   basılmadığı için ekrana gösterilecek buffer örneklenip cihaz tarafından doldurulduktan sonra pc ye gönderilir.  Bu sayede gerçek veri gösterilmiş olur. Ancak usb band genişliği ve sistem hızına bağlı olarak süreklilikte sorun olabilir.

Zoroaster

Hantek 6204BD yada Hantek 6254BD'un youtube videoalarinin olmayisi garip.

Bu scoplar dun mu piyasaya cikti ki video bulamiyorum?

@tunayk o anlamda demedim. Basima gelen bir scop hikayem vardi. Daha scope piyasaya cikmadan reklamlari ve ve satislari basladi.
Bende piyasaya cikmamis urunu satin aldim.  Ustelik olay kandirmalarin satici adina kotu sonuc verdigi Amerika piyasasinda cereyen atti. Cihaz kardesimin adresine geldi o da bana yolladi. (Hikayemin linki http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=4917)

Gerci bu kez adamlar 1GSample/Saniye ve 200Mhz demisler. Gene de bu scopun 100Mhz bir sinyali olcerken ki ekran goruntusunu gormek isterdim.

Eger sinus sinyali goruyorsam sorun yok fakat bazi sinus peryodlarinda bir noktadan bir diger noktaya dogrusal cizgilerle gecis varsa gene bir kandirmaca vardir.

Gerci 100 Mhz sinus sinyalde dogrusal gecisler kacinilmaz fakat bu olayin en azindan 20 Mhz  de olmamasi gerek. Adamlar 1GSa/s ornekleme yapan scopun reklamlarinda 1Khz test sinyali kullanmislar bu durum beni cok killandirdi.

Seytan deliginden kacti.

HexfeT

Modern skopların incelemelerinde özellikle vurgu yapılan konularda çuvallayacağı kesin. Sinyal amplifikatörü, gürültü, tetikleme sistemi ve becerileri, dalga formu update hızı, glitch yakalama başarısı, dalga formu işleme gücü, hafıza derinliği gibi şeyler...

Sonuçta uygun fiyatla ihtiyacı karşılaması önemli ama muhtemelen çok satılıyor olmasına rağmen detaylı bir inceleme yok.

Ebay'de 6254BD alan birisinin yorumunu gördüm. 4 kanal olmasına rağmen iki prob geliyor, harici tetikleme yok, mantıksal tetiklemeler yok, sinyal jeneratörüne dışarıdan dalga formu yüklenemiyor/kaydedilemiyor demiş.