AVM de sayac okuma

Başlatan askb, 26 Ağustos 2017, 14:39:02

askb

Değerli forum arkadaşlarım, Sizlere danışmak istediğim bir konu var.
Bir alış veriş merkezinde 250 adet monofaz ve trifaz karışık sayac bulunmakta. Bu sayacların okuma işlemi AVM yönetimi tarafından yapılıyor. Her magaza tükettiği KW kadar ödemesini yapıyor.Tedaş tarafından tek bir fatura kesiliyor.
AVM, bu sayac okuma işlemini her ay, bir kez PC den otomatik yapmak istiyor.
.Sayaç markaları farklı.
.Sayaclar bir arada değil.
.Kablo çekme imkanımız var.
.Optik Port bazılarında var bazılarında yokmuş.

Bu sayac okuma işlemini nasıl yapmamı tavsiye edersiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla.

dumansiz

Sayaçlarda besleme portu,haberleşme portu var mı?
"Hepsinden dijital olarak bir şekilde veri alınabiliyor"  varsayımı üzerinde gidersek,
Sayaçlar için geliştirilmiş haberleşme standartları var mı? Yoksa her sayaçtan bilgi almak için ayrı yazılım yazmak sıkıntı.
Ama şartlar haberleşme için uygunsa en güzeli sayaçlar arasında ağ kurmak. Zigbee ile kablosuz ağ kurulsa çok daha iyi olur.
Toplanan verileri ana sunucuya iletmek. Ana sunucudaki arayüz yazılımı ile istenen zamanda verilere ulaşılabilir.
Biraz bilgi toplamak lazım.

MrDarK

Alıntı yapılan: askb - 26 Ağustos 2017, 14:39:02
Değerli forum arkadaşlarım, Sizlere danışmak istediğim bir konu var.
Bir alış veriş merkezinde 250 adet monofaz ve trifaz karışık sayac bulunmakta. Bu sayacların okuma işlemi AVM yönetimi tarafından yapılıyor. Her magaza tükettiği KW kadar ödemesini yapıyor.Tedaş tarafından tek bir fatura kesiliyor.
AVM, bu sayac okuma işlemini her ay, bir kez PC den otomatik yapmak istiyor.
.Sayaç markaları farklı.
.Sayaclar bir arada değil.
.Kablo çekme imkanımız var.
.Optik Port bazılarında var bazılarında yokmuş.

Bu sayac okuma işlemini nasıl yapmamı tavsiye edersiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla.

Rs485 üzerinden sayaçları biririne bağlayın. Haberleşme özelliği olmayan sayaç varsa da değiştirin. Sayaç haberleşme protokolü standarttır bu şekilde çok rahat endeks okuyup fatura çıkarabilirsiniz
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

askb

Syn MrDarK,
cevabınız için tşk.ederim. rs485 üzerinden bilgi almak mantıklı.
Birkaç sorum daha olacak. Cevabınızdan anladığım kadarıyla sayaç markası ne olursa olsun fark etmeyecektir. Aynı protokolle haberleşiyorlar.Bu durumda örneğin köhler veya viko sayaç okuma programlarından birini indirip kurulum yaparsak farklı marka sayaçları okuyabilirmiyiz? İkinci sorumda ; haberleşme a-b uçlarına max 32 sayaç bağlanabilir diye okumuştum. Bu doğru ise 250 adet sayacı nasıl okuyabiliriz? 

MrDarK

Alıntı yapılan: askb - 28 Ağustos 2017, 09:36:16
Syn MrDarK,
cevabınız için tşk.ederim. rs485 üzerinden bilgi almak mantıklı.
Birkaç sorum daha olacak. Cevabınızdan anladığım kadarıyla sayaç markası ne olursa olsun fark etmeyecektir. Aynı protokolle haberleşiyorlar.Bu durumda örneğin köhler veya viko sayaç okuma programlarından birini indirip kurulum yaparsak farklı marka sayaçları okuyabilirmiyiz? İkinci sorumda ; haberleşme a-b uçlarına max 32 sayaç bağlanabilir diye okumuştum. Bu doğru ise 250 adet sayacı nasıl okuyabiliriz?

Bağlantı kalitesi ve sayılarına göre sistemi parçalayabilirsiniz. Onun dışında standart bir endeks okuma yapacaksanız marka fark etmeyecektir. Fakat desteklenen baudrate hızlarına dikkat edin. Genelde hepsi 300 baudrate ile başlayan haberleşme hızlarını destekliyor. Kullanılacak programlar dışında kendi programınızı kendiniz yazsanız daha sağlıklı olabilir. Çünkü üreticiler kendi sayaçlarını okumak için baudrate değişimi vb işlemler yapıyorlar.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

kimlenbu

isterseniz rs485 veya optik porttan okuma yapıp tek merkezde toplanmasını sağlayabilirim. kablo kalabalığı olmaz, sadece 5V besleme ucu girilir ünitelere. Her ünite wireless ile haberleşir. Benim önerim optik port olur. Bütçe verirseniz komple tasarımı yapıp verebilirim.