laptop ta rs232 port sorunu

Başlatan cesurcelik, 15 Kasım 2005, 15:22:30

cesurcelik

herkese merhaba..
visual basic te, pc den pic  e belirli bir data gondermek istiyorum
vb de yazilan programla  ornegin send tusuna basildiginda gondermek istedigim veriyi lcd ekraninda gormek,laptop ta malesef seri port yok 2 adet usb port u var ve  ve duzenegi ilk once proteusta  simule etmek istiyorum
benim sorum :
laptop seri port kullanimi icin
virtual serial ports driver programini kullanabilirmiyim ve proteusta ,yazilan bu programi simule edebilirmiyim? bu konuda bilgisi olan arkadaslar bilgilerini paylasabilirmi?

mutlu gunler

stlg

Sevgili cesurcelik
Arkadasım ne istedigini tam anlayamadım ama pice proteus icindeki virtual terminal secenegiyle seri formada bilgi gonderebilir istersen picden gelecek seri verileride ikinci acacagın virtual penceresiylede okuyabilirsin
yapman gereken sey veri turunu baud hızlarını duzgunce ayarlaman kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Veli B.

Bu konuda iki alternatifin var benim bildiğim, belki daha başka alternatiflerde vardır.
1. Sevgili Stlg' nin de dediği gibi virtual terminal ile haberleşme yapabilirsin ki bir tanesi yeterli.RX ve TX simülasyon yapabilir.
2. Isis te bulunan comm modelini kullanarak pc nin comunu kontrol edebilirsin ve cross yaparak, yazacağın arayüzü isisle beraber kullanabilirsin.

2. yöntemi denemedim ama örneklerini görmüştüm.Bazı uyarılar da sözkonusu; dikkatli çalışmaz isen max232 yi ve bir kaç komponenti kaybedebilirsin.

cesurcelik

merhaba...
cevaplariniz icin cok tessekkur ederim ,konuyu tam olarak izah edememin sebebi konuya tam hakim olmamamdan ve kotu turkcem den kaynaklaniyor

sekildede goruldugu gibi benim compim in 2 ve 3 bacagini yani Tx ve Rx i kisa devre etmem gerekiyor ama dedegim gibi laptop kullaniyorum ve laptopun seri port u yok , yani sekildede goruldugu gibi 2. ve 3. pini kisa devre edemiyorum gercekte.
bunun yerine sanal portlar yaratip, vspd gibi bir program kullanarak bunu gerceklestirebilirmiyim
asil sormak istedigim buydu.
mutlu gunler

Macera

Sanal portlar konusunda bilgim yok ama Pic programlarını gerçek anlamda 30 YTLye  alabileceğin rs232 usb dönüştürücüleri  ile laptopunla haberleştirebilirsin.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

cesurcelik

merhaba..
herkese bilgi paylasimindan dolayi cok teşekkür ederim.
arkadaslar sorunu cozdum...sorun compim i  bilmememden kaynaklaniyormus,,eger pic a arayuzden bir program gonderecekseniz gonderdiginiz programda seri portu com1 secerseniz, mutlaka compim deki com u com2 secmeniz gerekiyor... sema daki vitual terminal gereksiz
eger gelen datayi virtual terminalde gormek  de isterseniz compim in Rx pin ine  baglamaniz gerekiyor
mutlu gunler.