4051 veya 4066

Başlatan medelog, 28 Ağustos 2017, 13:15:52

medelog

Merhaba arkadaşlar.

Yaptığım devre üzerinde 5v ile sürdüğüm LCD ekran ve bu tip malzemelerin voltajlarını,   işlemci üzerinden tetikleyerek  açıp kapatmak istiyorum.  LCD nin çektiği akım  en fazla 100mA.

5v tu    4066 veya 4051 üzerinden  geçirerek LCD ye bağlasam  bir sorun çıkarırmı ? Yada daha basit bir çözüm ile bu sorunu aşabilirmiyim.

yada 7805 gibi bir regüle entegresi kullansam onu işlemci ile istediğim zaman kontrol edebilirmiyim.

Röle kullanmak istemiyorum kaba kalıyor.

Teşekkürler...
"Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep. " Yunus EMRE

baran123

Neden böyle bir entegre kullanıyorsun ki ?
Basit bir transistör bile yeterli olur.

medelog

Bc817 ile hızlıca bir deneme yaptım .  işlemciyi yaktı. :)  hatalı bağlamışta olabilirim .  Gate ucunu direnç ile işlemciden sürdüm.  kollector ucunu +5v ta bağladım.  Emitör ucunuda  LCD  +5v tuna bağladım.
Bu bağlantıda sorun yok sanırım. 

ama denenmiş sürekli kullanacağım bir malzeme arıyorum.   
"Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep. " Yunus EMRE

medelog

mehmet

Transistör yükü kolektörde olmalı.
Ayrıca GND farkı problemi olmaması
için transistör PNP kullanılmalı.

Anahtarı mcudan gelen sinyal olarak
değerlendirin. 50R direnç sizin LCD
besleme bağlantısı olacak.

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

medelog

Teşekkürler .  deneyeceğim. 

Daha kararlı çalışan devre çift transistörlü olan mı ?

medelog

Aşağıdaki şemaya uygulamak istiyorum. Amaç LM1117 3v3 regüle entegresini  işlemciden gelen sinyal ile açıp kapatmak.

dnacikaya

medelog

Evet . tam istediğim gibi. Teşekkürler.  3v3  çıkışlı olanı da var mı acaba. 

medelog

dnacikaya

Önemli değil ama Türkiye'de olmayabilir bu malzeme. Farnell'de ve aliexpress'te KA78R33 araması yapınca buldum.

sadogan

medelog

Merhaba arkadaşlar.  Yukarıda sormuş olduğum MCP1826T ürünü denedim ve devreme uyguladım. Şeması aşağıdadır.

https://hizliresim.com/pn2P0o