7 Segment LCD

Başlatan MC_Skywalker, 28 Ağustos 2017, 19:25:13

MC_Skywalker

7 Segment Statik LCD kullanmak. Şimdilik PIC için picbasic proda minik 0-9 sayıcı ile denem yaptım. bir sonraki adım FPGA(basys3)/CPLD ile deneme.

Maxim

Maxim

bu ekranı nereden bulabiliriz?

sadogan

Hocam yanlızca f628a ile yapsanız daha şık olurdu .

POWER

bu ekranları nasıl sürüyoruz acaba?
TB6BKG

MC_Skywalker

Bu LCD tekli 7segment olup LED'li olanlar gibi uçları var yanlız oryak uç + yada - değil. Bu LCDler com ucundan 60-100 Hz sinyal istiyor. Segment girişleride bu kare dalga ile uymlu olmalı. içinde LCD sürücü olan BCD den 7 seg çevirici kullanmak gerekli. Ya içinde LCD sürücü olan MCU kullanmalısın yada CPLD/FPGA kullanıp kendi çözümünü üretmen gerekli. 

Normal DC olarak ta çalışıyor görünüyor fakat içerdeki sıvı kırıistal bozulumaya başlıyor.

Kabil ATICI

Bu tür LCD sürmek için ya doğrudan içinde LCD sürme registerleri bullunan örneğin ATMEGA169 gibi bir işlemci kullanıyorsunuz.

Projede gösterilen CD4543 gibi sürücü entegresi kullanıyorsunuz. com bacağına uygulanan sinyal entegrenin phase bacağına kare dalga uygulanır.

yok ben tek tek adresleyeceğim derseniz 4070 veya 4030 gibi EXCLUSIVE-OR bilinen entegreyi kullanmak. iki girişten birine com bacağına uygulanan sinyali diğer bacağını işlemciden gelen sinyali uygulayabilirsiniz.(çıkış da lcd segman bacakları)

http://www.atmel.com/images/doc8103.pdf

bu adres altında doğrudan bir işlemci ile nasıl LCD sürülebileceği örnek yazılım ile verilmektedir.

Halen yapan var mı bilemem , 7106 entegresi doğrudan LCD sürmek için yapılmış voltmetre idi. (gerçi çoğu multimetre içinde yer alır).

http://elektronikvelemciler.blogspot.com.tr/2009/07/atmega-8-ile-rs485-iletisimli-lcd-ekran.html Atmega8 ve 4 dijit LCD ile yapılmış bir uygulama.
dijitler cd4543 ile sürülürken, ondalık nokta ve saat ayracı noktaları cd4030 ile sürülmekte. hatta com içi gereken kare dalga yine cd 4030 ile üretilmekte.
ambar7

MC_Skywalker

MC_Skywalker

CD4543 kullanmadan doğrudan PIC16F1937 ile kullanayım diye Aliexpresten MCU spariş ettim.
PBP3.0 ile çalışmay yapmayı planlıyorum şimdilik tek COM lu static LCD kullanacağım daha sonra matrix e benzeyenlarden kullanmayı planlıyorum.
 Varmı PIC'in dahili LCD sürücüsünü kullanarak çalışma yapan.

MC_Skywalker

LCD'de birşeyler çıkartmayı başarabildim.