Step motora encoder ekleme amaciyla optik disk yapistirmak

Başlatan Zoroaster, 01 Eylül 2017, 06:46:47

timpati

Alıntı yapılan: Zoroaster - 01 Eylül 2017, 06:46:47
...
Bu islemi cok buyuk bir dogrulukla yapabilmek icin merkezleme isini nasil yaparim?
...

Biz bu işi ilkokuldayken pergelle yapardık, şimdi lazerler var. Pratik olanı ise (tercihen cam veya saydam pleksiglastan) kenar uzunlukları daire çapı kadar olan bir kare çerçeve yap ve encoder diskini bu karenin içine koyduğunda karşılıklı teğet olan noktaların oluşturduğu + işaretli çizgilerin kesişim noktası dairenin merkezini verir. Dikkat edeceğin tek nokta, oluşturduğun karenin açılarının hepsi tam 90 derece olmalı.

why mr. anderson, why ?

ipek

@tiimpati

ilginç ama pratik bir bilgi ,günün birinde mutlaka lazım olur..

Zoroaster

Matematik yöntemler çok.

Daire üzerine çizilen herhangi iki kirişin ortalarından çıkan dikmelerin kesim noktaları merkezi verir.

Sorun merkez olarak bulunan yerin en az hata ile delinip motor miline geçecek şekilde takılması.

Yanlış hatırlamıyorsam çıplak gözle yapılan noktalama işleminde hata 0.1mm nin altına inemiyor.

Seytan deliginden kacti.

serdararikan

@Zoroaster Hocam sizin cnc çalışmalarınızın olduğunu biliyoruz.cnc ile kolaylıkla merkeze delik delebilirsiniz.

Zoroaster

Islenmis bir parcayi cnc ya da frezeye baglayip uzerinde dusuk hata ile ilave islem yapmayi beceremiyorum.
Bunun icin ne dansozler ne dudukler aldim. Yok nafile.

Fakat ham malzemeyi tezgaha baglar ve sifirdan islersem kucuk hatalarla isi bitirebiliyorum.

Mesela burada islenmis parca optik disk, ilave islem ise merkezini delme islemi oluyor.
Seytan deliginden kacti.

serdararikan

çıktının üzerine referans noktaları koyup kamera ile bu noktaları algılayabilirsin.referans noktalarının konumları farklılaşıp sayıları arttıkça belirlediğin koordinattaki hata minimuma iner.daha sonrası sadece delik delmeye kalır