harddisk motoru

Başlatan bulutay, 03 Eylül 2017, 14:52:42

bulutay

motoru 3 adet mosfetle sürsek tork u azalırmı

apsis

Hocam o fırçasız motordur. 3 adet mosfetle nasıl süreceksin?
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Yuunus

En az 6 mos ile surebilirsin, bldc driver diye arayabilirsin.

apsis

Tek başına yeterli değildir. Motor sargılarının konumu tespit edilerek uyartım yapılır.

ipek

Hard disk çok parçaladım, hiç sensor'lüsünü görmedim belki vardır bana denk gelmedi..

Yuunus

...sensorlusune ben de denk gelmedim, lakin konum icin synhcro resolver kullanildigini gordum, ayni mantikla sargi uzerinde olusan Kirli sinus isaretler iyi bir filtre ile temizlenerek kutup gecisleri tespit edilip komutasyon saglanabilir diye dusunuyorum.@Zoroaster abimiz ne der acaba.

apsis

BEMF ile de yapılabilir @digiman ın söylediği şekilde. Ben standart bir devre koydum

bulutay

3 adet mosfetle süren yok galiba

ipek

@bulutay
sargılar üçgen yani üç sargının bir ortak ucu yokki beslemeyi oradan verelim,mecburen altın kural 6 adet yarıiletken şart....

bulutay

baran123

http://forums.parallax.com/discussion/119874/hard-drive-stepper-motor-with-high-speed-spin-up-circuit
Şuradaki gibi bir motor mu ?
Ben DVD-Rom sökmüştüm sensörlü BLDC çıktı :)
Ama HDD'lerde sensörlü hiç görmedim.

bulutay

ferit06

Ortak uçlu Hdd motorunu(Eski HDD lerden çıkıyor, yenilerde ortak uç yok) 3 adet Mosfet ile sürebilirsin(deneme yapmak için L293 te kullanabilirsin) ancak sensör olmadığı için torklu olarak sürmek pek kolay değil. @Zoraster hocanın daha önceki mesajlarında belirtmiş olduğu "ateşleme açısının" bir şekilde ayarlanması halinde( yukarıdaki mesajlarda belirtildiği üzere kutup geçişlerini tespit gerekli) torklu olarak sürebilirsin.

bulutay