Şekli belirli yeşil bitkileri algılama

Başlatan agora_meyhanesi42, 07 Eylül 2017, 11:46:47

agora_meyhanesi42

Merhaba ;
Belirli bir şekle sahip olan yeşil bitkilerin görüntüsünü pic ile algılayıp işlem yapabilen bir sistem yapmak icin araştırmam gereken konular nelerdir. Lütfen bilgilerinizi paylaşırmısınız
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

FullMetal

Merhaba,
Anahtar kelimeler: Plant  classification, leaf recognition,leaf venation pattern, image processing, pattern recognition
Tavsiyem bu kelimelerden araştırmaya başlayın. Mesela ben az önce arama yaparken şöyle bir çalışma buldum: a Leaf Recognition Algorithm for Plant Classification using PNN (Probabilistic Neural Network) http://flavia.sourceforge.net/ . Eğer problemi görüntü işleme ile çözmek isterseniz, Microchip PIC görüntü işleme için pek uygun değildir. Kolay gelsin.

E-x8

PIC' in beyni yetecek mi buna? :)
PIC şart değilse başka bir yol önerebilirim.

agora_meyhanesi42

agora_meyhanesi42

E-x8

Sizin aslında yapmak istediğiniz olayların karşılığı Image-Processing işlemidir yani Görüntü/Resim İşleme. Cihaz olarak PIC ve C++ kullanarak basit bir kaç deneme yapılabilir fakat ötesine gidemeyeceğinizi düşünüyorum. Bunun için size cihaz olarak RaspberryPI'yi, yüksek seviyeli dilleri(Java, Python) ve ücretsiz framework olan OpenCV'yi ya da Matlab'ı önerebilirim. Genelde bu işler için Python'nın daha uygun olduğunu gördüm çünkü Görüntü-İşleme'nin kardeşi olan Deep-Learning işlemi için Google'ın harika bir Framework'u var ve sadece Python ile yazıldı. Tavsiyem önce bilgisayar seviyesinde çalışıp, oluşturduğunuz sistemi RaspberryPI'ye kolayca taşımak.

Not :
-Sizin istediğiniz iş için Deep Learning işlemini araştırmanıza gerek yok, ben Python'nın bu alanda nasıl güçlü olduğunu vurgulamak için kullandım.

Şunlara bir göz atmanızı öneririm :
-Python [Yazılım dili]
-Image-Processing [Yöntem]
-OpenCV veya Matlab [Framework]

İyi çalışmalar dilerim.

agora_meyhanesi42

LukeSkywalker

muhittin_kaplan

YapayZeka-Opencv-Python.

qeek

Hocam opencvnin haar cascade kütüphanesi var. Bununla ilk önce eğitip sonra benzerlik oranına göre istediğinizi yapabilirsiniz. Ama bunları en azından üzerinde linux çalışan bir sistemde yapmanız lazım. Yani pic, stm32f ler için biraz ağır kaçabilir.

agora_meyhanesi42

Cevaplar icin hepinize teşekkür ederim. Videolar ve yorumlariniz yardımcı oldu.

agora_meyhanesi42

MC_Skywalker

@agora_meyhanesi42  Firmayla temasa geçmen gerekli. Ben fotoselleri ile çalışmıştım.