Reverb bağlantı sorunu

Başlatan rayman, 09 Eylül 2017, 19:16:29

rayman

Gitar effect dizilimim var ama teknik sorun var çözemedim. İlk önce octave , phaser , fet preampa giriyorum çok güzel. Reverb i sonradan ilk girişi gitar girişine çııkşını ise reverbi preeamp girişine bağlıyorum ozamanda octave ve phaser sesleri düşüyor. Fakat hepsini seri bağlayınca reverb tonları öldürüyor. Acaba ne yapmam lazım. Send return girişinide yaptım olmadı.

Sozuak

Bir sürü ses işlemcisini ardı ardına girince bu tip uyumsuzluklar olması normal. Reverb toplam işlenmiş sinyali ki son hali oldukça yüklüdür anlattığınıza göre, düzgün işlemesi zor. Yaylı reverb mi analog ccd mi ne tip reverb ekliyorsunuz.
Zaten en son send-return uçlarını da deneyip verim alamadıysanız yapacak pek birşey kalmamış gibi görünüyor. Sinyal  seviyeleri ile de denemeler yapıp sonuç alamadığınızı da düşünüyorum. Büyük ihtimal cihazların giriş çıkış empedansları uymuyordur.  Bazı sinyallerin yutulması onu gösteriyor kendi tecrübelerimce. Henüz bir enstrümanı adam gibi çalacak dereceye erişmemişsem de elimde bayağı bir rack sistem ve klavye var. Camlı dolapta bakımları yapılmış bana bakıyorlar. Ben daha çok rack tipi ekipmanları seviyorum. Örneğin gitar için elimde ibanez th150R anfi ile Roland GP16 prosesör mevcut. Daha denemedim bile desem yeridir vakitsizlikten. Sonuç olarak istediğiniz sesi alamamış olsanız da sizi kıskandım, umarım istediğinizi elde edersiniz.

rayman

Yorum için teşekkürler ancak empedans ile ilgili uyum bir söz konusu değiil. Empadans uyumsuzluğunda bass sesleri alamazsınız , tiz ve mid sesler direk geçer. Genelde Solid State ve Lamba giriş uyumsuzluğunda bu durum vardır...... Ancak benim devremde Preamp girişince 100k ohm Mosfet var.. Bc tipi To 092 kılıf..... Ve bunun önüne reverb için kullandığım preamo entegresi diğer effect preamp entegreleri aynı..... Sorun şu :
Octave , Phaser seri bağlı iken direk Preampa giriyor sonuç çok iyi , fakat reverb pedalının girişini direk ilk önceki giriş jakına paralel vede çıkışınıda preampın girişine yani mosfete giriyor. Çakışmaları mümkün değil ama sesler neden düşsün ki ? Nerede mantık hatası yapıyorum çözemedim ? Devrelerim , tasarımlarım , Processörüm bu :

rayman

Sozuak

Siz pedalları paralel mi bağlıyorsunuz yanlış anlamadıysam ! Bu durumda her işlem devresinin çıkışını 10-100k arası bir dirençten geçirip paralelelleyin diyeceğim. Gitar işlemleri ile hele hele birden çok pedal bğlantısıyla çok alakam olmadı ama leslie-wah gibi pedalların tekil kullanımlarını hatta bir ara leslie tipi pedal devrelerinin üretimi ile ilgilenmiştim. Piyasada çok yoktu yapanlar da entegrelerin adını silerlerdi. Ben de bağlantı şemalarında hangi entegreler olabileceğini araştırıp bulurdum. Tabi eskide kaldı o işler 20 senedir uğraşmıyorum.

rayman

Çözdüm sorunu. Dirençle alakalı birşey değil... Entegre patates çıktı çalışıyor ama  , Reverb pedalına Jrc serisi entegre kullandım 4558 ve onuda effect pedalların sonuna ekledim harika oldu...

Sozuak

Opamp sorunlu çıktı yani. Yine tekil olarak çalışırken ardışıl çalışmada sorun çıkartıyordu. İlginç. Benim elimde 20-25 yıllık zamanının kaliteli elemanları var. Genelde denemeleri onlarla yapıyorum. Sorun olursa da hemen ilk olarak aktif elemanı değiştiriyorum. Şu çağda bu malzeme sorununu nasıl aşacağız çok merak ediyorum. Bu sahte, patates baskı ve bozuk elemanlara denk gelen ve elektroniğe yeni başlayıp sorunu kendinde aradığından bırakan arkadaşlara da yazık oluyor. Hep hevesler kırılıyor sonra gelsin satılık ekipman ilanları.

rayman

Ben piyasa malı ile iş yapmıyorum... Jrc Entegreleri mesela Japon üretimidir.... Ve başka bir opamp daha var Ha17458 ve oldukça kaliteli bir opamp. Sanırım Slew Rate si çok iyi..

Sozuak

Biliyorum ama patates çıktı deyince. Her neyse sorun düzeldi ise problem değil. Bahsettiğiniz markalar gibi birçok kaliteli marka/modeli ben de stoğumda kendi kullanımım için adetli olarak tutuyorum. 90 lardan beri stokçuyum.

rayman

Bende stokcuyumdur. Hep parayı bunlara yatırıyorum.... Sonra bu alete paha biçemiyorum deyince düğüncü tayfası gelip 1000tl olurmu diyor :D

mehmet

8-)
Bin bile çok demişler...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Sozuak

Benim asıl rahmetli babam bu işlerin ustasıydı. 20 yıldan fazla oldu kaybedeli o zamanlar Ankara piyasasında tanınmış birisiydi. Ben de hep yanındaydım. O tip adamları iyi bilirim ve hiçte sevmem. Çoğu kendine yontmayı sever hep mazlum numarası yaparlar. Bıraktım seslendirme işlerini bende şu anda tıbbi cihaz onarımı yapan bir firmam var. Amatör olarak evde vakit bulursam uğraşıyorum. Klavyelerim, baterim ve çeşitli rack tipi cihazlarım var. Hala da uygun buldukça alırım. İçki-sigara alışkanlığım yok Allahtan da parayı havaya harcamak yerine bunlara harcıyorum tabi ailemden sonra.
O yıllarda serigrafi ile pcb baskısını öğrenmiştim babamın reklamcı arkadaşından, en basit pcblerde bile tek yöntemdi benim için. O zamanlar 650 dolara HP 600C yazıcı almıştım sırf pcb çizimlerimi aygıngere düzgün aktarayım diye. Boardmaker da yapamayacağım iş yoktu. Güzel günlerdi. Geçmişte kaldı.

birgitay

Alıntı yapılan: mehmet - 12 Eylül 2017, 00:03:35
8-)
Bin bile çok demişler...
Sen 1000tl ye hepsini yap söz veriyorum senden alacam  :D Bana bu kalitede herşeyi getir.

rayman

Alıntı yapılan: mehmet - 12 Eylül 2017, 00:03:35
8-)
Bin bile çok demişler...
Sen 1000 tlye yap bunu ben senden kiloyla alacam ahada burada söz veriyorum :D Aynı kalitede olacak ama....

mehmet

Söylediğim anlaşılmamış.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr