Bu şey adam öldürürmü?

Başlatan zengdai, 12 Eylül 2017, 17:34:40

zengdai

https://www.aliexpress.com/item/Super-DC-Arc-3-7V-6V-Pulse-High-Voltage-Generator-Inverter-Ignition-Coil-Flat-type-400KV/32661437098.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.XMTkOk

Bu alet zarar verirmi yani demek istediğim 3 volttan 400kv'a yükseltiyor çıkış amperi neki yada açıklayacak biri varmı nasıl çalışıyor nasıl oluyor? :)

Cemre.

400kV olduğunu hiç ama hiç sanmıyorum. Bunu üreten atölye/fabrikanın 400kV ölçecek test cihazı olduğunu dahi sanmıyorum. Bu sanrımın sebebi ise ark mesafesinin 1.5-2cm olduğunu söylemesi. 400kV ark boynuzu 200cm civarı olduğunu düşünürsek...

yas

YG hatlarının bile 380KV olduğu düşünüldüğünde 400KV pek inandırıcı gelmedi. Çalıştığında o gerilimin en azından insanın eline koluna atlaması gerekir. Resimlerde o kadar tehlikeli durmuyor. Ama direk temasta insanı hoplatır.

Resme bakarak bilemeyeceğim den sallama hakkımı kullanıp 5 mikro ampere bile erişemeyeceğini düşünüyorum.

yesilu

Elektroşok aleti yapılıyor bundan, kalbe yakın olursa öldürme riski var.

Zoroaster

Evdeki calismalarda (insanlarin yasam alanlarindaki nem seviyelerinde) cogu zaman 1000v 1 mm den atlar.  Kuru hava 3000V da 1mm den atlar. Dolayisi ile 2 cm mesafenin dayanabilecegi gerilim 60KV eder.

Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

Elektroşok insanları öldürebilir mi?
Evet, bazı insanları öldürebilir. Bunlar kalp pili takılı olan insanlar, kalp yetmeziliği olan insanlar, solunum yetmezliği ve astımı olan insanlar olarak söylenebilir.

Normal bir insan için konuşursak da uygulandığı yere göre kalp ritmini bozma ihtimalleri vardır. Bu da kalp krizini tetikleyebilir.

Tamamen sağlık bir insanda düşünürsek insanı öldüren enerjidir. Yani, (gerilim) x (akım) x (maruziyet süresi) Bu şekilde birisini öldürebilmesi için atıyorum 30dk  1 saat vermen lazım. Muhtemelen pil biter veremezsin.

400kV olur mu? Olabilir, olmaz diye birşey söylenemez, lakin Çin malı bu tür şeylerde o gerilimlere ulaşabileceğini sanmam.
Zaten bir de şu vardır: Gerilim yükseldikçe kesik kesik o gerilimi uygulayabilir. Pilden çekeceği akım sınırlı olduğu için bu şekilde. Fotoğraf makinesinin flash'ını düşün.
Çıkış amperi çok düşüktür. Miliamper ya da mikroamper mertebesinde olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yesilu

Mühendisbey, kalp üzerinden 1ma bile doğru anda (daha doğrusu yanlış zamanda)  çok kısa süre de geçse kalbi VF denen ölümcül bir duruma sokabilir, kalp atımının elektriksel bir yapısı var, PQRST harfleriyle temsil ediliyor,tam hatırlamıyorum r-s veya s-t arasında elektriksel uyarı kalpte ölümcül ritm bozukluğu tetikleyebiliyor. bu anı tutturabilirse elektroşok aleti sağlıklı insanı öldürebilir, amerikan polisinin kullandığı ok gibi elektrotlarını fırlatıp şok uygulayan aletin %1-2 kişiyi hastanelik edip çoğunun defibrilatörle normal ritme döndürüldüğünü (müdahaleyle yüksek oranda dönüyorlar, çünkü kalp hastası değiller) yine de 100 küsür ölüm olduğunu okumuştum yıllar önce.

muhendisbey

Bazı hataları düzeltmek gerek.
Dediğiniz olay zaten kalp pili olayı evet adamın kalbine prob yerleştirir ve 1mA geçirirseniz adam ölebilir. Normal vücutta bu iş böyle yürümez. Açık yarası olan insanlara elektriğin daha farklı davranmasını örnek gösterebiliriz.

Vücutta kalp üzerinden bir akım geçmesi bazı şartlara bağlıdır. Öncelikle iki kutup arasında kalp olması gibi. Veya yeterli akımın insan vücudunun dışından uygulanması gibi. Artı 1mA doğru anda geçmesi demişsiniz. Bu da doğru değil.
Doğru anda 1 nanosaniye uygularsak da öldürür mü? Öldürmez. Orayı tahrip edebilecek, çalışma yapısını bozacak hale sokması ancak belirli bir eşiği aşmasıyla mümkündür. En büyük yanılgı da budur. İnsanları akım mı öldürür-Hayır. O zaman gerilim-Hayır. Enerji.

Her insanın çevresel her durum için belirli bir toleransı mevcuttur. Kimyasal aşındırıcılar, fiziksel etmenler, elektromanyetik dalgalar, radyasyon... hepsine karşı bir toleransımız mevcut. Belirli bir eşiği geçmedikçe de zarar vermez çünkü vücudun da kendi savunma mekanizması mevcuttur. Elektriğe bile.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

OptimusPrime

Havanın delinme gerilimi 30kV/cm. 60kV çıkışı var demekki. Hadi 400kV diyelim yine. DC den bu gerilimi elde etmek için ya trafo kullanmak lazım yada diyot kondansatörden oluşan kaskad yapmak lazım. 3.7V dan o gerilime çıkabilmek için gereken diyot kondansatör zaten o boyuta sığmaz. Bu ihtimali geçtik. Trafolu olandada yüksek frekansda çalışmak lazımki boyut küçülsün. Frekans yükseldikçe de deri etkisinden dolayı akım etin 1mm altına bile inemeyecektir. Yani en kötü ihtimal adamı öldürmek yerine derisini yakarsın.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

mert3162

Çalıştığım iş yerinde ionizer sistemde kullanılıyor bu tarz bir ürün, makina üreticisi kesinlikle arıza ararken falan kapakları iptal edip sisteme el kol sokmayın aşırı riskli,zıplatır aynı arkadaslarında dediği gibi yanlış zamanda zıplatırsa ölümcül olabilir demişti
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

Bu kadar kompakt bir  sistemden 400kV elde etmek saçma, içten çatır çatır atlar dışarıya kalmaz bile. Tv eht trafosunda bile 25kV yolunu bulunca içten atlayıp  bozuyor daha küçük pakette  bu çok zor. Akım voltaj bilgisine göre alet 3-4w arası enerji tüketiyor. Muhtemelen çok çok kısa süreli bir pals ile üretiyordur. Yüksek gerilim diyodunun da o gerilime dayanması ayrı bir olay. İnanmıyorsanız ölçün deseler onu da ölçemeyiz zaten. Bunun bir de 500kV olanları varmış.

Aklıma geldi ek olarak yazayım dedim. Diş hekimlerinin kullandığı minik röntgen cihazları var. Bunlarda kafa içinde hem röntgen tüpü hem de yüksek voltaj trafosu entegredir ve hem soğutsun hem de yüksek voltaj atlama yapmasın diye yağ içinde çalışır.
İlk defa uğraşırken yağını boşaltıp içini açtım  ölçümleri yapıp topladım. Cihaz  80-100kV gibi bir voltajla çalışıyor . Girişine verilen voltaja göre çıkış voltajı ayarlanıyor. Yağını doldurup 1-2 sn lik şutlama yaptım dış konnektöründen ark yaptı. Sonradan öğrendim ki yağı doldururken yağda oluşan hava baloncukları bile  ark yaptırıp atlamalara sebep olurmuş o nedenle vakumlamak lazımmış.
Orada 100kV burada 400kV o nedenle çok mantıklı gelmedi doğrusu.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Sozuak - 22 Eylül 2021, 23:09:59Bu kadar kompakt bir  sistemden 400kV elde etmek saçma
Vakumlanmış epoksi ile çok küçük alanda çok yüksek gerilimler oluşturabilmek mümkün. Yüksek gerilim trafo izolasyonları yetersiz kalır tek başına. Dediğiniz gibi ya yağın içerisinde ya epoksi içerisinde olması gerekli. Buradaki en önemli parametre delinmemesi olayı. İkincisi ise ark mesafesi. Eğer ark yapacak bir sistem varsa 400kV'luk bir sistem de varsa, ark mesafesi 1-2 mm ise zaten 400kV'a ulaşamaz. Milimetrede 3kV delinme vardır havada. 1mm aralıkta en fazla ulaşılabilecek 3kV'tur denir. 400kV, 133mm, yani 13cm ark yapar. Eğer Bu kadar ark mesafesi yoksa 400kV üretiyoruz diyemeyiz.

z

Alıntı yapılan: zengdai - 12 Eylül 2017, 17:34:40....çıkış amperi neki yada açıklayacak biri varmı nasıl çalışıyor nasıl oluyor? :)

Bunlarin ani cikis akimi yuksek.

Mesela ideal yapida 3v 1A girise karsilik cikisi 40kV 75uA olur.

Fakat cikis voltaji dogrultulup kapasitorde tutulur. Dolayisi ile atlama esnasinda kapasitorun desarj akimi sozkonusudur ve bu duruma gore 1A olabilir. Tabiki bu durumda da akimin darbe suresi cok kucuk oluyor.

Bu yuzden bu sistemlerin olduruculugu palsin enerjisi ile ilgili.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

Alıntı yapılan: yesilu - 13 Eylül 2017, 16:44:59Mühendisbey, kalp üzerinden 1ma bile doğru anda (daha doğrusu yanlış zamanda)  çok kısa süre de geçse kalbi VF denen ölümcül bir duruma sokabilir,

Direk kalbe uygulansa zarar verir doğru ama bu yüksek voltaj kaynakları çok düşük akımlı olduklarından insan vucuduna temas ettiğinde deri üzerinden kısa devre olur kalbe ulaşmaz ulaşması için akımında yüksek olması lazım o zamanda kalbe ulaşıncaya kadarki yerleri yakar.