stm32f103 hakkında

Başlatan ~ENES~, 13 Eylül 2017, 15:27:44

~ENES~

Arkadaşlar merhaba
Yıllarca piclerle proje geliştirdikten sonra artık ARM a geçmenin vakti geldi diye düşündüm .. Tasarladığım kartta ACS712 ile ac akım ölçmem gerekiyor ...
Aklıma takılan soru şu .. acs entegresi çıkış olarak max 5 volt veriyor ben bunu stm32 ile analog olarak okumam gerekiyor .. Lakin stm nin analog portlarının hepsi 3 volt standart yani 5 volt toleranslı değil... ACS den gelen veriyi ne şekilde okuyabilirim ? kullanan arkadaşlar bilir acs bşta 2.5v offset gerilimi geriyor pozitif ve negatif alternansa göre 0-2,5v veya 2,5-5v arası analog çıkış veriyor ... gerilim bölücü kullansam hassasiyet baya düşüyor ... bu konuda tecrübei olan veya fikir verecek arkadaşlardan yardım bekliyorum hayırlı çalışmalar ...

Klein

Gerilim bölücü kullanınca hassasiyet neden düşsün ki?

hwdesigner

Oran orantı ile gerilim bölücü hocam . Hassasiyet in düştüğünü hiç görmedim

MC_Skywalker

MCU'nun ADC Ref beslemesi olllasında kaynaklı oluşacak durum dışında sorun çıkmaz. hassasiyet düştüğüne inanıyorsan ADC yi 10 bit yada 12 bit kullan.

~ENES~

arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim  :)
Gerilim bölücüdeki hassasiyet düşer dememden kastım şu idi .Malum bu sensör boşta 2.5v veriyor buda beslemenin yarısı demek adc olarakta 511 degerine denk geliyor 10 bitte .. biz şimdi gerilim bölücü ile sinyalin tepe noktasını 3.3v a düşürdüğümüzü varsayarsak normal 5 voltta çalışan sistemde atıyorum 10 amperlik gücü 2.5-5v arasında veriyor buradan 2.5/10=0.25 bu değer katsayımız çözünürlüğü ifade ediyor ... fakat sensör çıkışını 3.3v a düşürünce 3.3-2.5=0.8v  buradan 0.8/10 yaptığımızda ise karşımıza 0.08 lik bir oran çıkıyorki buda baya bir hassasiyet kaybı olarak sıkıntı çıkarıyor... bunlar sadece misal olarak verdiğim örnekler zira bu sensör amper başına 66mV civarında çıkış veriyor ben anlaşılması için 10 amper üzerinden anlattım ...

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

mehmet

Ters bağlarsanız, 0-2,5V kısmını kullanabilirsiniz...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

~ENES~

Mehmet bey sensör AC akımda çalışıyor ters bağlama gibi bir durum söz konusu değildir .

Klein

Alıntı yapılan: enes1153 - 17 Eylül 2017, 12:41:26
arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim  :)
Gerilim bölücüdeki hassasiyet düşer dememden kastım şu idi .Malum bu sensör boşta 2.5v veriyor buda beslemenin yarısı demek adc olarakta 511 degerine denk geliyor 10 bitte .. biz şimdi gerilim bölücü ile sinyalin tepe noktasını 3.3v a düşürdüğümüzü varsayarsak normal 5 voltta çalışan sistemde atıyorum 10 amperlik gücü 2.5-5v arasında veriyor buradan 2.5/10=0.25 bu değer katsayımız çözünürlüğü ifade ediyor ... fakat sensör çıkışını 3.3v a düşürünce 3.3-2.5=0.8v  buradan 0.8/10 yaptığımızda ise karşımıza 0.08 lik bir oran çıkıyorki buda baya bir hassasiyet kaybı olarak sıkıntı çıkarıyor... bunlar sadece misal olarak verdiğim örnekler zira bu sensör amper başına 66mV civarında çıkış veriyor ben anlaşılması için 10 amper üzerinden anlattım ...

5V kullanıyorsanız neden 3V3 seviyesine düşürmek istiyorsunuz. yok 3V3 kullanıyorsanız hesabı neden 5V üzerinden yapıyorsunuz. 
Gerilim bölücü ile  max çıkışı 3V3 seviyesine indirdiğinizde neden yarısı  neden 0.8V olsun?   3.3V-2.5V  hesabının mantığı nedir?

Tepe gerilimini gerilim bölücü ile 3V3 yaparsanız,  orta noktası da 1.65V yapar.  Refereansınız 3V3 olacağı için 1.65V'un ADC karşılığı 10 bit için 512 yapar.
Gerilimi düşürdüğünüzde referansı düşürmüyorsanız tabi ki çözünürlük kaybınız olur. Gerilimi ne ile düşürdüğünüzün bir önemi yok.

~ENES~

@Klein  hocam oradaki hesabın mantığı şu şekilde yanlış düşünüyor da olabilirim lütfen kusuruma bakmayın.
ACS sensörü biz gerilim bölücü kullansakta kullanmasakta boşta 2.5 v veriyor bu cepte ... ac akımda pozitif alternansta tepe değerimiz 2.5 voltu referans alarak çıkış veriyor bize ... örneğin 10 amperlik bir yükte sensör 5 volt çıkış veriyor olsun ...şimdi biz çıkışı 3.3v a düşürdüğümüzde 10 amperlik bir yükte bize 2.5 voltluk referans gerilimi ile 3.3v arasında bir değer verecek bu arada 0.8 voltluk değişim söz konusu ki buda hassasiyette karşımıza çıkıyor ... yani normalde 5 voltta çalışırken 2.5voltluk dilimde 10 amper okurken 3.3voltta çalışırken 0.8 voltluk dilimde 10 amperi okuyacağım ... yanlış mıyım ?

Klein

Evet yanlış düşünüyorsunuz.   Muhtemelen gerilim bölücüyü zenerle sınırlama gibi düşünüyorsunuz.
Sizin söylediğiniz ancak zener gibi bir şönt regülatör ile  tepe değeri sınırlandığında olur.

Gerilim bölücü kullandığınızda ise, gelen ne olursa olsun bölücü oranında bölünür.
Akım çekilmiyor iken sensör çıkışınız 2.5V ise, gerilim bölücü ile 4/6 oranında böldüğünüzde tepe değeriniz 3V3,  boştaki çıkışınız da 1.66 olur.

Eğer sensör çıkışını 10k/20K gibi bir değerle ( trimpot daha iyi olur) 3V3 seviyelerine getirirseniz,
çözünürlük değişmeden 3V3 sisteme uyarlayabilirsiniz.

~ENES~

@Klein  hocam çok teşekkür ederim mantık şimdi oturdu  :)