Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

torna motoru

Başlatan cann, 13 Eylül 2017, 20:33:32

cann

kendime masaüstü torna yapmak istiyorum. nasıl bir motor seçmeliyim?

edX

Ayıracağınız paraya ve motordan beklentilerinize göre değişir.  Ne işleyeceksiniz ? Kaç devirde çalışacaksınız ? Kullanacağınız kesici takımlar pahalı mı olacak, tabla ilerlemesi max ne olacak, bunlar spindle motorunu belirleyen temel faktörler. Eğer masraflarınız çok tutarsa Optimum'un hazır tornalarını inceleyebilirsiniz. Bence fiyat / performans açısından hobiciler için ideal.

cann

optimumuma benzer düzeyde, 12000 lira optimum. cnc değişimi yapmak yerine baştan dizayn etmek daha iyi olabilir.

DEno_12

Step motor, Çamaşır makinesi motoru, hobicilerin kullandığı ESC li Fırçasız DC motor denediklerim arasında.

En güzeli Çamaşır Makinesi Motoru, sürücüsüyle beraber ya da yeni sürücü yapıp kullanabilirsiniz.

cann

çamaşır makinesi motoru sürücüsü hakkında bilgi verebilirmisiniz.
servislerde bulunur sanırım, hız kontrolü yapılabiliyormu?

step motorda hız sorun olur mu?

edX

Step motorda sorun yaşayabilirsin, çamaşır makinesi motoru universal fırçalı motordur, AC ya da DC gerilimle çalışabilir, AC ile çalıştıracaksanız sıradan triyak kıyıcı devresi ile hız kontrolü yapılabilirsiniz, motorun sıfırı 100 lira civarı, sürücüsünün sıfırı da kargo  dahil 50 TL ya da kendiniz bir adet mikrodenetleyici ve triyak ile yapabilirsiniz, triyağı izole sürersiniz, bir de sinüsün sıfır geçişlerini tespit edebilen opto ile kullanırsanız yazılımsal ve donanımsal yükü de azaltmış olursunuz.

MOC3041 'i araştırabilirsiniz.

cann

yürüme bandı motoru için ne düşünürsünüz

edX

Kendisiyle uzun zamandır görüşmüyorum, "geleceğim, bekle dedi, gitti.. Ben beklemedim, o da gelmedi. Ölüm gibi bir şey oldu.. Ama kimse ölmedi."

cann

Özdemir Asaf.

aliexpresde var, 1500 watt ama 48 volt, voltaj düşürmekle uğraşmak istemiyorum.

edX

Alıntı yapılan: cann - 15 Eylül 2017, 22:25:58
Özdemir Asaf.

aliexpresde var, 1500 watt ama 48 volt, voltaj düşürmekle uğraşmak istemiyorum.

DC ile ucuza kapatamazsınız, güç kaynağıydı , sürücüsüydü motoruydu derken pahalıya gelir. Benim tavsiyem başlangıç için halen çamaşır makinesi motorundan yana, triyaklı sürücü kullanmak istemezseniz VFD sürücüler var,  delta 1.5kW VFD sürücü 550 TL, hem daha sonra asenkron spindle'a geçerseniz VFD sürücünüz de elinizde hazır bulunur.

Mekanik bilginiz nasıl bilmiyorum ama acemi iseniz torna 12000 TL'nin sınırlarını zorlayabilir.

Zoroaster

Motorun tork devir egrisinin o ise uygun olmasi lazim.

Brushless, DC seri ya da, kompound motor, asenkron motorlar genelde isteneni karsilar. Ucuzluk acisindan asenkron motor tercih edilir.
Bu motor tiplerinin disindaki motorlar pek uygun gorunmuyor.
Seytan deliginden kacti.

cann

cnc reuterde kullanılan 18000 devirli spindle kullanılabilirmi, uygun bir dişli sistemi ile devir 3000 e düşürülebilir.

Zoroaster

Neden kendine eziyet ediyorsun? Siradan bir ASM tak gitsin. Hiz kontrol da eklersin olur biter.
Seytan deliginden kacti.