Su seviye kontrolü?

Başlatan Maxim, 14 Eylül 2017, 08:05:20

Maxim

basit bir devre yapıcam, su varmı yokmu?
iki tane metal çubuk üzerinden direnç kontrolü yapayım diyorum.

bir kaba musluk suyu doldurdum, multimetreyi omaj kademesine alıp probları suyun içine daldırdım
1.2 megaohm gibi bir değer gösterdi ve bu değer 4.5 mohm a kadar yukselip durdu

-bu değer neden yükseldi sizce?
-neden bu kadar yüksek omaj var?
-sizce opamplı bir devre şartmı? direk pic adc girişinden faydalanabilirmiyim?

Cemre.

CD4066 (analog switch) ile bir devre denemiştim ve birden fazla prob ile kademeli seviye göstergesi şeklinde çalışmıştı. 4 Switch var, 4 kademeye kadar yapılabilir. Artırılmak istenirse IC sayısı artırılabilir. Gayet basit bir şeması var.

Kabil ATICI

Elektroliz. Akım düşük bile olsa bir elektroliz olayı meydana geliyor. (saf suyun direnci 18,2 Megaohm-cm olarak belirtiliyor.)

Oma'ın o şekilde olması suyun içinde prob malzemesini eritecek veya suyun içindeki taşıyıcı olarak bilinen iyonların azlığından meydana gleiyor.

Sadece suyun varlığı kontrol edilecekse, sabit akım yerine alternatif akıma benzer bir yöntem kullanmak daha verimli olur. Problar üzerinde birikme olmaz.

Not: Birde seçtiğin probun su içindeki kirleticiler tarafından çözülmemesine dikkat etmelisin. Ölçüm hatası oluşturur.
Endüstriyel tip bir bulaşık makinesinde kar suyu kullanıldığında makine çalışmadığı belirtiliyordu. Yapılan incelemede su çok temiz olduğu için içine tuz eklenmesi önerilmişti.
ambar7

Maxim

Alıntı yapılan: Cemre. - 14 Eylül 2017, 08:10:16
CD4066 (analog switch) ile bir devre denemiştim ve birden fazla prob ile kademeli seviye göstergesi şeklinde çalışmıştı. 4 Switch var, 4 kademeye kadar yapılabilir. Artırılmak istenirse IC sayısı artırılabilir. Gayet basit bir şeması var.

ama bende switch olmayacak, aralarında 2cm kadar mesafe olan iki çubuk var
ben bu şekilde yapıcam

benim hatam başlık yanlış oldu, seviye kontrolü değil sıvı azaldı tarzı bir kontrol olacak

Maxim

Alıntı yapılan: Kabil ATICI - 14 Eylül 2017, 08:20:28
Elektroliz. Akım düşük bile olsa bir elektroliz olayı meydana geliyor. (saf suyun direnci 18,2 Megaohm-cm olarak belirtiliyor.)

Oma'ın o şekilde olması suyun içinde prob malzemesini eritecek veya suyun içindeki taşıyıcı olarak bilinen iyonların azlığından meydana gleiyor.

Sadece suyun varlığı kontrol edilecekse, sabit akım yerine alternatif akıma benzer bir yöntem kullanmak daha verimli olur. Problar üzerinde birikme olmaz.

Not: Birde seçtiğin probun su içindeki kirleticiler tarafından çözülmemesine dikkat etmelisin. Ölçüm hatası oluşturur.
Endüstriyel tip bir bulaşık makinesinde kar suyu kullanıldığında makine çalışmadığı belirtiliyordu. Yapılan incelemede su çok temiz olduğu için içine tuz eklenmesi önerilmişti.

pwm yani kare dalga kullansam bu birikmeyi önlermi?
yok sanırım dediğiniz gibi ac yani negatif alternans tarafı lazım onun için

MC_Skywalker

Şu şekilde daha iyi çözebilirsin.  problaraın ucuna kabloya yakın tarafına 100K direnç takıp direnci izole edersin.

su varken suyun direncinden yokken prop üzerindeki dirençin etkilediği gerim değişimini algılarsınız. 

bakımını yaptığım makinalarda, su, reçine ve kimyasal seviyesini bu tarz prop ile ölçüyordu.

Maxim

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 14 Eylül 2017, 09:01:46
Şu şekilde daha iyi çözebilirsin.  problaraın ucuna kabloya yakın tarafına 100K direnç takıp direnci izole edersin.

su varken suyun direncinden yokken prop üzerindeki dirençin etkilediği gerim değişimini algılarsınız. 

bakımını yaptığım makinalarda, su, reçine ve kimyasal seviyesini bu tarz prop ile ölçüyordu.

direncleri problara serimi takıyoruz anlamadım tam
yoksa problara paralel bir 100k mı takıyoruz

MC_Skywalker

Cemre.

Hocam switch derken, yine problar olacak. Switch entegrenin içindeki yapı. Ancak "Alternatif Akım" önerisi daha doğru probların zamanla elektrolize sebep olmaması için.

Ateş Erim

Merhaba,

Şöyle: http://www.hepsiburada.com/emfa-su-seviye-salteri-kontakli-pm-HB00000190O7
Veya https://www.haksatonline.com/emfa-su-seviye-salteri-5-metre-1365
Ürünler işinizi görmez mi ?  Ben ikinci tipte olanı depodaki su bitince hidrofor kuru çalışmasın diye kullanıyorum. 3-4 yıldır hiç sorun çıkartmadı. NO/NC kontağı var. Basit, sorunsuz, parazitten, elektrolizden etkilenmez.

Kolay gelsin
Ateş
Bu mektup icin hic agac kesmedim. Sadece elektronlari durtukledim.

Maxim

adc girişini denedim çok kolay oldu

probun biri ground
diğeri adc girişine, adc girişinde pull up 1mohm direnç var
su varken 0.2 0.3 volt, su yokken 4.5 volt civarı değer okudum.

tekosis

hocam bu sistemde adc girişine statik bir yük yaklaşınca nasıl bir tepki verir acaba? Kararsızlık durumu olmaz mı?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Maxim

Alıntı yapılan: tekosis - 14 Eylül 2017, 20:07:12
hocam bu sistemde adc girişine statik bir yük yaklaşınca nasıl bir tepki verir acaba? Kararsızlık durumu olmaz mı?
tam olarak nasıl bir yük mesela

edit:
adc girişinde seri 22k direnç + 100nf + 6V2 zener var