Nema 17 motorlar ile eksen hareketleri

Başlatan mert3162, 14 Eylül 2017, 10:37:54

mert3162

Merhaba arkadaşlar küçük bir şirkete bir otomasyon sistemi istendi ancak proje maliyetinin düşük olması gerekiyor bu sebepten normalde plc ile yapabileceğim işi ardunio yada stm32 ile yapmayı düşünüyorum.

Açıkcası ardunio düşünmemin sebebi parça teminini hızlı yapabiliyor olmamız ve ayrıca internette bol miktarda bu konuda döküman bulunması.

Eksenel hareketleri trapez vida üzerindenmi yapmalıyım sizce yoksa kayış aktarmalımı ?

ilk üretim için bir çok bölgeyi 3d printer ile basıp alüminyum profil kullarak şase imal edeceğim

mesela ürün bant üzerinden gelecek ürünü alıp bir test jiginde kontrol edeceğim ve daha sonrasında test ok ise banda geri bırakacağım test hatalı ise başka bir bölgeye götüreceğim.Bu kadar basit bir iş için acıkcası plc kullanmak banada israf geldi.

Hem ayrıca kendimi bu ardunio tarafındada biraz geliştirmiş olurum.Stm32f4 aldım almasınada elimi süremedim aylardır içinde demo programla duruyor bir köşede.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

bulutay

mert3162

Alıntı yapılan: bulutay - 14 Eylül 2017, 13:18:32
stm ile yap.istersen yapabilirim

Yok yaptırmak değil amacım ögrenmek zaman kısıtım yok şimdilik aslında çok yazmışım asıl derdimi anlatamamışım sizce trapez vida ilemi yoksa kayış aktarma sistemi ilemi mekanik tasarlamalıyım
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

Cemre.

Alıntı yapılan: mert3162 - 14 Eylül 2017, 13:38:42

Yok yaptırmak değil amacım ögrenmek zaman kısıtım yok şimdilik aslında çok yazmışım asıl derdimi anlatamamışım sizce trapez vida ilemi yoksa kayış aktarma sistemi ilemi mekanik tasarlamalıyım

Sistemin ihtiyaçlarını bilmeden "şununla yap" diyebilecek biri olduğunu pek sanmıyorum. Genel olarak taslak bir çizimle sistemi anlatmalısınız. Hız ihtiyacı, hareket ettirilecek kütle vs.

mert3162

Alıntı yapılan: Cemre. - 14 Eylül 2017, 13:44:56
Sistemin ihtiyaçlarını bilmeden "şununla yap" diyebilecek biri olduğunu pek sanmıyorum. Genel olarak taslak bir çizimle sistemi anlatmalısınız. Hız ihtiyacı, hareket ettirilecek kütle vs.

Haklısınız zaman ölçümlerini yapayım bakalım ne sonuç çıkacak

Şimdi elektronikçi olduğumdan mekanik hesap bilmiyorum lineer hareketlerde 3 tip sistem biliyorum trapez vida kayış aktarma ve lineer trigger sistem (düz dişli) birbirlerine göre avantajları dezavantajları nedir
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

Zoroaster

Alıntı yapılan: mert3162 - 15 Eylül 2017, 09:42:14
...trapez vida kayış aktarma ve lineer trigger sistem (düz dişli) birbirlerine göre avantajları dezavantajları nedir

Vidali sistemlerde tur basina ilerleme vidanin hatvesi kadar olur. Genellikle vida hatvesi kucuk oldugundan (1...10 mm) tur basina ilerleme kucuktur. Haliyle buyuk itme kuvveti olusur. Ilerlemedeki dogrusallik, vida hatvesinin kalitesine baglidir.  Vida-somun boslugu da malzemenin kalitesine baglidir ilave tekniklerle dusuk tutulur bu da motorun dairesel donusu ile dogrusal hareket arasinda mukemmel uyum demektir. Bu nedenle en cok tercih edilen duzenektir.

Yuksek itme kuvvetleri gerekmiyor ve titresim sorunlari az olsun istenirse duz yada tercihen dislili kayisli aktarim sistemleri kullanilir. Yuksek itme kuvvetleri gerekiyorsa bu sistemler esneme sorunundan dolayi tercih edilmez.

Lineer Trigger sistem ile krameyer disliden bahsettiginizi saniyorum. Bu sistemlerde dislili kayislardaki esneme sorununu olmaz. Buna karsilik disli boslugu sorunu vardir ve bunun ilave tekniklerle azaltilmasi gerekir.

Yazici/cizici gibi sistemlerde kayisli sistemler avantajlidir. Cunku buyuk itme kuvvetlerine ihtiyac yoktur. Dogrusallik yuksektir, titresim sorunlari azdir.

Yuksek cozunurlukte ve buyuk itme kuvvetleri isteyen uygulamalarda vidali sistemlerden kacinilamaz. (Torna, freze vs mekanizmalar)

Cozunurlugun yuksek olmadigi agir mekanizmalarin hareket ettirildigi sistemlerde krameyer mekanizma tercih edilir. (Laser, su jeti, oksijen kesim makineleri)

Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

Yapacağın büyüklüğe göre kayış ya da kremayer ya da bilyeli vidalı mil kullanılabilir.

Trapez vida'da boşluk çok olur, bilyeli vidalı mil bu noktada çok çok daha iyi bir çözüm.
Kayışı uzun mesafede kullanmak sıkıntılı. Özellikle uzun mesafede gergi problemi olur ve ortam sıcaklığından çok etkilenir. Titreşim çok olur. Kayış yarılabilir, kopabilir. Genelde koputuğunda da iyi kopar, etrafına zarar verir. (GT2 gibi küçüklerden bahsetmiyorum M5, M8...)
Bilyeli vidalı milde hızdan kayıp çok olur. Uzun hatveli millerde olsa uzun mesafede sıkıntı.

Yani: Mesafe uzunsa kremayer - kremayer kullanmam dersen lineer motor. Lineer motor aşırı pahalı çözüm olur.
Mesafe kısaysa kayış veya bilyeli vidalı mil kullanılabilir.

Maliyeti düşünürsen kayış ve sık kullanılan kremayer ucuzdur. Diğer elemanlar pahalıdır. Vidalı milin somunları pahalıdır. Dikkat et plastik yataklılar ucuz ama ileride bu somunlar dağılır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

kimlenbu

Mekanik kısmı için öneride bulunamam ama stm32 ile yapayım dersen ve tecrüben yoksa saçını başını yolarsın. Stm32, hele ki f4 sıfır bilgiyle müşteri projesine başlanamayacak kadar kompleks bence. Gidip hatalı pin seçersin (swd,jtag vs) ondan sonra hatayı ara ki bul. Bir donanımın clock'unu açmayı unutursun, "enable" etmeyi unutursun, ağlatır seni bulana kadar. keil kullanacaksan kütüphane dosyasının klasör adında boşluk vardır, gene hata verir ağlatır bulana kadar :)

Arduino da karşılaşacağın sıkıntıysa zaman zaman alt seviyelere inememenin getirdiği "eksiklik" hissi olur.

erdemontas

Alıntı yapılan: muhendisbey - 16 Eylül 2017, 13:35:39
Yapacağın büyüklüğe göre kayış ya da kremayer ya da bilyeli vidalı mil kullanılabilir.

Trapez vida'da boşluk çok olur, bilyeli vidalı mil bu noktada çok çok daha iyi bir çözüm.
Kayışı uzun mesafede kullanmak sıkıntılı. Özellikle uzun mesafede gergi problemi olur ve ortam sıcaklığından çok etkilenir. Titreşim çok olur. Kayış yarılabilir, kopabilir. Genelde koputuğunda da iyi kopar, etrafına zarar verir. (GT2 gibi küçüklerden bahsetmiyorum M5, M8...)
Bilyeli vidalı milde hızdan kayıp çok olur. Uzun hatveli millerde olsa uzun mesafede sıkıntı.

Yani: Mesafe uzunsa kremayer - kremayer kullanmam dersen lineer motor. Lineer motor aşırı pahalı çözüm olur.
Mesafe kısaysa kayış veya bilyeli vidalı mil kullanılabilir.

Maliyeti düşünürsen kayış ve sık kullanılan kremayer ucuzdur. Diğer elemanlar pahalıdır. Vidalı milin somunları pahalıdır. Dikkat et plastik yataklılar ucuz ama ileride bu somunlar dağılır.

Eski bi mesajı tekrar gündeme getiriyorum ama burada bir şey sormak istiyorum. 5 metre gibi bir mesafede lineer hareket düzeneği kurmak istiyorum. 1 step motorla max 1.5 kg (aslında 1kg' bile değil ama, ben 1.5 kilogrammış gibi hesaplıyorum), maliyeti düşük tutmam gerekiyor o yüzden hazır bir modül satın alamıyorum. 
3060 sigma profillerden yatak onun üstüne de sürgü tekerlekleriyle bir araba düzeneği yapmayı düşünüyorum. Hareketi nasıl vereceğim konusunda şüphelerim var. iki taraftan 2 kasnak ve gerekirse bir gergi kasnağı kullanarak hareket vermek konusunda ne dersiniz? Kayış genişliğini neye göre seçeceğime karar veremedim, bulması kolay olan Gt2 kayışların genişliği 6mm, 5 metre arasında bu kayışı kullanabilir miyim?

Uzun mesafe lineer hareket örneği olarak sahne perdeleri aklıma geldi, şöyle bir sistem kullanmışlar mesela: https://www.youtube.com/watch?v=N7CyCSKX15o

Alternatif önerilerinizi de bekliyorum.

Bu arada şu dökümanlar belki birilerine faydalı olur :
http://web.itu.edu.tr/temizv/Sunular/Kayis%20kasnak.pdf
http://web.itu.edu.tr/temizv/Sunular/Lineer%20yataklar.pdf

muhendisbey

GT2'nin 5m de kullanılıp kullanılmayacağı yapacağınız sistemin hassasiyetiyle de ilgili. 5m demek 10m kayış demek GT2 kayış bu noktada felaket derecede esner. Çelik tellisi kullanılsa dahi genleşme problem olur. Hiç kullanılamaz diyemem ama stabil olmaz.
1.5kg GT2 için fazla. Ayrıca 5m mesafe için step motor da yavaş kalır, hassasiyet lazımsa servo motora geçmeniz gerekir. Hız lazımsa pozisyon hassasiyeti olmayan motorlar tercih edilebilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

erdemontas

Alıntı yapılan: muhendisbey - 21 Şubat 2018, 12:44:37
GT2'nin 5m de kullanılıp kullanılmayacağı yapacağınız sistemin hassasiyetiyle de ilgili. 5m demek 10m kayış demek GT2 kayış bu noktada felaket derecede esner. Çelik tellisi kullanılsa dahi genleşme problem olur. Hiç kullanılamaz diyemem ama stabil olmaz.
1.5kg GT2 için fazla. Ayrıca 5m mesafe için step motor da yavaş kalır, hassasiyet lazımsa servo motora geçmeniz gerekir. Hız lazımsa pozisyon hassasiyeti olmayan motorlar tercih edilebilir.
Pozisyon hassasiyeti çok önemli değil, fotoğraf makinası arabanın üzerinde hareket edecek. Sağa sola hareket etmesi işimi görüyor anlayacağınız.
Bu arada belirtmeyi unutmuşum yatay eksende hareket olacak.

muhendisbey

Pozisyon hassasiyeti çok önemli değilse arabada kullanılacağını da düşünürsek DC motor ve encoder kullanırsan hız problemin kalmaz.
Kayış için de dediğim gibi daha kalın, diş atlama problemi olmayacak bir kayış sistemi kullanmalısın. Kayışın üzerinde güneş düştüğünde ısınır ve genleşir.