Transmitter ve Receiver sinyal açısı bulma

Başlatan Sya, 14 Eylül 2017, 13:07:57

Sya

Arkadaşlar merhaba kolay gelsin,

Bir adet transmitter bir adet de receiver devrem var RSSI pini ile transmitterdan gelen sinyalin gücünü ölçmeye çalışıyorum fakat yapmak istediğim bir şey daha var. Şekilde belirttiğim üzere alıcı ve vericiyi rastgele koyup sinyalin geliş açısını bulmaya çalışıyorum. Acaba böyle bir şey mümkün müdür?

run

Sanırım sadece uzaklığını kabaca tespit edebilirsiniz
özgürlük için teknoloji

ipek

verici antenleri Corner Beam ise neredeyse el fenerinden çıkan ışık gibi bir yöne odaklıdır diğer anten paternlerini incelerseniz,saçınımım muhtelif yönleri işgal ettiğini görebilirsiniz, buda sizi kesin olarak yanıltır, yagi ve diğer yönlü antenlerinde patern kaçağı vardır,

bunu kısaca şöyle canlandırabiliriz bir uçak yaklaşma radarından evvel transponder sinyali duyma ihtiyacı hisseder ,çok dar açılı bu antenler ile zaten nerde olduğunu bilmiştir,fakat sinyali bir sürü açıdan almış ise nereye inecektir...

kısacası imkansız değil ama çok zordur.....

not Corner Beam'dan sonra en düzgün anten Magnetik Loop anten olan MLA'lardır Direction Finder amaçlı günümüzde hala deniz araçlarında kullanılmaktadır..burada sihirli değnek sinyalin gücünden çok faz kaymasıdır,buda iki antenin senkron çalışması ile olur..

ferdem

Mümkündür, tek antenle olmaz, en az 2 anten gerekir. Yön bulmak için faz, genlik veya her ikisi kullanılır. Fazı kullanmak senkron almaçlar ister, detaylı iş. Ancak RSSI bilgisiyle kaba bir yön bulma yapabilirsiniz, en az iki tane yönlü anten kullanmanız gerekir. Antenleri açılı koyup gelen güçlere bakarak belirli doğrulukta yön bulunur.

Sya

@ferdem hocam peki sizce anten olarak ne kullanmalıyım

Sya

Peki sorumu biraz değiştirmek istiyorum iki devre arasındaki açıyı sinyal dışında farklı bir yolla kablosuz bulabilir miyim?

ferdem

Yönlü antenler belli, horn anten kullanılabilir, yama anten dizisi kullanılabilir... Moxon antenlerle de yön bulunabilir. Frekans, gerekli yön doğruluğu, kullanılabilecek anten sayısı anten seçimini etkileyen faktörler.

Alıntı YapPeki sorumu biraz değiştirmek istiyorum iki devre arasındaki açıyı sinyal dışında farklı bir yolla kablosuz bulabilir miyim?
İki tarafa da bir GPS modül koyup konumlardan açıyı belirleyebilirsiniz.

EMP_Otto

İki devre arasındaki  x ekseninde açıyı ferdem hocamında belirtiği şekilde GPS ile bulabilirsin.Y ekseninde bulmak istersende Baramoetrik Basınc sensörü(yüksekliği bulmak için,ayrıca GPSte yukseklık bilgisi veriyor ama basınc sensörü ile daha hassas bulursun.) kullanabilirsin.
Bu işler zordur,özveri ister...