Ürüne Alternatif Rakip Bir Ürün Varmıdır? Yoksa Kazıklanacam.

Başlatan HAKKITANIR, 14 Eylül 2017, 19:45:02

HAKKITANIR

aptsm120am08ct6ag
2 Tane Kullanıp H köprü Yapıyorum.
Aşırı Hızlı Bu Ürünün Alternatifini Bulamadım.
Bulmamda Yardımcı Olur musunuz? Sizde Yok Deyinde Güzelce Bir Kazıklanayım.
Dur Kazıklanma Yeter Artık Diyen....

tekosis

Mutlaka düşünmüşsünüzdür ama bir sorayım dedim. Ürünü bulamazsanız paralel mosfetler ile yapacağınız bir sistem işinizi görmez mi?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

HAKKITANIR

Belirtmemişim Devrem H köprü yukarıda adını verdiğim faz leg dual modülden 2 tane kullanmak gerekiyor.
Paralel Bağlı T0247 kılıf tekli sic mosfetlerle olmuyor. en az 20 mosfeti 5 erli paralel bağlamak gerekiyor. devre işin içinden çıkılmayacak hal alıyor.
ve anahtarlama enerjileri de yüksek çıkıyor.
Yazdığım modüle muadil bir ürün arıyorum.
Alternatifsiz olarak Sic Mosfet ve modül olması şart oluyor bu durumda galiba.

HAKKITANIR

SKM350MB120SCH17
bu ürün daha alt düzey anladığım kadarıyla.
gözden kaçırdığım bir üretici var mı? bunu anlamak içinde bu mesajı oluşturdum.

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

ustad

Modül olarak bakıyorsanız; Infineon, Fuji, Mitsubishi ye de bakılabilir.

HAKKITANIR

Evet Frekans Çok Yüksek. Igbt Yapı hem yüksek frekans dan hem de yüksek anahtarlama kayıplarından dolayı yetersiz kalıyor kısaca iş görmüyorlar. yani. modül power dissipation belki 10-20 kW. olsa kurtaracaklar.

İgbt ile bırakın bizim istediğimiz frekanslara çıkmayı Yarısına bile yaklaşılmıyor.
yaklaşılan bu yarısı frekans da da anahtarlanan akım çok küçük bir değerlerde kalıyor.

İnfineon, Fuji, Mitsubishi de Bu İşi Gören Modül Yok.
Özellikle Mitsubishi Üzerinde Çok Araştırma Yaptım Ama Maalesef Olmadı.
Bu firmaların satışa sunmayıp bu türden modüller yaptıklarını düşünüyorum ama o modüllerin kullanıcısı biz olamıyoruz. şimdilik ufak çaplı oyuncuyuz.

CAS300M12BM2 WAS... isimli modülleri de ben ekliyeyim. ama hala ilk simini verdiğim modüle yaklaşamadık bile.

kenarda köşede ismi duyulmamış bu alana özel çözüm üreten bir firma olabilir m?
Büyüklerde çözüm yok. benim araştırmalarım bu şekilde sonuçlandı.

Bu kadar yüksek frekansı döner motor tarzı bir frekans convertörüyle yada eskiden olurduya lamba deniyordu kor gibi yanardı adını hatırlyamadım böyle bir teknoloji kaldımı bunlarla başarma şansımız varmı? yada endüstriyel çalışan büyük mikrodalgada frekans ve gerilim yüksek biliyorum akım nasıl bunlarda akım düşükmü oluyor?

mert3162

Akü şarj cihazlarının içinde bu tarz ürünler görmüştüm tabi ucuz bir sistem değildi kodunu ezberimde yok ama orada calısan bir arkadasım var sorayım cevap gelirse yazarım sizede
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

HAKKITANIR

Alıntı yapılan: esensoy - 20 Eylül 2017, 10:38:48
frekans akım ve dc bara voltajı nedir?
Çalışma Frekansımız 400 kHz., 500 kHz. 'e kadar çıkabilirsek çok daha iyi olurdu. Ama 400 kHz. üstü mümkün değilse aramayız.
DC Bara Voltajımız nominal 535 V. , maksimum 600 V. tur. (3 fazlı, fazlar arası 380 V. 50 Hz. AC şebeke voltajını, 3 Fazlı köprü diod ile doğrultup, direkt olarak 900 V. DC film kondansatörlerle filtreleyip kullanacaz)
Akım Olarak Hard Switch de 100 A., ZVS kullanımda 250 A. olması bizim için yeterli olur. Daha fazla akım verebiliyorsa bu daha da güzel olur. Mümkün olmuyorsa fazla akım verenini aramayız.
Amacımız Full H Köprü Devresini Kurup Ferrit Nüveli Transformatörün 2 Uçlu Primer Sargısını Sürmek.

Aslında APTSM120AM08CT6AG bu üründen daha etkin / daha iyi bir ürün var mı? Bunu araştırıyorum.
Bu ürün 400 kHz. için akım yönünden düşük kalıyor. 500 kHz. çalışma bunda zaten akım limitlerinden dolayı mümkün gözükmüyor.

HAKKITANIR

esensoy

Ben ne yaptığınızı anlamadım ki?
Bu değerlerde herhalde indüksiyon yapıyorsunuz ki fiyatı düşürmeye çalışıyorsunuz, indüksiyonda da bu kadar özel bir ürüne ne gerek var? dead time ı artırırsınız, sistem çalışır, yanlış mı düşünüyorum?
Başka ne yaparsanız yapın pikleri 250kW nominal 50kW sistemde bu fiyatlar komik kalır,

HAKKITANIR

Anlamıycak bir şey yok ki. Çok güzel anlatmışım konuyu. İndüksiyon ısıtma eritme ergitme falan yapmıyorum.
Aslında bu çalışmada dead time diye bir zaman değerini de bizim kullanmamıza gerek kalmıyor. Zaten kullanmayız da.
Çünkü duty iş yapan saykıl oranı her iki alternanas içinde %50 yi geçmeyecek %10 ile %50 arasında değişecek. Modül aşağı yönde nereye kadar müsade ederse artık.
Geri kalan en az %50 oranındaki suskun zaman her bir alternanas için, otomatikmen dead time'ı sağlıyor.

dead time'ı arttırıp düşürmekle sistem çalışma frekansı ve akımının alakası yok. aksine kullanılsa idi dead time in gereğinden fazla verilmesi çalışma frekansını düşürme eğiliminde bile yapabilir.

frekans akım ve bara voltajı ne diye sorunca, tamam dedim alternatif bir ürün bulundu galiba diye düşündüm. ama nafile hevesimiz kursağımızda kaldı.
zaten bu elektriksel değerler konunun girişinde de modül ismi verilerek belirtilmiş oluyordu.

genele tekrar sorayım;

aptsm120am08ct6ag
bu ürüne alternatif-muadil bir ürün önerisi olabilecek birisi var mı dır?
amacımız 400 kHz. çalışma frekansında mümkün olduğunca yüksek akımları 200 A. diyelim. Full H-Köprü devre topolojisi ile anahtarlaya bilmek.
öneride bulunurken 400 kHz. frekans ile 200 A. e kadar olan akımları, DC bara voltajının 600 V. lara kadar olan elektriksel değerler için düşünelim.

esensoy

Ya evet siz çok iyi anlatmışsınız da benim eksikliğime verin, anlayamadım,

Anlayabilmek için tekrar soruyorum, bahsettiğiniz dalga şekilleri aşağıda, sizin uygulamadaki ve genel H bridge uygulamalarındaki kritik nokta bir transistörün kapanıp diğerinin açılması arasındaki süre, burayı transistörün kapanma karakteristiğine göre dead time ayarlayarak geçiyoruz,

Sizin uygulamada duty .25us ile 1.25us arasında(%10-%50) yani duty max 1.25us,
Birinin kapanıp diğerinin açılmasına kadar kullanabileceğiniz süre de 1.25us bu sürede kapanmayan hangi uygun fiyatlı modüllerle çalıştınız da devreniz olmadı?

HexfeT

Alıntı YapÇünkü duty iş yapan saykıl oranı her iki alternanas içinde %50 yi geçmeyecek %10 ile %50 arasında değişecek. Modül aşağı yönde nereye kadar müsade ederse artık.
Geri kalan en az %50 oranındaki suskun zaman her bir alternanas için, otomatikmen dead time'ı sağlıyor.

Her iki alternans için %50 Duty derken, toplam periyot içinde max. %25 zaman bir tarafa, %25 bir tarafa mı düşüyor?
Bir yanlış anlaşılma olma ihtimaline karşı; "Deadtime" bir alternansın, yani köprünün bir tarafının kapalı olduğu süre değil. Bir tarafın kapanması ile diğer tarafın açılması arasındaki süre.