Hotend ısıtma şekilleri.

Başlatan Arge, 17 Eylül 2017, 02:22:51

Arge

Herkese merhaba.
3 boyutlu yazıcılarla uğraşıyorum. Suanda genel olarak hotend ısıtma prensiplerine alternatif bir sisteme ihtiyacım. Alternatif arayış sebebim heat blocku iptal ederek yoluma devam etmek. Sağolsun Bülent ünalmış beyin youtube daki enduksiyon ısıtıcılı ekstrüzyon fikri bana ilhan verdi. Yabancı olduğum bu bobinleri araştırtığımda Zvs tipi yükselticilere ihtiyaç duyduklarını ögrendim. Buda basit gördüğüm sistemi bir anda zorlaştırdı benim için.

Benimse kafamdaki fikir tamamen basit bir dirinc ama fazla yer kaplamayan montaj için ekstra aparata gerek duymayacaģım. Elektronik sigara atomizer tipleri gibi dirençlerdi.

Çok fazla deneme yanılma yapabilecek bir bütçeye sahip degilim. Ince reziztans tellerini. Flamentimin gectiği blokun üzerine sarıp tellere voltaj verdiğimde flamentlerimi eritebilecek kadar sıcaklık ve ısı degerini elde edebilirmiyim?  Sıcaklık hesaplarını yapabileceģim formülleri bilen birileri var mı? Ilgilenen herkese simdiden çok teşekkür ederim.

Andromeda

Arkadaşların yaptığı yazıcılardaki ısıtıcı da senin söylediğinin aynısı..
basit bir direnç yani..
maksat yazıcı yapmak ise varolan hazır ısıtıcı kafa almalısın..

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

muhendisbey

Zvs de kablo değil boru kullanıp içinden sıvı geçirmen gerekir yoksa tel ısınır. Klasik ısıtıcıya göre pek artısı olmaz. Çok istiyorsan volcano ya bakabilirsin. Rezistans dik değil filamente paralel.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.