adam gibi çalışan yarı yolda bırakmayan sıcaklık ve nem sensörü

Başlatan omereliusuk, 18 Eylül 2017, 16:42:10

Murat Mert

Sn. Ömer bende nemin çok yoğun olduğu yerlerde çimleme gibi yoğun nem ortamında kullandım. yek sorun 2 yıl gibi sürede bakır ve lehim yollarının nemden etkilenmesiydi.
mert07

foseydon

Alıntı yapılan: Murat Mert - 20 Eylül 2017, 10:29:16
Sn. Ömer bende nemin çok yoğun olduğu yerlerde çimleme gibi yoğun nem ortamında kullandım. yek sorun 2 yıl gibi sürede bakır ve lehim yollarının nemden etkilenmesiydi.

Conformal kaplama yaparsanız bu sorunu yaşamazsınız.

omereliusuk

Benim tasarmadığım devre 18 gün %58 nem ile doğruca çalışyor. Yalnız nem değeri %70 değerine ulaştığı zaman nem sensorunun 20. Günde (+2gün sonra tak civcivlerin çıkacağı zaman) feleği şaşıyor. Bu makielerde kullanılan sensörler ile ile ilgili bilgisi olan var mı?
Ayrıca hs1100 mü yoksa hs1101 mi önerirsiniz. Bu fena değil gibi buna ulaşmaya çalışacağım.

foseydon

Alıntı yapılan: omereliusuk - 21 Eylül 2017, 11:22:08
Benim tasarmadığım devre 18 gün %58 nem ile doğruca çalışyor. Yalnız nem değeri %70 değerine ulaştığı zaman nem sensorunun 20. Günde (+2gün sonra tak civcivlerin çıkacağı zaman) feleği şaşıyor. Bu makielerde kullanılan sensörler ile ile ilgili bilgisi olan var mı?
Ayrıca hs1100 mü yoksa hs1101 mi önerirsiniz. Bu fena değil gibi buna ulaşmaya çalışacağım.

Ortam sıcaklığı nedir?

omereliusuk

37.2°C (sabit) %70nem +-3

MC_Skywalker

sensörü nasıl yerleştirdiğiniz de önemli. bir app notunda söyle birşeye denk gelmiştim.

[size=78%]https://i.hizliresim.com/lbLozb.png[/size]

foseydon

Alıntı yapılan: omereliusuk - 21 Eylül 2017, 15:12:27
37.2°C (sabit) %70nem +-3

Sensörün normal çalışma aralığı içerisindesiniz. Bu şartlarda sensörün arıza vermesi bana garip geliyor. Yukarıda bir arkadaşın söylediği yüksek neme uzun süre maruz kalma(condensation) durumundan dolayı arıza veriyor olabilir. Fakat bunun %80 üstü bağıl nem durumunda oluştuğu yazıyor cihazın data sheet'inde. Durum buysa, bu "condensation" denilen aşırı neme uzun süre maruz kalma durumunda satüre olma haline dayanıklı sensörler var, kendinden ısıtması falan olan modeller. O tarz birşey kullanmanız lazım, kod hatırlamıyorum kendim kullanmadım hiç. bir bakayım eklerim.

Murat Mert

Alıntı yapılan: foseydon - 20 Eylül 2017, 11:14:29
Conformal kaplama yaparsanız bu sorunu yaşamazsınız.

10 yıl öncesiydi. Ütüyle devre yaptığımız zamanlarda idi vernik de olsa fayda etmiyordu. Şimdi öyle bir durumda Würth ürünleri kullanıyorum.
mert07

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: omereliusuk - 21 Eylül 2017, 11:22:08

birden fazla ortamda birden fazla sensörde aynı durum yaşanıyorsa ozaman civcivlerin çıktığı sırada ortama başka yabancı maddeler(gaz gibi)de çıkıyor ve bu sensöre zarar veriyor olabilir.

superconductor

Si7005 önerebilirim. Dorjinin Dsth01 kodlu modülü de var Si7005 barındıran. Öte yandan, 20 gün sonunda  (eğer varsa) röle kontaktör gibi elemanların kullanımında artış oluyor mu? Bu sensörlerin en çakmasının bile böyle dakik bozulduğunu görmedim oldukça garip.

omereliusuk

sensor kısmı böyle. konnektör tarafından asılmış olduğunu varsayın. sensorlerin herhangi bir yere doğrudan teması yok. dht11 in ucu aşağıya doğru bakıyor. her hangi bir durumda olası aşırı nemi tahliye etmesi için (ben böyle düşündüm.) ayrıca pcb yolları lehimle kaplanmış durumda.
bu hafta sonu %70 nem 37.2C sıcaklıkta boş çalıştıracağım. bakalım durum ne olacak.
ısıtıcı ve nem kontrolü triac ile yapıldı. moc3021 ile sürüldü. bta41 triac kullanıldı.
%55 (+-3) nem ve 37.8 (-+0)sıcaklıkta herhangi bir sorun yok.
%70 (+-3) nem ve 37.2 (+-0) system fault.
aklıma gelen şeyler
1-aşırı sıcaklık ve nemden dolayı ortaya çıkan bakteri mantar gibi canlıların sensörlere olan etkisi.
2-yumurtaların 18 gün boyunca nemden dolayı yavaş yavaş incelmesi ile ortaya çıkan (kesin bilgim olmamakla beraber) kalsiyumun sensörlere yapışarak oluşturduğu olumsuz etki.
benim başka aklıma birşey gelmiyor.

sifirzero

Sensörlerin kullanim alanina gore uretiliyor. Son hanedeki harf rakamlar kodlarina bakin datasheetinden askeri alan olanlarvar. O kodlardan alin
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

ahmet_zxc

askeri nem sensörü nedir nasıl olur. askeri alanda nem nasıl değişir? (ex ortam derseniz başka..)

bahsettiğiniz sensör ve datasheet hangisidir.

sifirzero

sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir