Nasıl ARM Öğrenirim ?

Başlatan Exsus, 18 Eylül 2017, 18:03:49

Exsus

Öncelikle herkese iyi günler hocalarım :)

Kendimi tanıtayım, benim adım Melik 15 yaşındayım, Anadolu lisesinde okuyorum, 9.sınıfım.
ben aşağı yukarı 1 2 yıldır programlamaya meraklıyım ve 5 6 ay önce programlama öğrenmeye başladım ilk olarak c# ile başladım şuanda da C++ öğrenmeye çalışıyorum.
Şimdide gömülü sistemlere merak saldım, aslında çok küçük yaşlardan beri elektronik şeylere çok meraklıydım :)
her neyse dediğim gibi gömülü sistemlere merak saldım ve ARM ile başlamak istiyorum faka t arm hakkında hiç bir şey bilmiyorum nasıl nereden öğreneceğim hakkında yardım edebilir misiniz, bunun kursu falan var mı ? (Not: çok az inglizce biliyorum bir cümleyi anlamak için birkaç dakika uğraşıyorum)

(Antalay'da yaşıyorum)

seyityildirim

Youtube da Emre Erbaş'ın hazırladığı STM32F4 programlama serisi var. İlk bir kaç videoyu izle. yavaş yavaş alışmaya başlarsın.

sigmoid

Bende udemy üzerindeki videolara bakıyorum.

https://st-mooc.udemy.com/

Exsus

Alıntı yapılan: seyityildirim - 19 Eylül 2017, 08:36:52
Youtube da Emre Erbaş'ın hazırladığı STM32F4 programlama serisi var. İlk bir kaç videoyu izle. yavaş yavaş alışmaya başlarsın.

Hocam yardımınız için teşekkürler :)

baran123

Öncelikle ingilizce şart. Sana okuyacağın döküman ve kod örneklerinde tahmin bile edemeyeceğin faydalar sağlayacak.
Çünkü bütün kaynaklar ingilizce.İngilizce temel var ise temel Elektroniği öğrenerek işe başlayabilirsin.
Bunun ile birlikte C programlama (C++ öğreniyorsan zorlanacağını sanmıyorum)
Daha sonra işlemci mimarilerinin araştırıp bu MCU'ların içinde neler var diye bir bak.
Sonrada ufak ufak ARM öğrenebilirsin.
Başlangıç olarak ARM-Cortex M3 tabanlı STM32F103 ile başlayabilirsin.
Yada daha basit olsun dersen Cortex M0 (Örn : STM32F051)

Ama şunu unutma o komut setleri mutlaka öğrenilmesi gerekiyormuş:)

Ek olarak nacizane bir tavsiye istersen Microchip PIC ile ASM programlayarak bu işe başlayabilirsin.
Temeli oturtman daha rahat ve anlaşılır olur.

İyi çalışmalar

XX_CİHAN_XX

Bu yaşlarda böyle teknolojilere merak salmış bilinçli gençleri görmek beni çok mutlu etti. Ülkemizin geleceği sizin gibi gençlerin artmasına bağlıdır. Bizde elimizden geldiğince yolunuza ışık tutmaya çalışırız. Yolun açık olsun kardeşim yılmadan devam et, tebrik ederim.

Öncelikle uzun, zorlu ama buna değecek bir sürecin seni beklediğini bilerek bu çalışmalara başla. Motivasyonun yüksek olsun. Hemen yılmak yok!
Başlangıçta en çok türkçe kaynak bulabildiğin, youtube'da bolca Türkçe video bulabildiğin bir ARM Dev Board seçip onu temin ederek işe başlamalısın.
Hatta bu konuda yapılmış Türkçe basılı kitapları bir inceleyebilirsin. STM32F4 Discovery Board bu anlamda Türkçe kaynak olarak güzel bir seçim olsa da yazdığın programları test için GPIO'larına Led, Display, Buzzer, Button vb. şeyler bağlamakta çok zorlanabilirsin.
Bu nedenle bu çevre birimlerin olduğu bir geliştirme boardu temin etmeni tavsiye ederim. STM32F4xx'li bir board olursa iyi olur bu konuda bilgili olan arkadaşlarım belki yönlendirme yapabilirler.
Başlangıçta Türkçe kaynaklardan başla dedim ancak bunlar sana sadece başlangıç için yetecektir. Bir süre sonra yetmemeye başladığını göreceksin. Bu nedenle her zaman ingilizce dilini iyi seviyede öğrenmeye çalış.
Birde bu çipleri programlayacağın dili öğrenmen gerekir. Bu konuda da C dili ile başlamanı öneririm. Mikro C belki başlangıç için güzel olabilir.
Mikroelektronika' nin bildiğim kadarıyla ARM için bir deney seti ve Arm için yazılmış bir Türkçe kitabı da mevcut. Belki başlangıç için bunları temin etmek senin işini hızlandırabilir.
Başarılar...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

~ENES~

@LukeSkywalker  hocam anladığım kadarıyla microC arm derleyisi kullanıyorsunuz ... ARM'a başlarken microC kulanmanın dez avantajı olurmu ileride ? zira türkçe kayna kitabı olduğu için bende microC kullanmayı düşünüyorumda tavsiyelerinizi alabilir miyim ?

LukeSkywalker

Ben bugüne kadar bir eksiklikle veya sorunla karşılaşmadım.