C ile Basic Farkları

Başlatan Teğmen, 20 Eylül 2017, 15:19:18

Maxim

LukeSkywalker

Öğren hocam, öğrenmekten zarar gelmez. Ama ana dilin C olsun.

CoşkuN

Bugüne kadar tasarlanmış en iyi dil Pascal'dır. Pascal bilmeyen embedded'çıyım diye gezmesin ortada!

magic_gun

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 21 Eylül 2017, 10:12:51
Öğren hocam, öğrenmekten zarar gelmez. Ama ana dilin C olsun.

ögrenmekten zarar gelmez kesinlikle ama ANA dilin microcontrollerin  ana dili olsun bence :)
hayal etmeden basaramazsınız www.atariturkiye.com

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: CoşkuN - 21 Eylül 2017, 11:09:07
Bugüne kadar tasarlanmış en iyi dil Pascal'dır. Pascal bilmeyen embedded'çıyım diye gezmesin ortada!
Tamam  8-)

yas

Alıntı yapılan: boreas - 20 Eylül 2017, 20:12:07
Ben ne yazikki proton kullaniyorum array ve pointer la hic karsilasmadim. Hatta end if bloklarinin saglikli kontrolu bile bir kac yillik mesele

@boreas hocam hangi versiyonu kullanıyorsunuz merak ettim. Çok uzun zamandır array pointer var. If bloklarında bir kere bile hata yaptığını bilmiyorum. Eski versiyonlarda tek satır 256 karakter sınırı vardı helpinde zaten yazıyordu bu husus, onunla ilgi bir şey olabilir sizin karşılaştığınız.

Birde fonksiyon ve prosedür olmadığından bahsedilmiş bu da külliyen yanlış bilgi, ben ekseriyetle kendi kütüphaneler imi prosedür ve fonksiyonlar kullanarak yazıyorum. Tabi kendine has bir yazım kuralları var uymak gerekli.

boreas

@yas 3.5.5.5 derleyici sürümü. If bloklarında derleyici hata göstermeyip derlerken buglarla uğraşıyordum. Güncelleyince bütün if / endif hatalarını güncel olan derleyici buldu ve sorun çözüldü. Ama bu dediği büyük ihtimalle 2-3 yıl öncenin olayı. Diğer uygulamalara dair örnek bir kod gösterirsen bende öğrenmiş olayım array / prosedür ve fonksiyonlarla ilgili. Artık her çalışmamı armla yapmaya özen gösteriyorum ama eski kodlarımı güzelleştirirm en azından.

GreeN

Aslinda hangi dili kullandiginin bir onemi olmaya bilir. Dillerin arka planda makina kodlarini nasil olusturuyor, optimizasyon  , ram kullanimi  nasil , vs..  cok hakim degilim. Ama yillar once bir is gorusmemde isveren israrla C diline hakimiyetim uzerine sorular soruyor , basic dili ile hep yuvarlak ifadeler kullanip "sen de biliyorsun ya..." ile biten cumleler kuruyor. Nedenini o zaman gecimelere bagladi. RS232'den bahsediyorduk ve ayni isi yapan c ve basic kodlari derleyip kosturdugunda basic de gecikmeler olustugundan bahsetti. Cok ayrintiya girmedik ama merak ettim var mi boyle gecikmeler?

Dil tercihi olarak C dilini daha disiplinli bir dil olarak goruyorum.
Terörü Lanetliyoruz.