27 Mayıs 2019, 16:09:48

Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME


Inovonics 261 Utility Processor Ne işe yarar

Başlatan rayman, 20 Eylül 2017, 20:23:35

rayman


Bana bu alet hediye geldi... Fakat araştırdım pek detaylı bilgi bulamadım... Ama çok pahalı bir alet... Kısmen yorum yapacak olursam Fm yayını yapanlar için , Mixere girilip tonlanınca ses desibelini limitleme yada sıkıştırma gibi , daraltma gibi compressor özelliği var sanırım. Yada tam bilemiyorum... Ancak ben profosyonel ses sistemleri ile çalıştım compressörler çok ucuz .... Bu alet neden 1350$ ? Tam anlamı ile kullanan bilen var mı ?

Sozuak

Yayın kalitesi standartlarına göre yayınlanacak programın band genişliği ile seviyesini fm standartları aralığında olacak şekilde işler. Kompresör ne işe yarar biliyorsunuzdur. Hani bir sanatçı yada spiker mikrofona konuşurken ağız-mikrofon aralığı  ve sesinin seviyesi  değişkenlik gösterir ya bir yükselir bir alçalır duruma göre, işte onu dengeler yüksekse azaltır düşükse yükseltir belirli bir aralık içinde tutar. İşte bu işlemleri yapan yüksek standartta bir cihazdır. Alıcısını bulursanız iyi bir fiyata satarsınız ama genelde yayın kuruluşları garantili-faturalı ve sıfır cihazları destek alıp kurdurabilecekleri  diğer ekipmanlarını da sağlayan yerlerden almayı tercih ederler. Sahibinden de ilana koyup liste fiyatının yarısını yazarsanız bir ihtimal satılabilir bence.  Seslendirme işi ile de uğraşanlar varsa belki onlarda alırlar ama ust düzey cihazdan ve işinden anlayan birini bulmak lazım.
Örneğin bende de panasonic marka broadcast amaçlı zamanında üretilmiş ve 258 saatte bulunan değerli bir video var. Yine Sony markalı 200 saatte medikal ve broadcast için kullanılan bir video var. Kafa ömrü 1000 saat verilir bu cihazlarda ama tabi ev kullanımında 5-10 bin saat kullanırsınız. Bunlarda ev tipi cihazlara göre daha fazla kafa, band genişliği ve örneğin düzenleme de gerekirse her bir kareyi tek tek parazitsiz dondurma oynatma imkanı var. Fiyatları 2. elde bile 1000 usdlere çıkıyor tabi değerinin bilindiği ülkelerde. Bizde eski vhs video bir işe yaramaz der kestirir atarlar.

rayman

Anladım ama , bu aletin emsalleri var compressör ler çok ucuz fiyata.. Bu ise özellikle Fm için tasarlanmış bir cihaz ve pahalı

Sozuak

Broadcast standartlarinda denince fiyat ucar. 300-500TL ye de kompresor denk geliyor elbette ama isin icine SIKI standartlar ve sinirlamalar girince renk degisir. Piyasayi oturtmuslar yapacak birsey yok. Isinize yariyorsa kullanin bence uc otuz paraya satacaginiza.

rayman

Aslında kendim ciddi anlamda bir oto amplifikatörü tasarlamak istiyorum. Ki Smps ünitesini yaptım. Ve bu Araba amfisi ne diyeceksiniz? 
Özellikle saçma sapan subb hoparlörlerin kullanılması için yapıalcak çalışma... Mesela çift subbass vede kasa içerisine mixer compressör gate kullanmam lazım. İnverter felan

Sozuak

Yok estağfurullah neden saçma olsun. Ciddiyetle yapılırsa güzel işler çıkar. Amacı sizin için önemsiz bile olsa kişiye tecrübe katar. Geçen bir arkadaştan reverb/delay aldım arızalı olarak uygun fiyata ve tamir ettim koydum basit bir sıkıntısı varmış mükemmel çalışıyor.  Yine rack cihazlarıma bir cihaz daha ekledim. Siz de meraklısınız ses konusunda İstanbul'dan bir beyefendiden uzun zamandır metal kutuda yatan bir Akai mg1214 mikser aldım ki cihaz gelince inanamadım 54 kg ağırlığında bir dev. Oysa 10-15 kg lik bir cihaz bekliyordum. Güç katı sorunlu ki o da yatmaktan dolayı, onu tamir edip cihazlarıma ekleyeceğim. Eskinin güzel cihazlarına bayılıyorum.

rayman

Eski cihazlar modası geçiyor. Birşeye yaramıyor desekte , merakı çok... Bizde Yamağa , Allen heat , Behringerin öyle mixerleri vardı kocaman boyutlarda ... Neyseki çok eskide kaldı ..

Sozuak

Yok öyle demeyin eski cihazların modası geçmiyor hala çok değerliler. Değerli derken ille de maddi anlamda değil tercih edilme anlamında da. Elimde 2000lerin jv2080, xv3080 rack synthleri ile genişleme kartları var. Kolleksiyonlarını yapıyorum. 21 kartın 10 u elimde örneğin. Batı müziğine hitap ettiğinde Türkiye'de çok tercih edilmiyor o ayrı oysa oryantal sesleri barındıran 90ların klavyeleri bile hala gereksiz pahalı. Yeri geliyor 2-3 senelik güncel ve desteği (ses bankası olarak) süren cihazlarla aynı 2. el değerine satıyorlar 10-15 yıllık cihazları.

veyselbaytekin

Bu cihaz hala duruyor mu sizde satmayı filan düşünürmüsün

veyselbaytekin