motor kontrol hz değeri artsa ne olur azalsa ne olur.

Başlatan zengdai, 27 Eylül 2017, 11:06:55

zengdai

Motor kontrol hz değeri artsa ne olur azalsa ne olur.

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

zengdai

eeburakdemir

Hz yükselirse motorun sesi daha da azalır. Fakat hz değeri artarsa bu seferde motorun kalkışı içinde duty değerleri yüksek tutulmalıdır. Aksi halde motoronuz dönemeyecektir. Sebebi ise, motor kalkacak akımı anca yakalamasıdır.  Sorunuzu biraz daha açık ve ne yapmak istediğinizi yazarsanız daha sağlıklı bilgiler verilecektir.
Asla pes etme...

zengdai

Dc motor için PID hız kotrolü yapmak istiyorum. motor sürücüsüne göndermem gereken Hz miktarını neye göre karar vermem gerektiğini tam çözemedim. Yani 1khz olsa ne olur 20 khz olsa ne olur diyorum?

LukeSkywalker

Yuksek frekansta daha yuksek duty verme gerekliligini ilk defa duyuyorum.
http://www.seattlerobotics.org/encoder/200011/pwm.html
Kısacası her motorun kendine göre bir frekans aralığı olabilir. Bazı motorların kataloglarında frekans ile ilgli bilgi yer alır. 
Ben genelde 10KHz civarında kullanıyorum küçük dc motorları. 

muhendisbey

Daha fazla ısınır, daha fazla elektriksel kayıp olur. Motorda bobin var, indüktör elemanı gibi düşünürsen frekans arttıkça direnci artar. Direnç artarsa neler olur? Daha yüksek gerilim ya da duty cycle daha yüksek olmalı ki düşük frekanstaki akımı yakalayabilesin. Bunun dışında:
Anahtarlama elemanın ısınır.
Ses azalır
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

irdal

Pwm frekansı artarsa tork azalır( duy oranının her frekansta sabit kaldığı kabul edilirse)

LukeSkywalker

https://www.precisionmicrodrives.com/application-notes/ab-022-pwm-frequency-for-linear-motion-control
Bobin-direnç zaman sabitesi ile alakalı bir durum olduğu şurada yazıyor. Benim de bu konuda derinlemesine bilgim yoktu ama şu sayfada güzel bilgiler mevcut:
https://www.precisionmicrodrives.com/application-notes/ab-022-pwm-frequency-for-linear-motion-control

zengdai

O zaman 100 hz olsun madem hz değeri artınca sıkıntılar artıyor. Niye bu kadar dert yapıyorum ki! :)

dumansiz

Hız değişimlerine verdikleri tepki süresi değişir.
Bu süre farkı çok önemli mi? milisaniyeler seviyesindeki tepki süresi kabul edilebilir ise; çok önemli değil.

HAKKITANIR

motordan gelen ses vızıltı değişecektir.
20-25 yaş altındakiler 18-20 kHz. altındaki frekanslardaki sesleri işitir manyetik vızıltı olabilir.
birde 100 Hz. motor mili titreşimli olabilir. frekans düştükçe özellikle çok fazla düşerse motor mili mekanik titreşimleri artar diyebilirim.
birde frekans ne kadar düşükse o kadar yüksek kondansatör kapasite değerleri kullanman gerekir.
buna katılmayanlar olacaktır ama bence düşük frekans da varsa köprü diod ve yarı iletken anahtarları da bir üst akımda seçmek gerekir diye düşünüyorum.
bizim uygulamamızdaki neticeler bu yönde çıkmıştı.

genel olarak düşük frekans;
manyetik ses , büyük kapasite kullanımı ve motor milinde titreşim olarak kendini gösterebilecektir.

bizim uygulamamızda motor ısısının değişimini biz gözlemleyemedik. her kontrolde de aynı ısıda gibiydi.
bununda nedenini ortalama değeri değişen düz dc gerilime bağlıyorum. gerilim motor yönü değişene kadar sürekli aynı yönde verildiğinden olmalı galiba.
ac motor olsaydı durum farklı tabiki.