Yüksek güçlü hub BLDC sürücü

Başlatan apsis, 28 Eylül 2017, 22:53:38

Cemre.

Her ikisini de yapmış ve motor (BLDC, ACIM, PMSM) kontrol etmiş (discrete ve IPM) biri olarak söylüyorum ki, "doğru seçilmiş bir IPM".
Kolay gelsin...

apsis

Hocam sizi iyi anlıyorum ancak "tübitak efficiency challenge" yarışlarında adamlar elektronik kısmının ne kadarını kendin tasarladın diye bakıyorlar ve her bir eksikte 300W ceza alıyorsunuz. Bana da kalsa söylediğiniz tercih ederim ama istekler bu şekilde.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Cemre.

Alıntı yapılan: apsis - 12 Aralık 2017, 22:05:42
Hocam sizi iyi anlıyorum ancak "tübitak efficiency challenge" yarışlarında adamlar elektronik kısmının ne kadarını kendin tasarladın diye bakıyorlar ve her bir eksikte 300W ceza alıyorsunuz. Bana da kalsa söylediğiniz tercih ederim ama istekler bu şekilde.
Anlamadım. Yani sürücü mantığını lojik kapılarla implemente etsek daha yüksek puan mı alacağız? ;D

apsis

Belkide :D. Şaka bir yana sizin dediğiniz modülleri kullananlar oldu ancak geçerli saymamışlar.

Cemre.

Alıntı yapılan: apsis - 12 Aralık 2017, 22:09:47
Belkide :D. Şaka bir yana sizin dediğiniz modülleri kullananlar oldu ancak geçerli saymamışlar.
Şaka olmalı. Neyse, zorunluluksa sorun yok. Maliyet baskısı altında olan çoğu üretici özellikle bu güçlerde discrete IGBT kullanmayı tercih ediyor.

apsis

Hocam malzeme teminin de maliyet sıkıntımız yok. Size sorum infeneon firmasını nasıl bilirsiniz. Önerebileceğiniz düşük Rdson mosfet ailesi var mı? Kataloglardan 1mohm gibi değerlerde bulabiliyorum ancak çeşit ve üretici çok. Bu alanda fuji,fairchild gibi firmalarda iyi. Ancak özellikler coolmos ve optimos karşıma çok sık çıkmakta. Üretici ve teknoloji seçiminde kararsız kaldım. Açıkçası coolmos ile optimosu da pek ayırt edebilmiş değilim.

Cemre.

Infineon mu? Çok iyi biliriz. International Rectifier IR'yi de iyi biliriz :)

ON Semi'ye bakabilirsiniz. FAN serisi gate driver'lara bakın.

Powerex'e (Mitsubishi) bakın.

Fuji'ye bakın.

ST, IXYS...

SiC için Cree, GeneSiC

Madem en önemli konu verimlilik ve maliyet probleminiz yok, Full SiC MOSFET anahtar kelime olabilir. Konu ile ilgili Fırat Deveci'nin blog yazısını okumanızı tavsiye ederim. 16-20kHz aralığında çalışacaksınız. Anahtarlama kayıpları baş düşmanınız. Akım okumak için ACSxxx sensörler kullanılabilir. İletim kayıplarını minimize etmek lazım. Layout dizaynı çok önemli discrete yapıda. Umarım bu konuda yeterli tecrübeniz vardır.

Kolaylıklar,

cak28

2.5 kW pek de yüksek güç değeri değil, maliyet açısından mosfet kullanmak en mantıklısı.
35 amper akımı her faz için 3 yarım köprü  "iyi sürülmüş" ve iyi soğutulacak mosfetle kontrol etmek gayet mümkün, iyi çalışmalar.

apsis

@Cemre.  mosfeti seçerken "Pulsed Drain current"a göre mi seçmeliyim? Sonuçta PWM anahtarlama kullanılacak. Önceden bunu göz önüne almazdım. Mosfet seçerken firmaların stok durumlarına da bakıyorum. Mesela 60A'lik mosfet için "Pulsed Drain current" 230A yazıyor ama mosfet stokta yok. Bunun yerine 31A'lik bir mosfet için "Pulsed Drain current" 93A yazan bir mosfeti seçsem uygun olur mu? Tabi bunlara bakarken ısı faktörlerini de göz önüne alıyorum.

Cemre.

60A diyen mosfet 25°C jonksiyon sıcaklığı için sürekli olarak 60A diyordur muhtemelen. Ancak jonksiyon sıcaklığını 25°C'de tutmak kolay olmayacaktır. Siz 100°C'deki continuous akımlara bakın.
Pulsed akımlar arka arkaya birkaç kez dayanabilecekleri değerlerdir. Yazar zaten. Bu misal kısa devre dayanımı olarak düşünülebilir. Ayrıca anahtarlama frekansı ile çıkış akımının ne kadar derate olduğunu söyleyen grafiklere bakın.
Piyasadaki herhangi bir ACIM sürücü kataloğuna baktığınızda default 5kHz olan anahtarlama freq. 15kHz civarlarına çıkartıldığında cihazın yaklaşık %50 derate olacağını söyler. :)

apsis

Ama Fırat DEVECi sitesinde şöyle yazmış pulsed akımı için : " Bir çok uygulamada mosfetler PWM tekniği ile kullanıldığından mosfetlerden anlık yüksek miktarlarda akım akıtabilmek mümkündür." diyor. Buradan PWM ile kullanılabilir diye düşünmüştüm.
http://www.firatdeveci.com/datasheet-okumak-mosfetler-part-1/