Trafo bağlantısı yardım edin lütfen

Başlatan arslanca, 29 Eylül 2017, 16:24:26

arslanca

Elimde resimdekinin aynısı uzaktan kumandalı trafo var. Resimdekinden farkı sadece üzerinde SLA-12VDC-SL-C yazıyo üzerinde satıcıya sordum farketmez bunu 24v olarak kullanabilirsiniz dedi.

Ancak ben bunu istediğim zaman 12v çıkışlı istersem 24v çıkışlı yada 220v çıkışlı olarak nasıl kullanabilirim resimlerdeki bağlantılarla ne anlatılıyor, nasıl yapılır ayrıntılı bilgi verebilirmisiniz.? Mesala 220v ampul bağlayabilirmiyim yada 24v şerit led bağlayabilirmiyim?

HAKKITANIR

soldaki kart 24 V. dc, sağdaki ise 12 V. dc beslemeli olmalı galiba. kartın tam ortasındaki klemensleri kastediyorum. bunlar kartıların ve kartların üzerindeki rölelerin beslenmesinde kullanıyor olmalı.
buraya kadar hatasız doğruysam.
bu besleme klemenslerinin her iki yanında bulunan klemensler rölelerin enversör kontakları oluyor ve bu kontaklardan Com yazana kontol etmek istediğin yazdığın 3 çeşit (12 , 24 , 220 V. leri kastediyorum) gerilimin canlı uçlarını verir ve No röle kontağınıda kontrol edeceğin yüke bağlar yükün diğer ucunuda bu kontrol edeceğin gerilimlerin diğerine bağlarsan sorun olmamalıdır. zaten ampulüde doğru bir şekilde bağlamışsın. 12 V. ve 24 V. uda böyle bağlayabilirsin röle üzerinde ne kadar yük akımına kontaklarının müsaade ettiğide yazar.

sizi tam anlayamadım. sorun nedir?

yazınızı bir daha okudumda siz kartın ortasındaki klemenslerden beslenmesini yani besleme gerilimini kastettiniz galiba. soldaki kartın arkasında bir devre elemanı yoksa bu kart dc 24V. beslemeli olmalı.
sağdaki kartlarında devreleri aynıysa röle üzerinde yazan gerilimle besleniyor olmalılar. 24 V. röleli karttaki röleler 12 V. besleme ilede kontaklarının konumunu değiştirebiliyorsa her iki gerilimlede çalışırlar. kartın arka tarafındaki mikroçip ve rf devre açısından sorun olmaz gibi gözüküyor.

ama 12V. beslemeli ve rölelrinin üzerinde 12 V. röledir yazan karta bakmak lazım 24 V. ile beslenemiyor olabilir.

kartlara 220 V. verilebileceğini resimden sanmıyorum . bunu tespit için daha fazla ayrıntı gerekir.

Sozuak

Kartiniz ilk resimdeki gibi ise 220vac beslemeye baglaniyor olmali. Zira 2 adet kondansator var giriste. Diger resimlerde besleme 12 v denmis ve konsansatorlerin olmasi gereken yerde kopru diyotlar gorunuyor.
Bunun disinda her iki kanalin rolelerini  ortak,  normalde acik ve normalde kapali kontaklari klemense alinmis. Muhtemelen en sag ve soldaki 3 lu gruplarin ortada kalan uclari ortak sol daki uclar normalde kapali sagdaki uclar normalde acik. Ortak uclara rolelerin uzerinde yazan limitlere kadar her kanal farkli voltajlarda olabilecek sekilde ac veya dc 12 24 220 v gibi voltaj uygulayip role cikislarina da yukunuzu koyabilirsiniz. Hatta ek rolelerle istediginiz kadar farkli voltaji ayni anda bile kullanirsiniz.

arslanca

Peki ama nasıl?
Mesala nasıl bir bağlantı yaparsam 12v çıkış alırım, veya nasıl 24v çıkış alırım yada nasıl bağlarsam 220v çıkış alırım. resimli bir anlatım yaparsanız çok sevinirim.

arslanca

Alıntı yapılan: HAKKITANIR - 30 Eylül 2017, 18:52:39
soldaki kart 24 V. dc, sağdaki ise 12 V. dc beslemeli olmalı galiba. kartın tam ortasındaki klemensleri kastediyorum. bunlar kartıların ve kartların üzerindeki rölelerin beslenmesinde kullanıyor olmalı.
buraya kadar hatasız doğruysam.
bu besleme klemenslerinin her iki yanında bulunan klemensler rölelerin enversör kontakları oluyor ve bu kontaklardan Com yazana kontol etmek istediğin yazdığın 3 çeşit (12 , 24 , 220 V. leri kastediyorum) gerilimin canlı uçlarını verir ve No röle kontağınıda kontrol edeceğin yüke bağlar yükün diğer ucunuda bu kontrol edeceğin gerilimlerin diğerine bağlarsan sorun olmamalıdır. zaten ampulüde doğru bir şekilde bağlamışsın. 12 V. ve 24 V. uda böyle bağlayabilirsin röle üzerinde ne kadar yük akımına kontaklarının müsaade ettiğide yazar.

sizi tam anlayamadım. sorun nedir?

yazınızı bir daha okudumda siz kartın ortasındaki klemenslerden beslenmesini yani besleme gerilimini kastettiniz galiba. soldaki kartın arkasında bir devre elemanı yoksa bu kart dc 24V. beslemeli olmalı.
sağdaki kartlarında devreleri aynıysa röle üzerinde yazan gerilimle besleniyor olmalılar. 24 V. röleli karttaki röleler 12 V. besleme ilede kontaklarının konumunu değiştirebiliyorsa her iki gerilimlede çalışırlar. kartın arka tarafındaki mikroçip ve rf devre açısından sorun olmaz gibi gözüküyor.

ama 12V. beslemeli ve rölelrinin üzerinde 12 V. röledir yazan karta bakmak lazım 24 V. ile beslenemiyor olabilir.

kartlara 220 V. verilebileceğini resimden sanmıyorum . bunu tespit için daha fazla ayrıntı gerekir.

Bilgiler
çalışma gerilimi: DC24V
çalışma frekansı: 315 MHz
maksimum yük: 30A (1)
alma hassasiyeti:-100dB
kodlama tipi: sabit kod
çalışma modu: kendinden kilit (IC ile)

ve bende olanın resmini buldum. Bendeki bu: