Bu sistem nasıl beslenmeli?

Başlatan erdemontas, 06 Ekim 2017, 13:42:06

erdemontas

Merhabalar herkese,

Bir proje için devre tasarlamaya çalışıyorum. Devrede hem 220V, 12V ve 5V ile çalışan elemanlar var. Ayrıca opamp ile gerilimi 90 kat arttırdığım bir sensör var. Bunların hepsini dokunmatik bir ekrandan kontrol ediyorum.
220V elemanlar röle ile (Led Lambalar ve UV lambalar var. Sadece aç-kapa yapmam yeterli burada)
12V'da çalışan 1 tane fan var. Bu fanlar başlangıçta 0.9 ampere kadar akım çekiyorlar. Sayı ikiye çıkacak ilerde.
5V'da ise mikroişlemci sıcaklık sensörüm var.
Henüz 220V elemanlar ile röle bağlantılarını yapmadım, devrenin geri kalanını 12V, 2A bir adaptörler besliyorum. LM2576 ile de 12V'u 5V'a çekip gerekli elemanları besliyorum.

Bu kadar bilgiden sonra sorularıma geçmek istiyorum.

-Prizden aldığım 220V'u 1 adet UV lamba, 1 Adet Led, 1 adet ısıtıcı ve 220V-12V dönüşümünü yapan adaptör olmak üzere 4 farklı yere dağıtmam gerekiyor. Burada nasıl bir bağlantı elemanı kullanmamı tavsiye edersiniz? Ilk aklıma gelen T-BLOCK ile giriş kablolarını ve röleye giden kabloları dışarıdan, kendi bağlantılarını da PCB üzerinde normalden biraz daha kalın yollar ile bağlamak. Bu yöntem işe yarar mı ?

-İkinci sorum ise test aşamalarında kullandığım adaptör şu an gayet işime yarıyor fakat fazla yer kaplamayacak ve maliyetli olmayacak şekilde 220V'u pcb kart üzerinde nasıl 12V'a indirebilirim? Daha önce 220V'da hiç çalışmadım bunu da belirtmek istiyorum. Adaptörün plastik kılıfını söküp devre kartının yanına yöresine montelemek bile aklıma gelmiyor değil .

Şimdiden teşekkürler cevaplar için