Elektret Mikrofon Uygulaması ve Sorunu

Başlatan rayman, 06 Ekim 2017, 19:34:07

rayman

Bu devreyi yaptım. Ancak Phantom yerine Transistör'lerden Emiter ucuna +48 volt dışarıdan veriyorum ( 9volt giriş 48volt step Up ) Fakat devrede parazit ve uğultu var.... Sorun ne olabilir acaba  ?

cetin1990

Şemadaki mikrofonu aynen bulabildiniz mi?

Piyasada satılan ucuz kapsül mikrofonlardan(elektret) tercih ettiyseniz devresi farklı oluyor. 48V gereksiz. 10k ile 9V'a bağlanır.

rayman

9volt ile ilk transistörü besleyebilirsin ancak verimli çalışmayabilir... Çünkü 48volt geldiğinde ilk transistör diyot olarak çalışıyor sonrada diğer transistöre 40volt gibi bir gerilim ile besliyor... Mikrofonun içindeki Fet 5 volt ilede çalışabilir ama transistölerden birisi Amplifikatör görevi görüyor. Yüksek kazanç lazım.... Ama yinede parazit olmasını çözemedim ?

rayman

Ve ayrıca xlr2 nolu pini line olarak kullanmam lazım. Acaba emiter ucunu direk şaseye 100k direnç vede çıkışına kondansatör mü koysam ?

cetin1990

1k ve 470uF ben ilave ettim. uğultuyu alıyor. 4k7 takılırsa daha iyi olur.
https://s1.postimg.cc/2ygomv8ntb/image.jpg

rayman

Ben profosyonel olarak uğraşıyorum. Elimde Panasonic Wm61a var... Ancak gönderdiğin devre basit bir devre. Vede giriş empedansı çok düşük.... 48 voltta çalıştırmam gerekiyor.. Ve bebdeki güç kaynağı filtre edilmiştir.... Hatta pillede denedim yine parazit var... Ancak transistörlerden birine emiterden artı uç alması gerekiyor. Diyelimki bu alet mixerde çalışacak ve pilsiz.... 48volt alması gerekiyor. Bunu nereden yapacak ?  3nolu pin +48 oluyor.... Ama sistem parazit  üretiyor nedense.

cetin1990

Mikrofonu çıkaralım yerine direnç takalım. parazit yine varsa, besleme katlarına RC ilave edelim.  1k 470uF gibi benzer yöntem ile mikrofonsuz olarak gürültüyü azaltabilirseniz belki yöntem mikrofon ile de işe yarar. Besleme sizce filtre edilmiş olsa da çok küçük bir dalgalanma mikrofon preamplifikatöründe önemli oluyor. RC işe yarıyor. tavsiye ederim. regülatör entegresi kullansanız da  yetmez.

rayman

Mikrofonsuzda denedim.... Preamp katından geliyor... Dc- Dc converter yaptım onda sorun yok.

cetin1990

rayman

Rc filtre ile alakalı değil. Dışarıdan besleme verdim yine yok.

rayman

Bendekinin aynısını.. Ve oradaki Zener volt. +48 volt verince transistörün Collectöründe 40 volt oluyor ozamanda zener ısınıyor

Zoroaster

Uzun mesafede sorunsuz olsun diye diferansiyel  calisan bir sistem yapilmis.

XLR1 ve XLR2 ye direnc uzerinden +V voltaji ver. (Direnc degeri ne olacak bilemiyorum ama dene 1K tak mesela)

XLR1 ve XLR2 den gelen sinyalleri opampli fark aliciya gir ve ses sinyalini opamp cikisindan al.

Seytan deliginden kacti.

rayman

Amacım Akgc411 serisi Mikrofona benzer birşey yapmak... Hatta Akgc411 i buldum .. Smd çizebilirimde Kapsül nedir bulamadım ?