Gönderen Konu: Atılan okun hızını ve mesafesini ölçme  (Okunma sayısı 2444 defa)

Çevrimdışı apsis

• Kıdemli
Ynt: Atılan okun hızını ve mesafesini ölçme
« Yanıtla #15 : 13 Ekim 2017, 04:40:06 »
Alıntı
Hocam bu ok bir hedef tahtasına atılacaksa kuvvet sensörleriyle ölçülebilirse F=m.a dan m belli F'i zaten sensör verecek a ise ivme bunun 1. integrali bize hızı verir yani hız v=a.t (t:zaman) . Eğer okun yaydan çıkış anında bir timer başatıp timer bitişini okun saplama anında sonlandırırsanız çarpma hızını bulabilirsiniz. Ama okun açılı gelmesi hatalı sonuç verebilir.
Ayrıca 2. integral ile yol da bulunabilir.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Çevrimdışı Erhan YILMAZ

• Profesyonel Üye
    • Erhan
« Yanıtla #16 : 14 Ekim 2017, 07:30:14 »
Arkadasalar ben mi analatamiyorum anlamadim. Oka bir sey takmayacagim okun icine yerlestirecegim. Yani okun geometrisi bozulmayacak. Agirlik merkezi de bozulmayacak. Yuz yillardir kullanilan newton fizigine dayanarak idda ediyorum. Ok ayni kabiliyete sahip olacak. Hatta cihaz kablosuz sarj sistemine sahip olacak. Acma kapama tusu power soketi falan bisey olmicak. Üstüne hafif vurunca acilcak(ivme sensorü sayesinde) bluetootha baglancak sonra verileri gondercek. Bu kadar basit. Tasarlayacagim devreyide olabildiginca homojen tasarlayacagim.
Waiting for humanity to compile the AI code that will kill humanity!320volt-Erhan mcu-turkey-Erhan

Çevrimdışı OptimusPrime

• Emektar
« Yanıtla #17 : 14 Ekim 2017, 10:29:01 »
Ok ayni kabiliyete neden sahip olsun. Aerodinamik yapisini degistirmesen bile agirligini degistiriyorsun.

F=ma

okun m ini artiriyorsun. Yay ise sabit F ile itiyor. Bu durumda a (ivme) azalacaktir. He dersen ki pili, donanimi, baski devresi, lehimi, vs vs  toplamda okun agirliginin binde 1 i olacak, bu durumda m deki degisim ihmal edilebilir.

Bu arada bu nasil bi ok ben anlamadim. Okun kendisi zaten 30 gram civarinda ve govde capi 1cm den az. Bu kadar malzemeyi okun icine nasil sokusturmayi dusunuyorsun?
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2017, 11:54:34 Gönderen: OptimusPrime »

Çevrimdışı Asof544

• Üye
  • **
« Yanıtla #18 : 14 Ekim 2017, 16:38:53 »
Arkadasalar ben mi analatamiyorum anlamadim. Oka bir sey takmayacagim okun icine yerlestirecegim. Yani okun geometrisi bozulmayacak. Agirlik merkezi de bozulmayacak. Yuz yillardir kullanilan newton fizigine dayanarak idda ediyorum. Ok ayni kabiliyete sahip olacak. Hatta cihaz kablosuz sarj sistemine sahip olacak. Acma kapama tusu power soketi falan bisey olmicak. Üstüne hafif vurunca acilcak(ivme sensorü sayesinde) bluetootha baglancak sonra verileri gondercek. Bu kadar basit. Tasarlayacagim devreyide olabildiginca homojen tasarlayacagim.
İşte bu yüzden her şeyi nano boyutta düşünmen gerekecek ki buda masraf demek.

Çevrimdışı Zoroaster

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #19 : 14 Ekim 2017, 17:02:12 »
Okun icine devre yerlesmesine yerlesir de bunun icin ok tasarimcisi ve imalatcisi olmak lazim.

Belki asagidaki linkteki arkadaslardan destek alabilirsin.

http://www.forum.turkokculugu.com/viewforum.php?f=29
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2017, 18:38:12 Gönderen: Zoroaster »
חור השטן יוצא

Çevrimdışı f15eagle

• Kıdemli
« Yanıtla #20 : 15 Ekim 2017, 10:24:05 »
Arkadaş inatla beni dinlemiyor da nese son kez yazayım kendisine.

Aluminyum oklar harici ( bazı karbon ve ahşap) okların içi dolu olur. Çoğu olimpik tarzdaki okçu karbon ok şaftlarını kullanır. Geneleksel dediğimiz tarihi okçuluğu yapanlar da ahşap kullanır.
Hadi diyelim ki aluminyum ok için geliştiriyosun atıcı kabul etti tamam. Ok boyunca öle bir devre yaptın ki 40 cm uzungluğunda 8 mm genişliğinde bir borunun içine bu devreyi nasıl homojen koyacaksın ? Senin devren ya önde ya da arkada kalacak. Hadi ön arka denge farkını atıcı tecrübe ile dengeler. Fakat bu devre nasıl bir homojenlikle olacak ki sağ sol farkı olmasın ? Hadi atıcı bunu da tecrübe ile giderdi diyelim. Adam her oka işaret mi koyacak bu sağa çekiyor bu sola diye ?

Ağırlık olayını da zaten herkes söylüyor ama dinlemiyorsun. Ağırlığın normal hedef atışlarındaki önemi büyükken menzil atışlarında önemi çok daha fazladır. Bu noktayı atlayamazsınız.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=aNI9BG87qcI
Ayrıca şu verdiğim linkdeki videoya baksaydın bu şekilde esneyerek giden bi okun içinde nasıl bu esnekliği bozmayacak devre konulur diye düşünüp vazgeçerdin ama anlaşılan bakmamışsın.

Tekrar söylüyorum, yapmaya çalıştığın şeyi gittiğim kulüp için ben de yapmak istedim. Fakat bu engellerden dolayı vazgeçtim. Bunun yerine oku dışarıdan izleyecek bir sistemin daha doğru olacağına karar verdik. Mesela yüksek hızlı bir kamera ile ölçüm hesap yapalım dedik. Sonra görüntü işlemede tecrübem olmadığı için konuyu bıraktık.

Hala da ben okun içine devre koyacam diyorsan dekatlondan yada nette satılan aluminyum oklardan bir kaç tane al, ben istanbuldayım vereyim yayımı atış yap tecrübe et gör öle karar ver. Atışlar için de okmeydanındaki okçular tekkesine gidebiliriz. Orada hem geleneksel tarzdaki okçularla hem de olimpik tarzdaki okçularla konuşup fikir alabilirsin.
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2017, 13:17:26 Gönderen: f15eagle »

Çevrimdışı Erhan YILMAZ

• Profesyonel Üye
    • Erhan
« Yanıtla #21 : 19 Ekim 2017, 04:45:01 »
Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Ben yazılan yorumları okuyorumda kendimi anlatamıyorum galiba. Okun için dolu dedin değil mi? Aluminyum? Okun ağırlını değştirmicem diyorum. Bana arkadaş hala F=ma yazıyor. 2pi.r.h silindirin hacmi değil mi? Ağırlık merkezi olmasına gerek yok ama garanti olsun diye okun ortasından 2-3 cm yükseliği bulunan silndirik kısmı aldık diyelim. Almuninyumun özkütlesinden falan bu parçanın ağırlığını buluruz di mi? Einfach. Diyelim ki parça 10 gram. Demek oluyoki benim 10 gramlık bi devre yapmam gerekiyor asgari. Ha 100% homojen olur mu bilmem ama amacım bu? Kaldı kı devreyi daha hafif yaparsam eğer balmumu tarzı bişeyin içine daldırıp silindirik bir yapı elde edip ağırlığını homojen bir şekilde 10 grama eşitlmeyei düşünüyorum. Mantık bu. Belki 100% homojen olmayabilir ama olabildiğince homojen bir devre tasarlamayı düşünüyorum. Yani işin sonunda ne ağırlığı değiştirmeyi düşünüyorum nede ağırlık dengesini. Kolay mı değil tabi ama proje bu yani kara kaşımıza gözümüze para vermicekler. Uğraşcam kafa yorcam.
Waiting for humanity to compile the AI code that will kill humanity!320volt-Erhan mcu-turkey-Erhan

Çevrimdışı ibra

• Müdavim
« Yanıtla #22 : 19 Ekim 2017, 08:57:57 »
Uğraşcam kafa yorcam.

Bu dediğin yöntemle istediğin kadar dene... Okun yapısının bozmadığın haline göre hiç bir atış farkı yaratmayacak şekilde bu devreyi  ya-pa-maz-sın. Her türlü iddiaya girerim.

Ya kardeşim madem bu kadar yeteneklisin, tuzlu suya uygun, motorla vs hareketeden oltada canlı balık taklidi yapacak suni yem yap. Paraya para demezsin.
An alliance with the powerful is never to be trusted!

Çevrimdışı Erhan YILMAZ

• Profesyonel Üye
    • Erhan
« Yanıtla #23 : 19 Ekim 2017, 09:13:18 »
Uğraşcam kafa yorcam deyince karadenizli mucit mi sandın? Ben Erhan YILMAZ, elektronik yüksek mühendisi.

Çevrimdışı JOKERAS

• Emektar
« Yanıtla #24 : 19 Ekim 2017, 10:09:12 »
Erhan YILMAZ usta,
Devreyi mümkün olduğunca hafif yapıp,Okun ya ucuna yada dip kısmına monte edersiniz.
Diyelimki Devrenizi Sigara Filitresi gibi bir kapsulde toplayıp bu kapsulü Okun ya ucuna ya da dibine
monte eder ve Okun ağırlık merkeznini ona göre Balans ederseniz Devreyi homojen etmek için uğraşmamış olursunuz.
Hatta bir tıpa gibi takılıp sökülebilir halde bile olabilir.

Çevrimdışı berat23

• Emektar
« Yanıtla #25 : 19 Ekim 2017, 10:17:57 »
ben de master'ını bitirememiş bir alçak mühendis olarak ok içine koyulacak seviyede ataletsel sensörlerle konum ya da hız ya da menzil hesaplayamayacaksınız diyebilirim. tabi 10metrede 2-3m hata yapmak kabul edilirse bilemiyorum.

ataletsel navigasyon o kadar basit birşey değil, ivme ölçmek demek ölçülen ivmenin mükemmel hatasız olduğu anlamına gelmiyor. siz bu iş için para alacak olabilirsiniz ama bana bu navigasyon işi için yıllardır parar veriyorlar.

Çevrimdışı muhendisbey

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #26 : 19 Ekim 2017, 11:26:30 »
Yapamazsın kelimesine karşıyım. Erhan Bey'in hangi teknikleri nasıl birşey yapacağını bilmeden yapamaz diyemem.
İvme sensörü ile de hız pek rahat ölçülür. Okun en yüksek iki ivmesi ne zaman? Atıldığı an ve çarptığı an. Bu ikisi arasındaki süreyi ölçerse ve de poligon gibi attığı mesafe belliyse hızı bulur. Menzil hesapmak nasıl olur bu konuda pek bir fikrim yok. Uçuş süresi ve çıkış ivmesinden sonuçlar elde edilebilir fakat ivme-hız-menzil denklemlerinin pek doğru sonuç vermeyeceğini düşünüyorum, çünkü bu denklemler boşluk şartlarında geçerlidir. Hava sürtünmesi bu noktada bu sonuçları etkiler.

Yüksek mühendis deyince aklıma geldi.

Dalga maksatlı değil, ben de yüksek mühendisim. Ortam soğusun biraz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Çevrimdışı berat23

• Emektar
« Yanıtla #27 : 19 Ekim 2017, 12:22:52 »
ben yapılmaz derken düşüncemi söylemiyorum, olanı söylüyorum.

bu düşünülen şey bilnmeyen birşey değil, ataletsel navigasyon. kısaca accelerometer ya da gyronun ölçümleri çeşitli hatalar içerir, burda en babası bias. şöyle düşünün, integrale sürekli bias sokarsanız sonuç elbette kayar. dolayısıyla sonucunuz sürekli artan hataya sahip olur. bu süreler de 2-3$ mertebesindeki mpu6050 gibi sensörler için gayet kısadır.

ayrıca teknik anlamında bilmediğim birşey yok. eğer elinizde gps gibi hatası bilinebilen bir destek varsa bias kestirmek mümkün ki buna da INS/GPS - EGI denir. oka gps takacak halimiz olmadığına göre epey hatalı bir navigasyon sistemi yaparsınız bu açık. ki diyelim gps taktınız, alabileceğiniz gps'lerin hatası da metre mertebesindedir. yani ok gibi hassas bir aletin navigasyonu o ebatlarda mümkün değil. derseniz benim bu işe harcayacak 10000$ param ve ağırlık olarak 100g kadar bütçem var birşeyler öneririm.

internette kimin ne yazdığı anlaşılmıyor ama benim işim bu. öyle 3$ lık sensörle INS yapan babayiğitleri sahada görmek isterim. gelin beraber balistik füze falan yapalım memlekete faydamız olsun.

burada iş hızın integrali konum seviyesi değil, sensörün ne kadar kaliteli bu önemli. yoksa aşağıdaki aleti al istersen okyanus geç
https://www.ixblue.com/products/marins-series

Çevrimdışı muhendisbey

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #28 : 19 Ekim 2017, 12:51:51 »
Mühendislik her zaman en hassas sensörlerle çalışmayı gerektirmez. Sonuç istenilen toleranslarda ise en mal sensörü de kullanabilirsin.
Oktan balistik füzeye geçiş mantıklı ise bisiklet üretirken ferrari de yapabiliriz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Çevrimdışı Erhan YILMAZ

• Profesyonel Üye
    • Erhan
« Yanıtla #29 : 20 Ekim 2017, 08:25:43 »
Evet arkadaşlar motive/demotive edici yorumlar için teşekkürler. Projeyi yapabileceğime karar verdim. Proje kartını hazırlayıp gerekli mercilere ilettim. Destek alırsa başlıcaz inşaallah.