Asp.net web.config dosyası nedir?

Başlatan mir_as82, 12 Ekim 2017, 00:34:00

mir_as82

12 Ekim 2017, 00:34:00 Son düzenlenme: 12 Ekim 2017, 00:49:08 mir_as82
Web.config dosyasının mantığı nedir?
Bu dosyaya neden ihtiyaç duyulmuştur ?
Bu XML dosyası sisteme nasıl dahil ediliyor, yani bu dosyayı bir dll alıp sınıf yapısına sokuyor sonra bu sınıfı başka bir uygulama mı kullanıyor ?

tunayk

12 Ekim 2017, 01:37:14 #1 Son düzenlenme: 12 Ekim 2017, 04:34:05 tunayk
Web.config, web uygulamanızın ve sayfalarının sistem tarafından nasıl yorumlanacağını Asp sistemine söyler.  Gerekli konfigürasyon bu dosyada tutulur.  Kendi uygulamanız da bu dosyaya erişebilir ve ayarlarını buradan alır.  Özellikle de önden tanımlı olması gereken parametreler için.

ASP.NET sisteminde web.config, her web uygulamasının doğal bir parçası olarak işlem görür. Hatta sizin uygulamanızda bu dosyayı oluşturmamış iseniz, sistemin kendi varsayılan web.config dosyasında var olan ayarlar sizin uygulamanıza da uygulanır. Eğer siz ayrıca bir dosya tanımlamış iseniz, sizinki varsayılan dosyanın önüne geçer.

mir_as82

Sistem tarafından dediğiniz IIS midir?
Sistem ile ASP.Net uygulamasının ortak zeminde buluşması gereken ne tarz özelliklerdir?

tunayk

Benim kastettiğim, ASP.NET yorumlayıcı kütüphaneleri. Yani .NET Framework içinde hazır gelen ve aspx,asmx, vb. sayfaların yorumlayan arkaplan yazılımından bahsediyoruzm. IIS .NET için sadece aracılık hizmetidir. 80 Nolu portu dinler, gelen sayfa isteği bir .NET uygulamasına ait ise, gelen talebi .NET arkaplan hizmetine gönderir, arkaplan hizmeti sayfa dosyasını okur, web.config dosyasındaki parametrelere göre işler, varsa kodları çalıştırır ve sonucu  IIS'e bir memory streem olarak verir. IIS te karşı tarafta hazır bekleyen web istemcisine bu verileri gönderir. İstemci gelen veriyi uygun formatta size döndürür.